Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Geçmişten Günümüze En Büyük Tsunamiler

  • 13 Aralık 2021
  • Geçmişten Günümüze En Büyük Tsunamiler için yorumlar kapalı
  • 114 kez görüntülendi.
Geçmişten Günümüze En Büyük Tsunamiler

Ummanlar veya denizlerin tabanında alana gelen zelzele, volkan patlaması veya bunlara bağlı olarak büyüyen yer çöküntüleri neticesinde alana gelen deniz dalgasına tsunami ismi verilir. Liman dalgası anlamına gelen tsunami sözcüğü, Japoncadan dilimize geçmiştir. Tsunami bugüne kadar tam ummanlarda görülmüştür. Ancak en çok Pasifik Ummanı’nda alana gelmiştir. Dev dalgaların karaya erişmesiyle oldukça riskli neticelere yol açan […]

Ummanlar veya denizlerin tabanında alana gelen zelzele, volkan patlaması veya bunlara bağlı olarak büyüyen yer çöküntüleri neticesinde alana gelen deniz dalgasına tsunami ismi verilir. Liman dalgası anlamına gelen tsunami sözcüğü, Japoncadan dilimize geçmiştir. Tsunami bugüne kadar tam ummanlarda görülmüştür. Ancak en çok Pasifik Ummanı’nda alana gelmiştir. Dev dalgaların karaya erişmesiyle oldukça riskli neticelere yol açan tsunami, sık sık alana gelmektedir. Geçmişten günümüze alana gelen en devirici tsunamiler altta sıralanmıştır.

2004 Hint Ummanı Tsunamisi

Geçmişten Günümüze En Büyük Tsunamiler26 Aralık 2004 tarihinde gece saatlerinde alana gelen bu zelzelenin merkezi Endonezya’nın Sumatra adasıdır. Pek çok ülkenin etkilendiği bu zelzele en çok Endonezya’da sezilmiştir. Takribî 10 dakika süren bu tsunaminin şiddeti 9,1 olarak ölçülmüştür. Tarihin en büyük zelzelelerinden biri olan bu tsunami takribî 230 bin şahsın vefatına yol açmıştır. Endonezya ile beraber Hindistan, Sri Lanka, Tayland ve Maldivler’de parasal ve manevi hasarlara yol açmıştır. Takribî 10 dakika süren bu zelzele dünyada yaşanan en uzun süreli zelzele olmuştur.

Thoku Tsunamisi

11 Mart 2011 tarihinde Japonya’nın Tōhoku kentinde alana gelmiştir. Şiddeti 9,0 olan bu zelzele, 6 dakika sürmüştür. Japonya’da asıllaşan şiddeti en büyük zelzeledir. Zelzele sonrasında boyu 38 metreye kadar varan dev dalgalar alana gelmiştir. Ülkede büyük parasal hasara yol açan bu zelzele, 15.900 can almıştır. Tsunami neticesinde Fukişima’da bulunan nükleer santrali hasar görmüş ve ışınım sızıntısına yol açmıştır. Japonya zelzele erken ihtar sistemi sayesinde daha büyük neticelerin doğurmasına mani olmuştur. Fakat yeniden de binlerce insan konutsuz kalmıştır.

Büyük Lizbon Zelzeleyi

1 Kasım 1755 tarihinde Portekiz’in Lizbon kentinde alana gelmiştir. Şiddetinin 8,5-9 arasında olduğu düşünülen bu zelzele, büyük hasarlara yol açmıştır. O yarıyılda Geçmişten Günümüze En Büyük TsunamilerAvrupa’nın en büyük şerileri arasında olan Lizbon, bu tsunamiyle beraber yaşanmaz hale gelmiştir. Yüksek dalgaların konutları devirmesinin yanında, muhtelif yerlerde alana gelen yangınlar şehri tamamen viraneye çevirmiştir. İspanya ve Fas ülkelerinde de tahribe yol açan bu zelzele toplam 50 bin şahsın vefatına neden olmuştur. Atlas Ummanın ortalarında alana gelen bu zelzele Orta Amerika kıyılarında dahi sezilmiştir.

Krakatau Tsunamisi

27 Ağustos 1883 tarihinde Endonezya’nın Krakatau Adası’nda asıllaşan bu zelzele reelinde bölgede faal bulunan Krakatau Volkanı’nın patlaması neticesinde alana gelmiştir. Volkan patlamasıyla beraber iki köy kül olmuş ve 2 bin şahsın can vermesine neden olmuştur. Sonrasında alana gelen tsunami ise takribî 40 bin can almıştır. 30 metre boya erişen dalgalar büyük bir alanı kullanılamaz hale getirmiştir. Volkan patlaması atmosferi de etkilemiş ve güneş ışınlarının yeryüzüne gelişine mani olmuştur.

1896 Sanriku zelzeleyi

Geçmişten Günümüze En Büyük TsunamilerJaponya tarihinin en devirici zelzelelerinden olan Sanriku zelzeleyi, 15 Haziran 1896 tarihinde alana gelmiştir. İki büyük tsunamiye yol açan bu zelzele, 22.000 şahsın can vermesine enden olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde de zarara yol açan bu zelzelenin büyüklüğü 8,5 olarak ölçülmüştür. Dalgalar 38,2 metreye kadar erişmiş ve 9.000 konutu kullanılamaz hale getirmiştir. Bölgede bulunan tarım alanlarını talan eden bu zelzele, ülke ekonomisine büyük hasar vermiştir.

Yazar: Can Baskın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ