Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gergedan Cinsleri Hakkında Genel Bilgiler

  • 10 Aralık 2021
  • Gergedan Cinsleri Hakkında Genel Bilgiler için yorumlar kapalı
  • 98 kez görüntülendi.
Gergedan Cinsleri Hakkında Genel Bilgiler

Gergedanlar, karakteristik boynuzlu burunları tarafından belirlenen büyük, otobur memelilerdir. “Gergedan” sözcüğü Yunanca “gergedan” burun ve “ceros” dan boynuz kazanç. Beş cins ve 11 alt cinsi gergedan vardır. Kimileri iki boynuzlu, kimileri ise bir boynuzludur. Hayvanların boynuzları, güya iyileştirici özelliklerinden dolayı ulus tıbbında kullanıldığından, gergedanlar neredeyse yok olmaya surat yakalamışlardır. Onların boynuzları bazen kupa ya da […]

Gergedan Türleri Hakkında Genel BilgilerGergedanlar, karakteristik boynuzlu burunları tarafından belirlenen büyük, otobur memelilerdir. “Gergedan” sözcüğü Yunanca “gergedan” burun ve “ceros” dan boynuz kazanç. Beş cins ve 11 alt cinsi gergedan vardır. Kimileri iki boynuzlu, kimileri ise bir boynuzludur. Hayvanların boynuzları, güya iyileştirici özelliklerinden dolayı ulus tıbbında kullanıldığından, gergedanlar neredeyse yok olmaya surat yakalamışlardır. Onların boynuzları bazen kupa ya da ziynet eşyası olarak satılır, ancak çoğu zaman ananesel Çin tıbbında kullanılırlar. Beynelmilel Rhino Vakfı’na göre, toz genellikle boynuzlara güçlü bir afrodizyak, akşamdan kalma bir rehabilitasyon ve ateş, romatizma, gut ve öteki rahatsızlıkların rehabilitasyonu olduğuna inanılan bir çayda demlenmiştir.
Koruma Vaziyeti
Rhino, 20’nci asrın başlarında Afrika ve Asya’da 500.000 gergedan olduğunu varsayım ediyor. Bugün, bir grup analist barbar tabiatta 29.000 gergedan bulunduğunu söylüyor. Firari avlanma ve yaşam alanı kaybı tüm gergedan cinslerini yok olma riskiyle karşı karşıyadır. Beynelmilel Doğanın Koruma Riski Olan Cinslerin Kırmızı Listesi’ne göre:
Siyah gergedanlar, Sumatran gergedanlar ve Javan gergedanlar “kritik risk altında”, başka bir deyişle listenin azami tehlike kategorisidir. 5,055 siyah gergedan, 100’den az Sumatran gergedan ve yalnızca 35 ila 44 Javan gergedan vardır.

Büyük boynuzlu gergedanlar “korunmasız” dır, başka bir deyişle koşullar büyümedikçe risk altında olabilirler. Popülasyonları günden güne çoğalmaktadır. Dünyada 3,333 daha fazla tek boynuzlu gergedan var. IUCN’ye göre 2007 senesinde toplam popülasyon varsayımı 2.575 dir.
Beyaz gergedanlar “tehdit altında” dır, bu da yakın gelecekte yok olma riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri anlamına kazanç. Güney beyaz gergedanlar artan bir popülasyona sahiptir ve 20,405 güney beyaz gergedan vardır. Ancak, kuzey beyaz gergedan barbar tabiatta “tükenmiş” olarak kabul edilir.

2009 senesinde, Çek Cumhuriyeti’ndeki bir hayvanat bahçesinden dört kuzey beyaz gergedan, IUCN’ye göre, üreyecekleri umuduyla Kenya’daki özel bir gözetmeye taşındı. 18 Ekim 2014’te, Ol Pejeta Conservancy, son iki doğan erkekten birinin can verdiğini açıkladı. Oysa firari avcılığın kurbanı değildi ve analistler vefat nedenini soruşturuyordu. 20 Mart 2018’de, son erkek kuzey beyaz gergedan Sudan’ın vefatını bülten edildi.

Dünya Yaban Yaşamı Fonu’na göre, dünyada esirlik altında yaşayan yalnızca iki kuzey beyaz gergedan var. Kuzeydeki beyaz gergedanlar iki kadın Najin, Sudan’ın kızı ve Kenya’daki Ol Pejeta Muhafazasında yaşayan Fatin, Najin’in kızı. İki kadın zaferli bir gebelikten yoksundur: Najin çok yaşlıdır ve bacaklarıyla alakalı meseleler, bir erkeğin ağırlığını desteklemesini ihtimalsiz kılar. Uzmanlara göre, Fatin’nin üremesini olası yakalayacak bir uterus şartı vardır.

Kuzey beyaz gergedanlar için natürel ıslah teşebbüsleriyle, koruma uzmanları in vitro gübrelemeye dönüştüler. Bununla beraber, bu gergedanlardaki IVF, dişi vücudunun dışında büyümekte olan olgunlaşmamış yumurtaların nasıl elde edileceğini ve ayrıca bu yumurtaları spermlerin nasıl enjekte edileceğini bulmak da dahil olmak üzere kendi güçlükleri ile beraber kazanç.

Sumatran gergedanlarına gelince, onlar da bir iplik tarafından asılıyorlar. Javan gergedanı ile beraber, Sumatran gergedanları barbar tabiatta neredeyse hiç takılmamaktadır. Beynelmilel Rhino Vakfı’na göre 2010 senesinde Vietnam’da ve 2015’te Malezya‘da soyu tükendi. Alt cinslerin minik popülasyonları Sumatra’daki üç ulusal parkta varlığını sürdürmektedir.

Gergedan Boynuzları

Gergedan boynuzları, aynı zamanda insan saçı ve tırnakların ana bileşeni olan keratinden oluşmaktadır. Ama boynuzlar yalnızca yoğun saç kümeleri değildir. BT taramaları, boynuzun çekirdeğinde yoğun mineral kalsiyum ve melanin birikimi göstermiştir. Kalsiyum, kornayu daha güçlü yapar ve melanin, Ohio Üniversitesi’ndeki bilim adamlarına göre güneşin UV ışınlarından korur. OU hekime talebesi olan Tobin Hieronymus, boynuzların at toynakları, kaplumbağa gagaları ve kakadu tahvillerine benzediğini söyledi. Gergedan boynuzları başa doğru geriye doğru meyillidirler, zira öndeki keratin arkadaki keratinden daha süratli gelişmektedir.
Siyah gergedanlar, beyaz gergedanlar ve Sumatran gergedanlar iki boynuza sahiptir. Javan gergedanlar ve tek boynuzlu gergedanlardab bir tane cins olduğu öğrenilmektedir. Siyah gergedanda, ön boynuz 53 ila 134 cm kadar gelişirken, arka boynuz Beynelmilel Rhino Vakfı’na göre takribî 20 inç gelişebilir. Bir beyaz gergedan boynuzları azıcık daha ufaktır ve bir Sumatran gergedan boynuzu ön için takribî 25 ila 80 cm ve arka için 8 cm den daha azdır. Daha büyük tek boynuzlu gergedan boynuzu 20 ila 60 cm ve Javan gergedanlar takribî 25 cm uzunluğunda bir boynuza sahiptir.

Gergedanların Büyüklükleri

San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre en büyük gergedan cinsi beyaz gergedandır. 3,7 ila 4 metre uzunluğunda ve toynaktan omuza 1.8 m kadar gelişir. Takribî 2300 kilogram ağırlığındadır.
En minik gergedan cinsi Sumatran gergedanıdır. Omurgadan omuza 2.5 ila 3 m uzunluğunda ve 1.5 m kadar gelişir. Sumatran gergedanı takribî 800 kilogram ağırlığındadır.

Yetişme Civarı

Beyaz gergedanlar ve siyah gergedanlar doğu ve güney Afrika‘nın meralarında ve taşkınlarında yaşarlar. Büyük tek boynuzlu gergedanlar, kuzey Hindistan ve güney Nepal’in bataklıklarında ve yağmur ormanlarında bulunabilir. Sumatran ve Javan gergedanlar yalnızca Malezya ve Endonezya bataklıklarının ve yağmur ormanlarının minik alanlarında bulunur. Gergedanlar günlerini ve gecelerini yayıldırırken geçirirler ve yalnızca günün en sıcak kısımlarını yatarlar. Yemedikleri ender zamanlarda, bir soğutma balçığının tadını çıkarırken bulunabilirler. Bunlar, hayvanların böceklerden korunmasına takviyeci olur ve National Geographic’e göre balçık natürel bir güneş kremidir. Gergedanlar genellikle yalnız olsa da, bazen gruplar oluştururlar. Çarpışmalar denilen bu gruplar, bir dişi ve onun yavrularından oluşur. Bir arazi üzerinde erkek kaideleri egemendir.

Beslenme

Gergedanlar ot oburlardır, başka bir deyişle yalnızca nebat örtüsü harcarlar. Yedikleri nebat örtüsü cinslere göre değişir. Bunun sebebi, National Geographic’e göre, burunlarının değişik cinste gıdaları barındırmak için değişik biçimler oluşturmasıdır. Misalin, siyah gergedan ağaçları ya da çalıları yiyor, zira uzun dudakları yapraklarını ve meyvelerini yüksekte almasına izin veriyor. Beyaz gergedan, çim yeme için yere daha yakın olmasını sağlayan düz biçimli bir burnu vardır.

Yavrular

Her iki buçuk ila beş senede bir dişi gergedan artar. Dişi gergedanlar gençlerini 15 ila 16 aylık bir hamilelik yarıyılı için taşırlar. Genellikle tek bir bebeğe sahip olurlar, bazen ikizleri olurlar. Doğumda, buzağı denilen bebek gergedanları hala oldukça büyük, 40 ila 64 kilogram arasındadır.
Takribî 3 yaşında, buzağı kendi başına yola çıkabilecek gidişattadır. Bir gergedan 45 seneye kadar yaşayabilir.

Gergedanlar sıklıkla birbirleriyle takılmasalar da, kuşlarla takılırlar. Oxpecker, gergedanların sırtında oturacak ve gergedan tenine sürülen böcekleri yer. Bu kuşun iyi olduğu tek şey bu değil. Risk yanaştığında, kuş gergedanı uyarır. Gergedanlar mutlu olduğunda, ağızlarıyla yüksek sesle “mmwonk” sesi çıkarırlar. Beynelmilel Rhino Vakfı’na göre siyah gergedanlar reelinde siyah değildir. Muhtemelen, bu adları yahni ya da beyaz gergedanlardan ayırt etmek istedikleri koyu, balçıklı topraktan aldılar. Poachers, Rhino’yu gözeterek, jambiyas isimli ziynet hançer saplarını yapmak için gergedan boynuzlarına da değer veriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ