Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gamet Nedir?

  • 13 Nisan 2021
  • Gamet Nedir? için yorumlar kapalı
  • 145 kez görüntülendi.

Dünya seyyarede on milyondan fazla organizma cinsi tarafından yaşadığına inanılır ve bu cinslerin azaları ebedi olmasa ve sonunda can verse de cinsler tamamen yok olmazlar. Emin bir cins jenerasyonunun jenerasyondan sonraki bu devamı faize yoluyla hakikatleşir. Faize, bir organizmanın kendisine eş genç ya da soyuna yol açtığı biyolojik süreçtir. Biyolojik dünyada çok muhtelif bir spektrum vardır, […]

Dünya seyyarede on milyondan fazla organizma cinsi tarafından yaşadığına inanılır ve bu cinslerin azaları ebedi olmasa ve sonunda can verse de cinsler tamamen yok olmazlar. Emin bir cins jenerasyonunun jenerasyondan sonraki bu devamı faize yoluyla hakikatleşir. Faize, bir organizmanın kendisine eş genç ya da soyuna yol açtığı biyolojik süreçtir. Biyolojik dünyada çok muhtelif bir spektrum vardır, bu surattan bakteriler çok hücreli bir nebattan farklı biçimde ve bir nebat insanlardan çok farklı bir mekanizma ile ürerler.
İnsanlarda faize, gamet füzyonunu kapsayan cinsel faize ile hakikatleşir. Gametler, ebeveynin kromozomlarının yarısını kapsayan özel seks hücreleridir. İnsanlarda dişi gamete yumurta, erkek gamete sperm denir. İnsan gelişimi döllenme ile başlar, sperm ve yumurtanın zigot ismi verilen tek bir hücre oluşturmak için birleştiği bir süreç. Bu zigot daha sonra değişik insanlardan farklı olarak eşsiz ve tüm bir ferde dönüşmeye devam eder. İnsanlarda 23 çift veya 46 kromozom vardır. Bu zigot, babadan kromozomların haploid=n yarısını kapsayan erkek gamet ve anneden kromozomların haploid=n yarısını kapsayan dişi gamet tarafından oluşturulur. Böylece, kombinasyonları, insanın varlığı için zorunlu olan bir dizi kromozom diploid=2n kapsayan bir zigot oluşturur. Bir elmanın iki yarısını erkek ve dişi gamet olarak bir araya getirerek bir elmayı oluşturmak için hayal edin.

Gamet Nedir?Gametler Nhakikat Oluşur?

Dişi ve erkek gametler oositler ve spermler bir gametogenez süreci ile oluşur. Bedenin tüm hücreleri, ait oldukları cinslere has olan statik rakamda kromozom kapsar. Misalin, soğanlar 16 kromozom, bezelye 14 kromozom kapsar ve insanlar mevzubahisi olduğunda tüm hücreler diploid hücreler de denilen 46 kromozom kapsar. Bunun imtiyazı gametleri her biri sadece 23 kromozom haploid hücre kapsayan sperm ve ovum. Kromozomlardaki bu eksilme mayoz sürecinden kaynaklanır; aynı zamanda, indirgenmiş dağılınma olarak da adlandırılır, zira yeni hücrelerdeki kromozomlar, bir diploitten bir haploid rakamına indirgenir.

Gamet Yaradılışı Sırasında Mayozun Ehemmiyeti

Bedenin tüm hücreleri, gametleri maniler, mitozla dağılınır ki burada bir ana hücre iki kız hücre üretir, ancak mayoz, yarısı kromozom rakamının yarısı olan dört kız hücreye yol açar. Gametlerin neden bu farklı mayoz sürecinden geçtiğini anlaşılması gerekir. Meiosis, orijinal kromozom rakamını geri yükler daha evvel de belirtildiği gibi, tüm hücrelerimizin diploid kromozomlara 2n sahip olması beklenir, ancak gamet yaradılışı sırasında, diploid 2n ‘den haploid n kromozomlarına indirgenmiş bir dağılınma vardır. Bir haploid erkek n gameti, bir haploid dişi n gameti ile birleştiğinde, orijinal kromozom sayımız olan zigotla, başka bir deyişle diploidle 2n tekerrür sonuçlanır. Bu, insanın varlığı ve cinslerin dağılması için çok ehemmiyetlidir.
Varyasyonlar mayoz sırasında, ana hücre dört yeni hücreye ufalandığında, kromozomların üzerinden geçiş hakikatleşir. Bunun neticeyi, dört gamet kızı hücresinin her birinin, ana hücreden farklı bir genetik yapıya sahip olmasıdır. Saklı özelliklerin görünümü mayoz sırasında kromozomal maddenin gelişigüzel geçişi olduğundan, çocukta muhtemelen ebeveynlerde baskılanan bazı özelliklerin ve kişiliklerin ifadesiyle sonuçlanabilir.

Kadın Gameti Ovum

Gamet Nedir?Dişi gamet veya yumurta, yumurta olarak öğrenilir ve yumurtalıklar tarafından üretilir. Yumurtalıklar, yeni doğmuş bir kız çocuğunda takribî 2 milyon ilk oosit üretir, ancak kız çocukluk yarıyılında büyüyüp ergenliğe eriştiğinde bu, takribî 40.000 ilk oosite indirgenir. Bunlardan yalnızca 400 kadarı ikincil oosit haline kazanç ve hormonların tesirine tepki gösterir. Bu yumurtalardan biri her 4 haftada bir vahşice olgunlaşır ve kız menopoz ismi verilen bir hayat safhası olan kız takribî 45-50 yaşına gelene kadar yumurtlamada hür vazgeçilir. Bir sperm hücresine mukayeseyle, yumurta çapı takribî 100-120 mikron olan büyük, yuvarlak bir yapıdır; Gerçeğinde, yumurta insan bedeni tarafından üretilen en büyük hücrelerden biridir! Yumurta, spermden daha büyüktür, oluşum tasarımı gereğidir.
Yumurtanın büyüklüğü sitoplazmada yakalamasına ve döllenme reelleşirse cenini beslemek için zorunlu besinleri gizlemesine izin verir. Yumurta ayrıca anneden 23 kromozom kapsayan bir çekirdeğe sahiptir. Yumurta veya yumurta, zona pellucida ismi verilen kalın, gözetici bir tabakaya, dış yüzeyi korona radiata ismi verilen birkaç hücre tabakasına sahiptir. Zona pellucida, yumurtanın kütlesini dışarıdan fiziksel olarak yardımlar ve yalnızca muhakkak sperm hücrelerinin başka bir deyişle aynı cinslerinki nüfuz edebileceği cinse has bir bariyer olarak işlev görürken, fiziksel hasardan gözetir. Dış yüzeyinde korona radiata ismi verilen birkaç hücre katmanı bulunur. Zona pellucida, yumurtanın kütlesini dışarıdan fiziksel olarak yardımlar ve yalnızca muhakkak sperm hücrelerinin başka bir deyişle aynı cinslerinki nüfuz edebileceği cinse has bir bariyer olarak işlev görürken, fiziksel hasardan gözetir. Dış yüzeyinde korona radiata ismi verilen birkaç hücre katmanı bulunur. Zona pellucida, yumurtanın kütlesini dışarıdan fiziksel olarak yardımlar ve yalnızca muhakkak sperm hücrelerinin başka bir deyişle aynı cinslerinki nüfuz edebileceği cinse has bir bariyer olarak işlev görürken, fiziksel hasardan gözetir.

Erkek Gameti Sperm

Erkek gamet veya sperm, yumurtadan çok daha miniktir ve yuvarlak bir kafa 4-5 mikron uzunluğunda ve 2-3 mikron genişliğinde ve uzun bir kuyruk veya flagellum 50 mikron Gamet Nedir?uzunluğunda ile kürek biçimindedir ve sperm için hareketlilik sağlar. Spermin boynu, baş ile kuyruk arasındaki iletişimdir. Spermin başı, enzimleri kapsayan akrozom ismi verilen bir başlık eşi yapıyla kaplanmış 23 kromozomlu çekirdeği kapsar. Bu enzimler spermin döllenme sırasında korona radiata ve yumurtanın zona pellucida tabakalarına nüfuz etmesine dayanakçı olur. Spermin kuyruğu, orta parça, ana parça ve uç parça olmak üzere üç kısımdan oluşur. Orta parça, spermlere hareketlilik için gereken enerjiyi sağlayan mitokondri kapsar.

Birbirlerinin Yaşamında Oynadıkları Rol Nedir?

Gametlerin zigotun döllenmesi ve yaradılışı ve dolayısıyla genel olarak faize için zorunlu olduğu sarihtir. Ancak, birbirleriyle tanışıp karşılaşmazlarsa, sperm ve yumurta çok süratli bir biçimde ölür. Olgun sperm, salıverildikten sonra 45 saat içine can verir ve yumurta, bir spermle Gamet Nedir?karşılaşmamaktan 24 saat içine can verir. Yumurta, tüm karışık mekanizmaları, sitoplazması ve besleyicileriyle beraber, tertemiz bir insan olmak için tüm aygıtlara sahiptir, ancak spermin katkısı olmadan üremenin esas işlevini yerine getiremez. Bu sebeple döllenme erkek ve dişi gametlerin sentezidir ve neticede sperm ve yumurtanın oynamak için denk derecede ehemmiyetli rollere sahip olduğu yeni bir yaşama neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ