Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gigantomani Nedir?

  • 01 Temmuz 2021
  • Gigantomani Nedir? için yorumlar kapalı
  • 136 kez görüntülendi.
Gigantomani Nedir?

Gigantomani, fazla büyük yapılara meyil gösterme veya büyüklük takıntısı olarak tarif edilebilecek bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir. Gigantomani misali devasa yapılara özellikle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği S.S.C.B, Nazi Almanyası ve Kuzey Kore gibi totaliter rejimlerde sıklıkla rastlanmaktadır. S.S.C.B.’de özellikle Sikincilin yarıyılında gigantomani misali birçok yapı ortaya konulmuştur. Burada temel emel, S.S.C.B.’nin dünyanın geri kalanını oluşturan kapitalist […]

Gigantomani Nedir?Gigantomani, fazla büyük yapılara meyil gösterme veya büyüklük takıntısı olarak tarif edilebilecek bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir. Gigantomani misali devasa yapılara özellikle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği S.S.C.B, Nazi Almanyası ve Kuzey Kore gibi totaliter rejimlerde sıklıkla rastlanmaktadır. S.S.C.B.’de özellikle Sikincilin yarıyılında gigantomani misali birçok yapı ortaya konulmuştur. Burada temel emel, S.S.C.B.’nin dünyanın geri kalanını oluşturan kapitalist ülkelerden daha üstün olduğunu ortaya koymaktır. Bu emelle devasa çiftlikler, endüstri şirketleri, binalar ve heykeller inşa edilmiştir. Bu devasa yapılar aracılığıyla, S.S.C.B.’nin bir tarım cemiyetinden endüstri cemiyetine dönüştüğüne müteveccih mesaj da verilmek istenilmiştir. Sikincilin’in vefatından sonra, S.S.C.B. özelinde gigantomani misali yapılarda eksilme görülmüştür.

Gigantomani Nedir?Mevzuya ait olarak Nazi Almanyası’ndaki misaller araştırıldığında, Hitler’in Nazi rejiminin başarılarının simgesi olarak devasa boyutlarda yapılar inşa edilmesini istediği görülmektedir. Buradaki temel emel ise, dışarıdan gelecek yabancıları etkilemek ve gelecek nesillere bu yapıları miras olarak bırakmaktır. Hitler’in bu alandaki tutkusu, yapılarla da sınırlı kalmamıştır, savaş alanında yararlı olmamalarına ve imalleri öteki tanklara göre oldukça pahalı olmasına karşın, fazla büyük ve ağır tanklar tasarlanması konusunda yönergeler vermiştir. Nazi Almanyası’nda bilinen gigantomani misali yapıların başlıcaları Atlantik duvarı ve Nurnberg’de inşa edilen Alman Stadyumu Deutsches Stadion verilebilir.

Günümüze gelindiğinde ise Kuzey Kore’de gigantomani misali eserlere rastlanmaktadır. 60 metre yüksekliğinde ve 50 metre genişliğinde olan Zafer Takı Arch of Triumph ile 170 metre yüksekliğindeki Juche Kulesi Kuzey Kore’deki gigantomani misali yapılar olarak verilebilir. Kuzey Kore’deki gigantomani misali yapıların arkasında uyuyan temel sebep ise devletin eforunu ispatlamaktır.

Sonuç olarak gigantomani özellikle totaliter rejimlerde, devletin eforunu göstermek veya dış dünyaya üstünlük mesajı vermek için büyük yapılar yapmak biçiminde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bu noktada, özellikle ülkelerin kısıtlı kaynakları, aslında cemiyetin geneli için ciddi bir fayda sağlamayan devasa yapıların inşa edilmesi bahtına tüketilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ