Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Friedrich Schiller Kimdir ?

  • 08 Temmuz 2021
  • Friedrich Schiller Kimdir ? için yorumlar kapalı
  • 494 kez görüntülendi.
Friedrich Schiller Kimdir ?

Friedrich Schiller; dünyaya gözlerini 1759 tarihinde Marbach am Neckar’da açtı. Ailesinde 5 kız içerisinden tek oğluydu. Babası reklam memuruydu. Bundan dolayı Schiller, 1763 senesinde Lorch’a taşındı. Ve tekerrür 1766 senelerinde kız kardeşinin doğması üzerine Ludwigsburg’ a taşınmak zorunda kaldı.

3961_scdasdiller

Friedrich Schiller; dünyaya gözlerini 1759 tarihinde Marbach am Neckar’da açtı. Ailesinde 5 kız içerisinden tek oğluydu. Babası reklam memuruydu. Bundan dolayı Schiller, 1763 senesinde Lorch’a taşındı. Ve tekerrür 1766 senelerinde kız kardeşinin doğması üzerine Ludwigsburg’ a taşınmak zorunda kaldı. Taşındığı sene Schiller Latin mektebine başladı. Bu senelerde “Absalon” ve “Hristiyanlar”isimli tiyatro eserlerini kaleme almaya başlamıştı dahi. Ailesi Schiller’e askeri yüksekokulda okuması için çok baskı uyguluyordu. Bu surattan dolayı Schiller Karlsschule askeri yüksekokuluna yazıldı. Ancak seneler geçtikten sonra hukuk eğitimi de almaya başladı.

Schiller askeri yüksekokulun disiplin ve baskılarına daha çok sabredemeyip 1775 senesinde tıp kısmına geçiş yaptı. Bu senelerde Klopstock’un yazmış olduğu bir hayli şiir Schiller’in dikkatini ve ilgisine sürüklemiştir. Her ne kadar askeri mektep ve tıp üzerine okumuşluğu olsa da Schiller her zaman şiir mevzusunda iyiydi ve bu senelerde Der Student von Nassau dramını yazdı. Ve ilk kez basılan şiiri ise Der Abend oldu. Artık tıptan bunalan ve sıkılan Schiller, 1779 senesinde tıp imtihanını verdi ve tıptan istifasını istedi. Bu istek bütün bir sene sonra kabul görüldü.

İstifasının üstünden bütün bir sene geçti ve Schiller “Eşkıyalar” isimli tiyatro eserini bitirdi.Dönemin ruhunu yansıtan bu eser büyük bir kitle tarafını beğenildi ve saygı dinlendi. Özellikle genç kitle bu eseri çok beğendi. Ancak krallık bu eserin oynanmasını menetti. Fakat Schiller dostlarıyla beraber bu eseri oynadı. Bu surattan dolayı Kral Schilleri 14 gün ceza evine attı. Schillerin şiir ve tiyatro yazmasına da yasak getirdi. Eşkıyalar eserini büyük bir cosku ile seven genç kitle ise bu karara büyük bir hiddet duydu, bundan dolayı genç kitle zamanla Eşkıyalar Çetesi kurmaya başladı. Hatta edebiyat tarihçilerince Nikol List isimli büyük çete başının nam kazanması ve oluşmasında bu eserin büyük ehemmiyeti olduğunu söylerler. Eşkıyalar eserinde ana fikir kanun ve hürlük arasındaki çatışmadır. Bununla beraber o zamanlarda ehemmiyetli yer tutan Emel vasıtaları yasal kılar atasözünün aksini ortaya koymuştur.

3961_friedrich-schillerArtık şiir ve tiyatro yasaklarından sonra Schiller daha fazla baskılara direnemez ve Stuttgart’tan kaçar ve Mannheim’e gider. Kaçışı sırasında yanında dostu Andreas Streicher bulunmaktaydı. Hatta bu kaçışı bir kitap haline getirip basımını yapmışlardır.

Schiller mektep dostu olan Wilhelm von Wolzogen aracılığı ile dostunun annesinin yanına taşındı. Burada Meiningen’de bulunan kütüphaneye sık sık gider araştırmalar yapardı. Burada kütüphaneci ile iyi bir dostluk kurmuştur. Daha sonra tiyatro müdürü olan Dalberg’in iş önerisini kabul edip tiyatro müdürü oldu. Schiller o senelerde çok yaygın olan sıtma hastalığını tutuldu. Bu surattan dolayı işini aksattı ve büyük bir düşüşe neden oldu. Bu düşüş Schillerin Dalberg tarafından kovulmasına neden olmuştur. Kovulmadan sonra Schiller borçlular cezaevine düştü. Çıktıktan sonra Schiller büyük para kasvetler çekti. Leipzig’e taşınan Schiller, buradaki Gottfrie Körner isimli dostunun yanında kalmaya başladı. Bu dostu 4 sene süresince Schillerin tüm eserlerinin basılmasındaki giderlerini ödedi. Schillerin 1786 senelerinde “Thalia” mecmuasında bir hayli hikayeleri yayınlandı. Bu yayınlanan hikayeler daha sonraları Şerefsiz Kabahatli isimli eser olarak basıldılar. Schiller bu senelerde Tharandt’ta taşındı ve Don Karlos isimli eserini yazıp bitirdi. Aynı sene Don Karlos dramı yayınlandı ve hemen sahnelendi.

3961_200px-schiller_edit1

Schiller büyük ekonomik borçlanmalar altına girdi. Bundan dolayı pek istemese de Jea’da profösör olmayı kabul etti ve tarih eğitimi vermeye başladı. Burada çok sevildi. “Dünya Tarihi Nedir” ve “Ne Emelle Okutulur” isimli ilk dersi çok büyük bir kitle tarafından dinlendi. Hatta amfiye sığmayan dinleyenler için daha sonra tekerrür daha büyük bir amfide ders verildi. Ve bundan dolayı Schiller tüm şehirde ad yaptı ve herkesin alakasını kendi üzerine çekti. Bu senelerde Ruhların Tanığı isimli eserini de yazıp basmıştır. Schiller bu senelerde Vo Lengefeld isimli bir kadınla evlenmiştir. Nikahı kıyan papazda Schiller ile aynı işi yapmaktadır.

Konutlulukları sonrasında Schiller bir hayli hastalığa yakalandı. İyice çökmeye başlayan Schiller öksürük ve çoğunlukla baygınlık geçirmeye başladı. Bu senelerde bir de vereme yakalandı. Ve bu hastalık Schilleri yaşamı süresince peşini vazgeçmedi. Schiller, Fransız devrimine hep karşı çıktı. Ve bu senelerde olan idamlar ve cezalara hep üzülerek nefretle karşıladı. Devrim senelerinde 30 Sene Savaş isimli eserini bitirdi.

3961_friedrich-von-schiller_101111

Bu senelerde Schillerin ilk çocuğu Frienrich dünyaya geldi. Bir sene sonra Cotta ile tanıştı ve mecmualarının yayınlamaya başladı. Mecmua işine giren Schiller Goethe ile tanıştı. Goethe Schillere her fırsatta Horen mecmuasına ortak olmayı öneriyordu. Bu teklif ile aralarında bir dostluk alana gelmeye başladı ve sık sık mektuplaşmaya başladılar. Schiller bir ara Goethe’nin evine gitti ve orada yaşamaya başladı. O gizemeler yaşantısı çok makûstu. Öğleden sonra uyuyor, geceleri çalışıyordu. Schiller herzaman nikahsız konutluluğa karşı gelmiştir. Bu surattan dolayı Goethe, Vulpius ile olan nikahsız konutluluğunu hep gizlemeye çalışmıştır. Schiller bu ilişkiyi daha sonra bilmiştir ve bazı yazılarında Goethe’nin tek hatasının bu olduğunu hep dile getirmiştir. Goethe ise Schillerin tütün ve iskambil oyunlarında rahatsız oluyordu. Aradan geçen seneler sonrasında Horen mecmuasının ilk rakamını çıkarmışlardı. Çıkan bu ilk sayı ile bir hayli ehemmiyetli yazar ve feylesof bu mecmuaya abone olup bu mecmua çatısı altında toplanmışlardır. Bu seneler içerisinde Schillerin ikinci çocuğu dünyaya gözlerini açmıştır. Bu çocuğun adı Ernst’tir. Schiller masal yazmayada başladı bu senelerde. 1798 senelerinde Ejderhalarla Savaş ve Şehir Milleti isimli masallarını tamamladı.

3961_images

Schillerin üçüncü çocuğu 1799 senesinde dünyaya gözlerini açtı. Ve Schiller üçüncü çocuğundan sonra ailesiyle beraber Wimar’a taşındı. Taşınmasından kısa bir müddet sonra soyluluk ünvanını kazandı ve Friedric Schiller ünvanını aldı. Aynı sene içerisinde annesi ölüm etti.

Schiller bir hayli hastalık ve yaşantısında alana gelen makûs hadiseler sonrasında iyice aşınıp makûslaşmaya başlamıştır. Hastalığı ilerlemesine ve daha da ağırlaşmasına rahmen Schiller Jean Racine’nin faciasının tercümesini yapmıştır. Schillere aynı sene içerisinde akciher iltihaplanması teşhisi konuldu ve kısa bir müddet sonrada dünyaya gözlerini yumdu. 9 mayıs 1805 Uzun seneler çok acılar sürükleyen Schillerin vefat raporunda sol akciğerinin tamamen zarar gördüğü ve böbreklerinde iflas ettiği yazıyordu. Schiller Weimar’a defnedildi.

Drama eserleri

*Eşkıyalar

*Şike ve Aşk

*Don Karlos

*Maria Stuart

*Wilhelm Tell

*Düzyazıları

*Şerefsiz Kabahatli

*Ruhların Tanığı

Tarihi Eserleri

*Birleşik Hollanda‘nın, İspanya Hükümeti’nden Bölüşünün Tarihi

*Dünya tarihi nedir ve ne emelle okutulur?

Yayınlanan Mecmuaları

*Wirtembergisches Repertorium

*Thalia

*Die Horen

Yazar:Gülbahar Kaplan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ