Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gebelikteki Tehlikeler Nelerdir?

  • 01 Ağustos 2021
  • Gebelikteki Tehlikeler Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 118 kez görüntülendi.
Gebelikteki Tehlikeler Nelerdir?

Hamilelikte ortaya çıkan yüksek tehlikeler, anne adayını ve bebeği bir hayli negatif gidişatla karşı karşıya vazgeçebilir. Tehlike etkenleri, anne adayı ve bebeklerde değişik biçimde görülse de bir hayli kalıtsal ve geriye dönüşü güç neticelerle karşılaşılabilir. Bu tehlikeleri eksiltmek için hekim hakimiyetlerini aksatmadan yaptırılmalıdır, şayet tehlike altında hamile kalındıysa bu gidişat ekstra takip gerektirir. Bebekte Açısından Tehlikeler Hamilelikte […]

Hamilelikte ortaya çıkan yüksek tehlikeler, anne adayını ve bebeği bir hayli negatif gidişatla karşı karşıya vazgeçebilir. Tehlike etkenleri, anne adayı ve bebeklerde değişik biçimde görülse de bir hayli kalıtsal ve geriye dönüşü güç neticelerle karşılaşılabilir. Bu tehlikeleri eksiltmek için hekim hakimiyetlerini aksatmadan yaptırılmalıdır, şayet tehlike altında hamile kalındıysa bu gidişat ekstra takip gerektirir.

Bebekte Açısından Tehlikeler

Hamilelikte en sık görülen genetik bir etken, koromozon bozukluğudur; bu da down sendorumuna neden olabilir. Sıradan koşullarda bir insan, 46 kromozom rakamına sahipken bu çocuklarda kromozom rakamı 47’dir. Down belirtiyi bu gidişattaki çocuklarda ortaya çıkar.

Bazı doğumsal sakatlıklar, genetik olarak ve tamamen kromozom bozukluğu ya da döllenme sırasında oluşan koromozom bölünmesinin değişik izlediği vaziyetlerde değişik meseleler ortaya çıkabilir. Doğumsal sakatlıklar genelde tavşan dudak, damak bozuklukları, damak yarıkları, 6 parmak, parmak yapışkanlığı ve büyümeyen kafatası gibi meselelerdir.

Annede Oluşan Tehlikeler

Tansiyon yüksekliği: Hamilelikte daha çok görülen tansiyon, hamileliğe bağlı olarak büyüyen hamilelik zehirlenmesiyle alana kazanç. İkinci tansiyon yüksekliği ise hamilelikte kronikleşen hipertansiyondur. Tansiyon tehlikesini artıran nedenler ise ilk hamilelik, obezite, çoğul hamilelik, evvelki hamileliklerde tansiyon yüksekliği, şeker hastalığına bağlı olarak tansiyon yüksekliğidir. Tansiyon yükselmesi halinde ihtiyat alınmazsa annede görülecek tesirleri; görme bozuklukları, fluluk, baş sızısı, kan kıymetlerinde değişikleşme, akciğerde ödem, solunumda kasvet, böbrek yetmezliği, suyunun erken gelmesi, annenin nöbet geçirmesi, bebeğin plasentadan dağılmasıdır. Bebeğe tesirleri ise suyun eksilmesi, büyüme geriliği, kalp ritminde meseleler, bebek biçimini de bebeye yansıyan tansiyon oldukça ciddi neticelerdir.

Hamilelikteki Riskler Nelerdir?Şeker hastalığı: Hamilelikte oluşan şeker hastalığı, annenin şekerinin yükselmesine bağlı olarak bebekte oluşan şeker yükselmesi ve bebekte fazla derecede insülün çoğalışına bağlı kilo alma, akciğerie az büyümesi, kalp rahatsızlıkları ve asap hastalıklarıdır.

Tiroid bozuklukları: Hipertiroidi, tiroid bezinin fazla çalışması olarak hamilelikte ortaya çıkar. Anne için dikkat edilecek sebepleri arasında en sık görülen graves, başka bir deyişle guatr hastalığıdır. Şu cins tehlikeler görülür: kilo kaybı, kusma, titreme, kalp yetmezliği ve sıcak intoleransı. Tiroid bezinin sıradan çalışma kumpasında bebekte beyin gelişimi bayağıyken yüksek ya da eksik olması vaziyetinde bebekte beyin gelişimini bayağının dışına çıkabilir.

Tarama Testleri

Tüm bu tehlikeleri ortadan kaldırmak bütün anlamıyla muhtemel olmasa da anne ve bebeğin bu tehlikelerden en az seviyede etkilenmesi sağlanması gerekir. Hamilelikteki Riskler Nelerdir?Bunun için de ehemmiyetli olan annelerin bilinçlenmeli, hamilelik kararı almadan hekim himayesinde hamile kalınmalı ve takiplerin kumpaslı ve ayrıntılı yapılması gerekir. Genellikle bu tehlikeleri evvelden yapılan testlerle görmek muhtemeldir. 3’lü ve 2’li tarama testleri yapılmalıdır. Bu testlerle bebeğin zihin seviyesi ve kromozom bozuklukları tanımlanabilir. Genelde gebeliğin 16. ve 18. haftasında yapılan bu testler, bebeğin down belirtili olup olmadığını bilmek için yapılır. 2’li tarama testleri gebeliğin daha erken yarıyılı olan 11. ve 14. haftalarında yapılır. Bu test, daha ayrıntılı bir taramadır. Bebeğin ultrasonografik olarak ense kalınlığının ölçülür ve bebeğin 30 tehlike grubunda analizler yapılır. Şeker testleri ise annede 24. ile 28. hafta arasında yapılır. Bu testlerle ilk 50 gram şeker yüklemesinde  netice 140 ve üzeri ise anne tehlike grubuna girer ve anne için tedbirler alınmalıdır.

Yazar: Enes Eker

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ