Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar ve Şikâyetler

  • 07 Ağustos 2021
  • Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar ve Şikâyetler için yorumlar kapalı
  • 186 kez görüntülendi.
Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar ve Şikâyetler

Gebelik süreci güç ve yorucu bir yarıyıldır. Anne adayını bu yarıyıllarda çok fazla külfetli günler yaşar. Bunun sebebi bedeninde görülen fizyolojik başkalaşımlardır. Gebe kadın gebelik başlangıcında bir ekip şikâyetler yaşar. Bu yakınma ve şikâyetler gebeliğin yaradılışı ile başlar ve gebelik boyunca bu cins şikâyetler devam eder. Bu olgu anne adayını 9 ay boyunca rahatsız eder. […]

Gebelik süreci güç ve yorucu bir yarıyıldır. Anne adayını bu yarıyıllarda çok fazla külfetli günler yaşar. Bunun sebebi bedeninde görülen fizyolojik başkalaşımlardır. Gebe kadın gebelik başlangıcında bir ekip şikâyetler yaşar. Bu yakınma ve şikâyetler gebeliğin yaradılışı ile başlar ve gebelik boyunca bu cins şikâyetler devam eder. Bu olgu anne adayını 9 ay boyunca rahatsız eder. Zira içinde büyüyen bir can bulunmaktadır. Gün gün onun büyümesini sezer. Bütün hareketlerini, karın boşluğunda dönüşünü anne sezer ve bebek büyüdükçe karın çeperi yırtılacakmış biçimde büyür ve karında gerilmeler göğüs kafesinde sıkışmalar başlar. Göğüs kafesinin sıkışması ise bebeğin anne rahim duvarında süratli bir biçimde gelişim göstermesindedir. Gebelikte sık görülen yakınma ve şikâyetler oldukça fazladır. Şimdi sizlere bir anne adayında hangi yarıyıllarda sık yakınmalar alana kazanç onlardan bahsedeceğiz.

Gebelikte Başlayan Belli Başlı Şikâyetler

8623_gebelikte-yakinmalarMide bulantıları: Gebeliğin yaradılış süreci içinde başlayan v gebeliğin belirtilerini ortaya seren bir vaziyettir. Genelde gebeliğin ilk dört ayında anne adayında şiddetli mide bulantıları alana gelmektedir. Bunun en büyük sebebi bebeğin ilk gelişim sürecini bitirmesinden kaynaklanmaktadır.

Kasık Sızıları ve Kramplar: Genelde gebeliğin yaradılışı ile aynı adet döngüsünde olduğu gibi kasılma ve kramplar alana kazanç. Bu gebeliğin habercisidir. Gebelik alana geldikten ilk üç ayında sıklıkla kasık sızıları ve kramplar yaşanmaktadır. Bunun için bu ilk üç ayda dikkat çok ehemmiyetli bir kavramdır.

Baş Dönmeleri: Sıradan koşullarda her gebe kadında oluşan bir döngüdür. Fakat bunun ne sıklık ile olmasına dikkat etkeniz gerekir. Bu gibi gidişatlarda tansiyon ve şeker ölçümlerini zamanında yapmanız gerekir.

Baş Sızıları: Bedende değişen bir ekip fizyolojik metamorfozlar ve gebelik düzeyinde baş sızıları en çok yaşanan yakınmalar arasında yer almaktadır. Baş sızıları genelde strese dayalı zamanlarda baş gösterir. Bunun için gebelikte fazla stres yapmamanızı nasihat ediyoruz. Böyle gidişatlarda ilaç kullanmak yerine antibiyotik yerini alan taze bir ıhlamur demlemeyi deneyebilirsiniz. Ihlamur sizi gevşetecek baş sızınızı alacaktır. Bir de evin havası bol olması, anne adayının oksijen alması çok ehemmiyetlidir. Pak hava beyin hücrelerini canlandırarak oluşan baş sızılarının da önüne geçmiş olur.

Kol, surat ve Ayaklarda oluşan Kabarıklıklar: Gebeliğin ilerlediği yarıyıllarda anne adayında bir ekip kilo alımları reelleşir. Fazla kilo almak anne adayında istenmeyen kabarıklıklara sebebiyet verir. Bu ödemler en çok yüzde, ayakta ve bacaklarda görülmektedir.

Kusmalar: Gebeliğin ilk 3 ayında mide bulantısının yoğunlaştığı bir anda reelleşir. Bu oldukça sıradan bir vaziyettir.

Göğüste Hassasiyet: Anne adayı gebeliği ilerledikçe göğüs sızılarının şiddetli bir biçimde ilerlediğini fark eder. Bunun sebebi süt haznesinin içinin dolması süt imali hakikatleşerek bebeğe zemin hazırlamasındandır. Anne sütü yaradılışı bu biçimde kendini belli eder. Süt kanalları doğum sonrasında daha fazla çoğalış gösterir.

Karın ve Göğüslerde Alana Gelen Çatlaklıklar: Bebek anne karnında büyürken artık annenin karnı ve göğüsleri şişmeye başlar. Bu gerilim neticesinde istenmeyen çatlaklıklar alana kazanç bunun için hekim nasihati olan çatlak kremini sürerek bunu azaltabilirsiniz. Gebelikte başlayan belli başlı şikâyetler bunlardır. Bu yarıyılda anne beslenme ve uyku kumpasını en iyi biçimde sağlamalı, kendine bu mevzuda dikkat etmelidir.
Kaynakça:
Gebelik.org

Yazar:Suna Korkmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ