Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Genlerin Hastalıklar Üzerinde Tesiri Nedir ?

  • 28 Ekim 2021
  • Genlerin Hastalıklar Üzerinde Tesiri Nedir ? için yorumlar kapalı
  • 23 kez görüntülendi.
Genlerin Hastalıklar Üzerinde Tesiri Nedir ?

Düşünelim bir yeni bir bebek doğduğunda ilk olarak neler konuşulur? Aaa ne kadar çok babasına benziyor!,Burna bak aynı annesi.,Göz yapısı tamamen dedesi,gibi laflar söylenir durur. Gerçekten de göz rengi, göz ve kaş yapısı, kan grupları gibi özelliklerimiz direk genetik olarak aktarılır. Peki genlerimiz yalnızca dış görüşümüzde mi rol oynuyor? Sıhhatimizde, hastalıklarımızda ve hatta alışkanlıklarımızda genlerin […]

Genlerin Hastalıklar Üzerinde Etkisi Nedir ?Düşünelim bir yeni bir bebek doğduğunda ilk olarak neler konuşulur? Aaa ne kadar çok babasına benziyor!,Burna bak aynı annesi.,Göz yapısı tamamen dedesi,gibi laflar söylenir durur. Gerçekten de göz rengi, göz ve kaş yapısı, kan grupları gibi özelliklerimiz direk genetik olarak aktarılır. Peki genlerimiz yalnızca dış görüşümüzde mi rol oynuyor? Sıhhatimizde, hastalıklarımızda ve hatta alışkanlıklarımızda genlerin tesirlerinin ne kadar olabileceğini biliyor musunuz? Genlerimizin büyülü dünyasını aralayıp Deoksirübo Nükleik Asit’mızda saklanan kodlara merhaba demeye hazır mısınız?Düşünün bir şikayetle hekime gittiniz ve hekiminizin şüphelendiği vaziyet var. Hekiminiz size ailenizde hiç şeker, kalp vb. hastalığı olan var mı diye sorabilir. Bu ehemmiyetlidir zira sizin ufacık genetik kodunuzda hastalık ihtimalinize dair bilgi yatıyordur. Gelin hep beraber genetik olarak aktarılan hastalıklardan ilk akla gelenleri inceleyelim.

Genlerin Hastalıklar Üzerinde Etkisi Nedir ?1. Renk Âmâlığı

Renk âmâlığı hastalığı X kromozomu üzerinde bulunan çekinik bir hastalıktır. Bir başka deyişle oğullarda olma ihtimali daha yüksekken kız çocukları için tehlike daha düşüktür. Şayet oğlumuzun Deoksirübo Nükleik Asit’dene bu genimiz aktarıldıysa artık çocuğumuz renk âmâyı hastasıdır. Ama kız çocuğunda iki tane X kromozomu olduğundan babası renk âmâyı olmayan bir kızın renk âmâyı hastası olması olanaksızdır.
Peki nedir bu renk âmâlığı? Reelinde çok korkulacak bir hastalık değildir. Büyük bir rahatsızlık olmamakla beraber renk âmâlığı hastalarının hayatları azıcık daha renksizdir. Kırmızı ile yeşil rengi birbirinden ayırt etmek renk âmâyı hastalarımız için çok güçtür.

2. Hemofili Kanın Pıhtılaşmaması Hastalığı

Hemofili hastalığı da aynı renk âmâlığı gibi X kromozomu üzerinde çekiniktir. Yani erkekler yine daha büyük tehlikeye sahip. Fakat hemofili hastalarımız renk âmâyı hastalarımız kadar rahat değillerdir natürel. Hemofili hastalarının kanları kendiliğinden pıhtılaşamaz. Bir başka deyişle en minik bir parmak kesiğinde dahi çok kan kaybedebilirler. Ama paniğe gerek yok! Günümüz tıp teknolojileri sayesinde farklı ilaçlarla yetersizler kapatılarak kanın pıhtılaşması sağlanabiliyor. Ama yine de güç bir hastalıktır ve fazla yaradan sakınılması gerekir.

3. Duchenne Adale Erimesi Hastalığı

Duchenne adale erimesi hastalığı da değişik iki hastalık gibi X kromozomunda çekinik olarak taşınır. Fakat Duchenne adale erimesi hastalığının daha acıklı bir gidişatı vardır. Bayanlar hiçbir zaman bu hastalığa yakalanmaz fakat şayet bu gen erkeğe geçtiyse erkek ne yazık ki erginliğe erişemeden hayatını kaybeder. Bebeklikleri güç geçen Duchenne hastalarında bebekler genelde fazla zayıf ve adaleleri fazla eforsuzdur. Vasati yaşam müddetleri ise 14-15 yaş aralığıdır. Üzerinde sayısız çalışma yapılmasına rağmen hali hazırda rehabilitasyonu bulunamayan bir hastalıktır Duchenne adale erimesi hastalığı.

Genlerin Hastalıklar Üzerinde Etkisi Nedir ?4. Balık Pulluluk

Balık pulluluğu hastalığının adı ne kadar cümbüşlü gibi de gözükse pek güzel bir rahatsızlık değildir Hangi hastalık güzel ki?. Y kromozomu üzerinde taşınan bir hastalık olduğundan balık pulluluğu yalnızca erkeklerde görülür. Yani şayet bir erkekte balık pulluluğu hastalığı varsa ve çocuğu erkek olacaksa ayrıcalıksız çocuk da hastalanır. Hastalığın ismi neden balık pulluluk diye merak eden dostlar için, bu hastalığa yakalananların özellikle kolları ve bacakları balık pulu gibi pul puldur ve dökülür. Devamlı kullanılan ilaçlar ve kremler ile hastalık hakimiyet altında yakalanabilir fakat ilaçların aksatıldığı gidişatlarda balık pulluluğu hastalığı tekerrürden baş gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ