Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gini Katsayısı Nedir? Ne İşe Bereket?

  • 26 Nisan 2021
  • Gini Katsayısı Nedir? Ne İşe Bereket? için yorumlar kapalı
  • 137 kez görüntülendi.

Gini Katsayıları, zengin ve fukara arasındaki kazanç veya refah ayrılınmasını ölçmek için kullanılan popüler bir istatistiksel temkindir. Ülke veya Devletlerdeki bir dağıtımın – kazanç veya zenginlik gibi – denksizliğini ölçer. Bedeli sıfırdan 1’e değişir; harikulade denkliğe işaret eden sıfır ve harikulade denksizliği belirten sıfır. Gini Katsayıları, bir ülkenin zaman içindeki kazanç dağılımını karşılaştırmak için kullanılabilir. […]

Gini Katsayısı Nedir? Ne İşe Yarar?Gini Katsayıları, zengin ve fukara arasındaki kazanç veya refah ayrılınmasını ölçmek için kullanılan popüler bir istatistiksel temkindir. Ülke veya Devletlerdeki bir dağıtımın – kazanç veya zenginlik gibi – denksizliğini ölçer. Bedeli sıfırdan 1’e değişir; harikulade denkliğe işaret eden sıfır ve harikulade denksizliği belirten sıfır. Gini Katsayıları, bir ülkenin zaman içindeki kazanç dağılımını karşılaştırmak için kullanılabilir. Artan bir meyil, kazanç denksizliğinin salt kazançtan bağımsız olarak yükseldiğini göstermektedir.Bunu ölçmenin bir hayli yolu olsa da en çok iki usul kullanılır.Birincisi, aidat evveli kazanç ve tüketilebilir kazanç esas alınmıştır.İkincisi, aidatlardan evvel aidat ve sosyal tüketmeleri değerlendirmektedir. Dolayısıyla, bir anlamda iki çeşit usul arasındaki fark, bir ülkenin maliye siyasetinin ödentilendirme ve sosyal tüketmelerdeki zengin-muhtaç ufalanmayı eksiltme faalliğini göstermektedir.

Gini Katsayısı Nedir? Ne İşe Yarar?Gini Katsayısı Neden Ehemmiyetlidir?

Gini Katsayısındaki genel bir çoğalış, hükümet siyasetlerinin içerici olmadığını ve fakirler kadar veya daha da fazla zenginlerden fayda sağladığını göstermektedir. Misalin, yolcu tren biletleri için yapılan bir sübvansiyon, büyük bir bütçe tüketmesini gerektirir ve muhtaçları hedefleyebilir. Ama fayda gerçeğinde fakirler tarafından türetilebilir. 0.40’ın altındaki Gini sayıları genelde ekonomik uzmanlar tarafından tolere edilebilir hudutlar dahilinde kabul edilir.

Gini Katsayısının Kıymetleri Neyi İfade Etmektedir?
0 bedeli, denksizliğin yokluğuna karşılık kazanç; böylece hanehalkı büyüklüğü ve bileşimi açısından düzenlenmiş olan tüm fertlerin aynı hane ulusu kazançları elde edilir.
Buna karşılık, 1 kıymetinin en uçtaki denksizliğe karşılık geldiği, tek bir ferdin ekonomideki tüm kazancı olduğu söylenir

Gini Katsayısı Nedir? Ne İşe Yarar?Gini KatSayısı Neyi Gösterir?

Zengin-muhtaç dağılınmasının, cemiyetin daha büyük bir kesiminin ekonomik gelişmeden fayda sağladığından emin olmak için hakimiyet altında yakalanması ehemmiyetlidir.Gini katsayısının daha yüksek olması, misyondaki bir hükümetin ülkenin refah seviyeyi üzerinde denklik sağlayamadığı, zengin kesime daha çok fayda sağladığı anlamına gelebilir.

1971 Nobel mükâfatlı Simon Kuznets’in bu mevzuda esrarengiz bir bakış açısı vardır.Kuznets Çarpıksı, ekonomik gelişmenin başlangıçta daha büyük denksizliğe yol açtığını ve Gini Katsayının yükseldiğini gösterdi; ancak ekonomi büyüdükçe, piyasa eforları ilk evvel denksizlik seviyelerini artırdı ve sonra denksizlik seviyelerini böylece Gini katsayısını düşürdü.

Bu gidişat; ekonomik gelişmenin ilk düzeyi, yeniliklerin ilk dalgasına katılan çalışanların ve yatırımcıların kazancını artırdığı için olur.Bu ekonomik gelişmeyle beraber emekçiler ve yatırımcılar kısa zamanda yetişmekte ve kazançlarını iyileştirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ