Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Geçmişten Günümüze Rakı Bardakları

  • 27 Eylül 2021
  • Geçmişten Günümüze Rakı Bardakları için yorumlar kapalı
  • 47 kez görüntülendi.
Geçmişten Günümüze Rakı Bardakları

Daha Öncekinden daha çok limonata bardağı olarak anılan ve zaman içerisinde birahane kültürünün büyümesi ile birlikte rakı bardağı adını alan, 18 santilitre hacme sahip bardaklar günümüzde hali hazırda rakı bardağı olarak kullanılmaktadır. Rakı bardakları genel biçiminin silindirik olması alışılagelmiş genel görüntüsü olup, hem rakı hem de yanında içilen suyun bardağı olarak bardaklar arasında ülkemizde en çok rağbet […]

Daha Öncekinden daha çok limonata bardağı olarak anılan ve zaman içerisinde birahane kültürünün büyümesi ile birlikte rakı bardağı adını alan, 18 santilitre hacme sahip bardaklar günümüzde hali hazırda rakı bardağı olarak kullanılmaktadır. Rakı bardakları genel biçiminin silindirik olması alışılagelmiş genel görüntüsü olup, hem rakı hem de yanında içilen suyun bardağı olarak bardaklar arasında ülkemizde en çok rağbet gören bardak cinslerinden birisidir.

Geçmişten Günümüze Rakı KadehleriÖncelikle, rakı bardağı olarak tabir edilirken kullanılan bardak ne demektir, bu sarihliğe kavuşturulmalıdır. Bardak genel olarak belirlenecek olursa, alkol almak için kullanılan, ayaklı da olabilecek yapılardaki türevleri de bulunan bir bardak çeşididir ve bir bardağın bardak olarak nitelendirilebilmesi için, o bardak ile aynılaşmış içkili meşrubatların olması ve bu meşrubatların bu bardaklar ile harcanması gerekir.

Rakı kültürü, Türk kültürünün yapısında bulunan ve geçmişten günümüze tarihi bir servet gibi aktarılan bir unsurdur. Rakı kadar, rakı ile bütünleşen rakı bardakları da aynı biçimde tarihi bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Tarih boyunca rakı bardaklarının biçimleri de değişiklik göstermiş, değişik hacimlerde yapılar kazanmış ve son olarak da günümüz şartlarındaki halini almıştır.

Her yarıyılın gereksinimi ve kültür yapısına göre biçim almış olan rakı bardakları, günümüzdeki biçimiyle geçmiş yarıyıllarda şerbet bardağı olarak kullanılmaktaydı. Osmanlı yarıyılında daha çok kullanılan rakı bardakları ise, “Leylekboynu” ismi verilen bir bardak biçimiydi. Leylekboynu bardağına günümüzde de daha önceki yarıyılda da “Bade” ya da “Tiryaki” bardakları da denilmektedir.

Geçmişten Günümüze Rakı Kadehleri

Leylekboynu bardakları biçim olarak kesik bir mevzu biçiminde olup, vasati de 9-10 cl hacminde olan ve ağız bvefatı alt kısmına göre daha geniş olan bir bardaktır. Yeniden başka bir bardak çeşidi olan “Yüksük” bardağı ise, günümüzde daha çok “Tektekçi” olarak ifade edilen ve bu tip alkollerin içilebildiği soğuk kesme “Tek” bardağına benzeyen bir bardak olarak öne çıkmaktadır. Tek bardağından yalnızca onun kadar zarif olmaması ile bölen yüksük bardağı, dikiş dikilirken kullanılan ve parmağa takılan yüksüklerin tipine benzemektedir. Bu yüzüğün yüksük adını alması ise, geçmişte konut imali likörleri yapan dikiş diken bayanlar likörleri tatmak için parmaklarındaki yüksükleri kullanmasından gelmektedir.

Çok daha önceki yarıyıllarda rakı içerken duble rakı konularak içilecek ise kullanılan bade ve tiryaki bardakları haricinde, daha çok tezgah başında daha az milim ile tek tek diye adlandırılan ve dublenin yarısı cl kıymetinde olan rakı rakı için kullanılan “Tek” bardağı da bulunmaktaydı. Bu bardaklar dudak hisseyi haricinde 4 cl hacmindedir.

Yeniden daha önceki yarıyıllarda “Bülbüli” bardaklar kullanılmaktaydı. Bülbüli kelimeyi “Belbele” kelimeyi ile anlam olarak benzerdir ve emzikli su kabı anlamında da kullanılmaktadır. Ancak rakı bardağı olarak kullanılmasındaki benzetme ise, rakıya aslan sütü denmesi ile de ilişkilidir. Zira Bülbüli bardaklar ya da daha çok benzerliğine göre Bülbüli sürahisi, “Rakı İbriği” anlamında da kullanılmaktadır. Benzer biçimde “Bülbül Çanağı” bardakları denilen bir cins rakı bardağı da geçmiş yarıyıllarda kullanılmıştır ve bu bardakların hacmi dudak hisseyi dışında 4 cl’dir.

Osmanlı’dan sonra, Cumhuriyet yarıyılının özellikle de ilk senelerinden günümüze kadar uzanan ve ulus dilinde çilingir sofrası diye tabir edilen rakı masaları kurulmaktaydı. Bu akşamların sonrasında Türk kahvesi verilirken yanında yüksük bardaklar ile likör verilmesi de, yüksük bardağın yalnızca rakı içmek ismine değil, bu kültürde değişik yerlerinin de olduğunu göstermektedir.
Bibliyografi:
rakiustatlari.com/?p=55

Yazar:Gökçe Cömert

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ