Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Glisemik İndeks Nedir?

  • 25 Nisan 2021
  • Glisemik İndeks Nedir? için yorumlar kapalı
  • 120 kez görüntülendi.

Glisemik indeks, seçim edilen yiyeceğin harcandıktan sonra, kan şekeri seviyesini kandaki [GI] glikoz seviyesi ne kadar ivedi çoğaldıracağını belirten bir ölçümdür. Değişik yiyeceklerin kan şekerine tesiri çok büyük değişiklikler göstermektedir.

3599_gi

Glisemik indeks, seçim edilen yiyeceğin harcandıktan sonra, kan şekeri seviyesini kandaki [GI] glikoz seviyesi ne kadar ivedi çoğaldıracağını belirten bir ölçümdür. Değişik yiyeceklerin kan şekerine tesiri çok büyük değişiklikler göstermektedir.

Glisemik indeks, besin harcandıktan sonra, besinde bulunan her bir gram karbonhidratın kandaki şeker seviyesini, saf glikozun tüketimi ile oranlayarak hipotez edilir. Glikozun glisemik indeksi 100 olarak kabul edilir. Glisemik indeks çizelgelerinde genellikle her bir besin için tek bir kıymet bulunur fakat mahsul spektrumuna, olgunluğuna, nasıl işlendiğine, gizleme şartlarına ve ne şeklide pişirildiğine göre bu kıymetlerinde değişmesi mümkündür. Buna en iyi verilebilecek misallerden biri kimi zaman orta seviyede, kimi zaman da yüksek seviyede glisemik indekse sahip olabilen patatestir.

Bunun yanında şahsın vereceği glisemik tepki de bireyden bireye olduğu gibi kandaki glikoz seviyesine bağlı olarak aynı bireyde günler arası değişiklik gösterebilir. Bir Hayli glisemik indeks kıymeti glikoz seviyesine tüketimden iki saat sonraki tesirini göstermeyebilir. Bazı şeker hastaları da tesirini dört saat sonra sezebilir.

Yiyeceklerdeki Glisemik İndeks Tespiti

Karbonhidrat kapsayıp süratli bir biçimde hazmedilebilen yiyeceklerin kapsadıkları glikoz da kana çok ivedi karışır ve böyle yiyecekler yüksek glisemik indekse sahiptir. Aksine ivedi hazmedilemeyen karbonhidratlı yiyeceklerin kapsadığı glikoz daha yavaş karıştığından glisemik indeks bedelleri düşüktür. Bu yaklaşım 1980 senesinde Toronto Üniversitesi’nden Dr. David J. Jerkins ve dostları tarafından, hangi yiyeceklerin şeker hastaları için daha iyi olduğunu irdeledikleri bir proje çalışması ile geliştirilmiştir. Düşük glisemik indeks, yiyeceğin daha yavaş hazmedildiği ve karbonhidratlarının daha uzun zamanda absorbe olduğu anlamına gelmektedir. Bu aynı zamanda düşük insülin lüzumu anlamına gelip, kandaki glikoz ve kan lipitlerinin hakimiyetini uzun zamana dağılması anlamını taşımaktadır.

3599_gi2

Bir yiyeceğin glisemik indeksi, 12 saatlik açlık gidişatından sonra yiyeceğin muhakkak bir ölçü karbonhidrat kapsayacak biçimde genellikle 50 gram harcanması sonrasındaki 2 saatlik periyotta kandaki şeker bedelinin başkalaşımı çarpığının çoğalan alanı ile AUC ifade edilir. Teste tabi yakalanan yiyeceğin AUC kıymeti, glikoz veya beyaz ekmek gibi standart olarak kullanılan bir maddenin AUC kıymetine ayrılınıp 100 ile çarpılarak bulunur. Vasati glisemik indeks kıymeti de, bu testin 10 değişik bireyde yinelenip ortalamasının alınması ile hesaplanır. Test yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta, standart olarak alınan madde ile test edilecek yiyeceğin denk ölçüde karbonhidrat kapsamasıdır.

Günümüzde doğrulanmış metotlarda referans standart madde olarak, glisemik indeks kıymeti 100 olarak kabul edilen glikoz kullanılmaktadır. Bunun dışında beyaz ekmek de kullanılabilmekte fakat netice olarak değişik glisemik indeks bedelleri vermektedir şayet beyaz ekmeğin glisemik indeksi 100 olarak kabul edilirse, glikozun glisemik indeks kıymeti takribî 140 olur.

Yiyeceklerin Glisemik İndeks Kıymetleri

Yiyecekleri, glisemik indeks kıymetlerine göre üç değişik sınıfta gruplandırmak olasıdır. Bunlar; düşük glisemik indekse sahip yiyecekler GI: 55 ve daha az, orta seviyede glisemik indekse sahip yiyecekler GI: 56-69, yüksek glisemik indekse sahip yiyecekler GI: 70 ve daha fazla.

Düşük glisemik indekse sahip yiyecekler: Kavrulmuş fıstık, yoğurt, çilek, greyfurt, mercimek, süt, kuru kayısı, fasulye, makarna, elma, armut, portakal, bezelye, havuç., kivi, muz’dur.

Orta seviyede glisemik indekse sahip yiyecekler: Haşlanmış patates, bal, dondurma, kola gibi gazlı meşrubatlar, kuru üzüm, ananas, kruvasan’dır.

Yüksek glisemik indekse sahip yiyecekler: Beyaz ekmek, karpuz, patates kızartması, kumpir, darı gevreği, yaban havucu’dur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ