Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Galaksi Birleşmeleri

  • 18 Haziran 2021
  • Galaksi Birleşmeleri için yorumlar kapalı
  • 174 kez görüntülendi.

Özellikle ilkel galaksilerin birleşmeleri, galaksilerin birbirlerine göre süratlerinin saniyede birkaç surat km olduğu, düzeyin yoğun bölgelerinde hakikatleşir. Şayet hızlan daha yüksek olursa, duvardan geçen hayaletler gibi galaksiler de birbirlerinin içinden geçip giderler. Bu sebeple galaksi birleşmelerinin çoğu kümelerde süratli hareket eden galaksiler arasında değil, yavaş hareket eden galaksiler arasında hakikatleşir. İki disk birleştiğinde ortaya elips […]

Özellikle ilkel galaksilerin birleşmeleri, galaksilerin birbirlerine göre süratlerinin saniyede birkaç surat km olduğu, düzeyin yoğun bölgelerinde hakikatleşir. Şayet hızlan daha yüksek olursa, duvardan geçen hayaletler gibi galaksiler de birbirlerinin içinden geçip giderler. Bu sebeple galaksi birleşmelerinin çoğu kümelerde süratli hareket eden galaksiler arasında değil, yavaş hareket eden galaksiler arasında hakikatleşir. İki disk birleştiğinde ortaya elips şekilli bir galaksi çıkar. Günümüzde tek tük de olsa hala hakikatleşmekte olan birleşme süreci araştırılarak galaksilerin yaradılışı mevzusunda çok şey bilinebilir. Bugün pek tesadüfülmeyen süreçler galaksilerin oluştuğu ilk yarıyıllarda çok yaygın olabilirler. Bu ender tesadüfülen hadiseler kozmik evrim mevzusunda paha biçilemez ipuçları verebilirler.
Galaksiler ‘yapışık’ sistemlerdir. Galaksiler arasındaki bir tesirleşme, özellikle düşük süratlerde asıllaşmışsa, kaçınılmaz olarak birleşmeyle sonuçlanır. Her ne kadar yıldızlar Galaksi Birleşmeleriçarpışmazlarsa da galaksilerin içindeki gaz bulutları zaman zaman çarpışırlar ve çarpışan bulutlar yörünge enerjilerini kaybederler. Yörüngeleri merkez istikametine kayar ve yıldız sistemleri birleştikçe kütle çekimi güçleri tesirli olmaya başladığından bulut çarpışmalarının sıklığı çoğalır. Neticede, birleşen galaksi sisteminin merkezin de yoğun ve büyük kütleli bir bulut ortaya çıkar. Böyle bir bulut tereddüttür. Çökerek bir hayli yıldıza ufalanmak zorundadır. Bu sebeple galaksi birleşmelerinin tıpkı elips şekilli galaksilerdeki yıldızların yıldız patlamalarıyla ortaya çıkmaları gibi, şiddetli yıldız yaradılış süreçlerini başlattığı düşünülüyor. Yıldız patlamaları eninde sonunda sönümlenir ve patlayan yıldızların yaydığı enerji yıldızlararası etraftaki viraneleri süpürür. Geriye ihtiyarlamakta olan yıldızlarıyla beraber bir galaksi kalmıştır. Böyle yıldız yaradılış başlangıçları, kaçınılmaz olarak birleşmenin son düzeyi olan, yıldız yaradılışlarının sürdüğü çok parlak galaksilerde kollanırlar. Süreç kısa ömürlü olduğu için bu cins cisimler günümüzde çok ender kollanır. Bununla beraber bu birleşmelerin arkasında vazgeçtiği tesirler daha yaygındır. Görünüşte olağan olan yakın elips şekilli galaksilere azıcık daha dikkatli bakıldığında uzak geçmişlerinde bir birleşmenin izleri görülür. İspat, bu galaksilerin en dış bölgelerinde çok sönük yıldızlardan oluşmuş kabuklar şeklinde ortaya çıkar.
Uzun zaman evvel asıllaşan birleşmeler, tıpkı suya atılan bir taşın yarattığı dalgaların uzun zaman varlıkların ı sürdürmesi gibi, kütle çekimi alanında dalgalanmalar yaratırlar. Bunlar da bir havuzdaki dalgalanmalar gibi çok uzun bir zaman sonra sönümlenir. Bununla beraber, milyonlarca sene süresince bu dalgalanmaların oluşturduğu kütle çekimi tuzaklarında yıldızlar birikmiştir. Bu yıldızların konumları, yüzeysel bir şekilde bakıldığında olağan, elips şekilli bir galaksi olduğu sanılan galaksideki birleşme izlerin i gösterebilir. Toz şeritleri ya da genç yıldızlardan oluşan düğümler gibi öteki özellikler, geçmişte yaşanan şiddetli süreçlerin şahitleri olabilirler.
Bilgisayar simülasyonları, kâinattaki en yaygın galaksi sistemleri olan gaz bakımından zengin iki helezoni galaksinin birleşerek elips şekilli bir galaksi yarattığını göstermekte zaferli Galaksi Birleşmeleriolmuşlardır. Elips şekilli galaksilerin karakteristik özelliği yaşlı ve kırmızı yıldızların merkezde yoğunlaşmış, düzgün ve küresel bir dağılım göstermesidir. Bunların ataları olan disk şekilli galaksilerse parçalı toz şeritleri ve rakamsız genç, mavi yıldız kümeleriyle tanınırlar. Birleşme, bulutların şekillenme, yoğunlaşma ve çökme hızını çoğaldırır. Bu sebeple de birleşen galaksilerdeki tam gaz birikimi şiddetli yıldız yaradılış patlamalarını harcanır. Şiddetli yıldız yaradılış patlamalarının ortaya çıktığı galaksiler olan parlak, kızılötesi galaksilerin çoğunda eş bir süreç kollanır. Pek çok vaziyette, üstün kaliteli görüntülerin takviyesiyle birleşen sistemler belirlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ