Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gıda Kombinasyonu Birleştirme Nedir?

  • 16 Aralık 2021
  • Gıda Kombinasyonu Birleştirme Nedir? için yorumlar kapalı
  • 101 kez görüntülendi.
Gıda Kombinasyonu Birleştirme Nedir?

Bazı uzmanlar bazı gıdaları karıştırmamanın sindirime takviyeci olduğunu ve kilo alımını yasakladığını korunmaktadırlar. Harcayıcılar tarafından beslenme uzmanlarına en sık sorulan suallerden bkocaman ise yiyeceklerin birleştirilmesi ve bu terminolojinin nasıl kullanılacağı üzerinedir. Bu terminoloji üzerine üç potansiyel strateji bulunsa da, ancak bu taktiklerden yalnızca bir tanesinin bilimsel yardımı bulunmaktadır. Peki balanslı ve sağlıklı beslenirken, besinlerin tüm verimlerinden faydalanmak için gıda birleştirme nasıl bir rol oynar? Bu yazıda gıda birleştirmesi üzerine balakalar bulunmaktadır.

Gıda Birleştirme Tanımı

Gıda birleştirme veya öteki adıyla gıda kombinasyonu, belirli makro besinleri ve besin gruplarını ayırmanın sindirime takviyeci olabileceği ve genel kilo kaybına takviyeci olabileceği felsefesidir. İnanç, yiyeceklerin yanlış kombinasyonunu yemenin, hastalığa neden olan zehirli maddelerin birikmesine ve sindirim stresinde bir çoğalışa neden olmasıdır. Gıda Birleştirmenin korunucuları, üç makro besin olan protein, yağlar ve karbonhidratların hazmedilmesinin değişik zaman aldığına ve midedeki pH seviyesini benzersiz bir biçimde etkilediğine inanırlar, bu sebeple birlikte yenilmemeleri gerekir. Bu yeme kumpası, ham ve pişmiş yiyecekleri bir araya getirmenin sindirim süreçlerinizi yavaşlatabileceğini ve sıhhatinizi negatif etkileyebileceğini belirten Ayurvedik perhizine benzerdir.

Bazı Yiyecekleri Birleştirmekten Sakınmaya Gerek Yoktur

Gıda Kombinasyonu Birleştirme Nedir?Yiyecekleri birleştirmenin bir usulü, belirli makro besinleri protein, karbonhidrat ve yağ karıştırmamaya, belirli besin gruplarını nişastalar ve protein veya yağ ve protein gibi birlikte yememeye ve meyve gibi sadece bazı gıdaları tek başlarına yemeye odaklanır. Kuram, belirli gıdaları birlikte yemenin sindirime müdahale etmesidir, zira zorunlu olan değişik enzimler veya bu besinlerin değişen pH seviyesi veya sindirim sürati bulunur. Bu cins gıda birleştirme fikrini korunan beslenme uzmanları, bağırsaktaki harcanan yiyeceklerin birbirleri ile etkileşiminin, besinlerin bedende çürümesine neden olduğuna ve bunun da zehirli madde imaline yol açtığına, böylelikle sindirim kasvetlerini ve sağlık meselelerini tetiklediğine inanmaktadırlar.
Reel şu ki, bu gıda birleştirme kaideleri birkaç sebepten dolayı pek manalı değildir. Bcerahatçisi, bedeniniz, ne harcadığınıza bakılmaksızın, bir yemeği hazmetmek için gereken enzimleri serbest bırakmakta çok sistemli olarak çalışır. Başka bir deyişle bedeniniz, besininizi ufalama ve besinleri GI kanalınızdan kan dolaşımınıza emme işini başarmak için ne gerekiyorsa sağlar. Birçok gıda birleştirme taraftarı, onu takip etmemenin kilo alımına yol açtığını iddia etmektedirler. Bununla birlikte, gıda uygun biçimde hazmedilmezse, netice malabsorpsiyon olur, bu da gevşek dışkı veya ishale ve kilo alımına değil kilo kaybına neden olur. Popülasyonun büyük çoğunluğu gıda birleştirme uygulamamaktadır ve genelde bir malabsorpsiyon ve kilo kaybı salgını yoktur.
Ayrıca, birçok tek gıda, yağ ve protein sağlayan fındık ile karbonhidrat ve protein sağlayan mercimek gibi makroların bir kombinasyonunu kapsar. Besinleri birleştirme prensipleri doğru olsaydı, bedeniniz tek başına yense bile bu gıdaları hazmetmekte zorlanırdı. Buna ek olarak, insanların en uzun ve en sağlıklı hayatları yaşadığı Mavi Bölgeler olarak bilinen dünyanın beş bölgesindeki durgunlar, gıda birleştirme pratiği yapmazlar.
Yurttaşların yüksek bir yüzdesinin 90 ve üzerinde yaşadığı, ancak obezite ve öteki hastalık oranlarının oldukça düşük olduğu bu bölgelerde gidişat bütün tersidir. Misalin, Yunanistan, Ikaria’da öğle yemeği fasulyeli ve patatesli salata olabilirken, Nicoya, Kosta Rika’da fasulye ile beraber pirinç ve kabak tüketilebilir. Hiçbir öğün, geçerliliğini daha da eksilten gıda birleştirme kuramına bağlı değildir.
Son olarak, gıda birleştirme kaidelerine doğrudan alan okuyan bazı gıda kombinasyonları, hakikatinde besin emilimini artırmaya takviyeci olabilir Ve, özellikle gıda birleştirmeyi araştıran yayınlanmış tek bir çalışma olmasına karşın tahlilciler, bir haftalık yarıyılda gıda birleştirme talimatlarını takip eden kobaylar ile altı öğünden fazla balanslı bir perhiz uygulayanlar arasında kilo kaybı veya beden kompozisyonu farklılıkları ölçüsünde ehemmiyetli bir fark bulamamışlardır. Ayrıca açlık kan şekeri veya insülin seviyelerinde veya toplam kolesterol ve kan yağ konsantrasyonlarında da fark yoktur.

Veganlar ve Gıda Kombinasyonları

Gıda Kombinasyonu Birleştirme Nedir?Sıklıkla sorulan bir öteki besin birleştirme suali, veganların bütün proteinler oluşturmak için fasulye ve pirinç gibi belirli gıdaları birlikte yemeleri gerekip gerekmediğidir. Bu sualin cevabı hayırdır, zira şayet muhtelif bir perhiz yerseniz ve yeterli toplam protein ve kalori harcamış olursunuz. Daha daha önceki bir kuram, bitki proteinini bereketli bir biçimde kullanmak için aynı anda başka natürel proteinleri yemeniz gerektiğidir. Misalin, fasulyede düşük olan temel amino asitlerin proteinin yapı taşları pirinçte yüksek olması ve bunun tersi olması sebebiyle pirinç ve fasulyenin bitirici olduğu düşünülmektedir.
Neyse ki, karaciğeriniz bir gün boyunca muhtelif temel amino asitleri daha sonra kullanmak üzere depolamak mevzusunda harika bir iş çıkartmaktadır. Bu amino asitler daha sonra bedendeki protein dokularını tesirli bir biçimde oluşturmak veya onarmak için bir araya kazanç. Belirli kombinasyonları yemek yerine en iyi yaklaşım, hem amino asitlerin hem de öteki besin maddelerinin geniş bir yelpazesini almak için günlük olarak çok muhtelif bitkisel yiyeceklerden yeterince harcamaktır.

Bazı Gıda Kombinasyonları Yararlıdır

Bazı insanların gıda birleştirme olarak adlandırdığı son strateji, belirli bir besin veya besinlerin emilimini artıran yiyecekleri ikili olarak yemekle alakalıdır. Misalin, heme olmayan demir olarak adlandırılan bitkisel yiyeceklerde bulunan demirin yalnızca %2 ila %20’si sindirim sisteminizden kanınıza geçer. Ancak bir C vitamini kaynağı harcamak, hem olmayan demir emilimini altı kata kadar artırır.
Gıda Kombinasyonu Birleştirme Nedir?Bu sebeple, özellikle veganlar için brokoli demir, domatesli C vitamini, siyah fasulye demir, kırmızı dolmalık biberli C vitamini, lahana demir ve portakallı olmak üzere her iki besin maddesini de sağlayan gıda kombinasyonları teşvik edilir. Bu kombinasyon C vitamini ve çilekli bitter çikolata demir C vitamini biçimindedir ve başka bir uslu kombinasyon, sağlıklı yağ kombinasyonudur. Yağın, meyve ve sebzelerde yağda çözünen vitaminlerin ve antioksidanların emilimini ehemmiyetli miktarda çoğaldırdığı gösterilmiştir. Yapılan bir çalışmada , erişkinler, bu yiyecekler sağlıklı bir yağ kaynağı olan avokado ile birleştirildiğinde hem domates sosundan hem de havuçtan ehemmiyetli miktarda daha fazla beta karoten emdiği belirlenmiştir.
Yapılan başka araştırmalar, bütün yağlı sos kullanıldığında yüksek seviyede absorpsiyona mukayeseyle, yağsız sosla hazırlanan salatalardan esasen hiçbir karotenoid antioksidanın emilmediği belirlenmiştir. Bu sebeple, tek başına meyve yemeyi gerektiren yukarıyadaki gıda birleştirme prensiplerinden biltihabı takip etmemek çok iyi bir fikirdir. Meyveleri kuruyemiş, tohum veya kabuklu yemiş/çekirdek yağı, zeytin veya avokado gibi sağlıklı yağlarla eşleştirmek daha fazla beslenmenize takviyeci olacaktır. Ek fayda olarak, meyve tek başına harcandığında yükselebilen kan şekerinizi ve insülin seviyenizi daha iyi kumpaslar.
Belirli gıdaları bir araya getirmenin besin emilimini artırabileceği misallerin yanı gizeme, birlikte yenmesi ve yenmemesi gereken gıdalarla alakalı kaidelere odaklanılmak yersizdir. Geniş bir besin yelpazesini almanızı sağlamanın en iyi yolu, yüksek oranda işlenmiş versiyonlar yerine bütün yiyecekleri seçmek, muhtelif yiyecekleri harcamak, ne zaman ve ne kadar yeneceğine karar vermek için açlık, tokluk ve enerji ipuçlarını ayarlamaktır. Bu günde üç ila beş öğün yemek yemek gibi meblağlı bir yeme rutini oluşturmak takviyeci olabilir.

Bibliyografi:
https://foodinsight.org/what-is-food-combining/
https://detoxinista.com/food-combining/
https://kaynutrition.com/food-combining/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ