Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Frederick Winslow Taylor Kimdir?

  • 10 Kasım 2021
  • Frederick Winslow Taylor Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 115 kez görüntülendi.
Frederick Winslow Taylor Kimdir?

5457_0320_bdayFrederick Winslow Taylor, 1856 senesinde doğup, 1915 senesinde hayat veda etmiş bir mühendis ve idare uzmanıdır. Reel işi makine mühendisliği olan Taylor, aynı zamanda Endüstriyel Yönet Uzmanlığı sıfatını da taşımaktadır. Faydalılık alanında sistematik anlamda çalışan ilk birey olarak öğrenilen Taylor, Firma Yönetimi’nin de babasıdır. Taylorın yaptığı çalışmaların orijini ise, sanayi mühendisliği ilkelerine sabretmektedir.

Taylor, 20 Mart 1856 tarihinde, Pensilvanyada dünyaya geldi. 1869-1870 senelerinde, Fransa ve Almanya‘da eğitim aldı. Eğitiminin ardından, bir buçuk sene sürecek ve İtalya, İsviçre, Norveç, İngiltere, Fransa, Almanya ve Avusturya ülkelerini içerecek olan seyahatine çıktı. Sağlık meseleleri sebebiyle değişik dallar üzerinde devam etmek istediği eğitimini noktaladı ve 1874 senesinde makinist çıraklığına başladı. Ancak aynı yarıyılda, mühendis olabilmek ismine gece eğitimleri alıyordu. 1878 senesinde emekçi statüsünde çalışmaya başladığı Midvale Çelik İşletmeyi’nde, altı sene içinde başmühendis olmayı muvaffak oldu. 1883 senesinde, mühendislik diplomasını aldı.

5457_frederickTaylorın çalıştığı firmada pek çok endüstriyel faydalılık çalışmaları yapması, sistemleri ve fabrikanın genelini planlaması, ona ve firmaya çok şey kattı. Bu yarıyılda, kendi ürettiği buğu operasyona cihazı, yarıyılın Amerika Birleşik Devletlerinde, en büyük buğu operasyona aygıtıydı. 1890 senesinde, Taylor bu aygıtın tescilini de aldı.

Taylor, 1890 senesinde Manufacturing Investment Corporation isimli firmada genel müdür oldu. 1893 senesine kadar firmada muhtelif işler yapan Taylor, sözleşmesinin bitmesinin ardından, kendi idare sistemini muhtelif müesseselere tanıtmaya başladı. Taylorın Bethlehem Steel İşletmeyi’nde çalıştığı yarıyılda, çağdaş Taylor-White yüksek sürat ekiplerini operasyona usulü ortaya çıkarıldı. Taylor’un “Metal Kesme Sanatı” ismini verdiği kitabı, bu usulü ortaya çıkaran deneylerden oluşmaktadır.

1900 senesinde asıllaşan Paris Fuarında, Taylor’a bu buluşu sebebiyle altın madalya verildi. Bunun yanı gizeme, Franklin Institute tarafından, “Elliot Gresson Altın Madalyası” da kendisine verildi.

5457_im.1263_zp1901 senesinden itibaren Taylor, hayatının geri kalan kısmını “Bilimsel İdare” emeline adadı. “Bilimsel İdare Prensipleri”nin pratik uygulamala kısımlarını, makina atölyesinde bilen insanların giderlerini kendisi ödedi. Bu bağlamda kitaplar yazıp, dersler verdi. 1907 senesine gelindiğinde, Amiral Goodrich, New York tersanesinde kullanılmak üzere, Taylor’dan tekliflerini ve takviyelerini istedi. Taylor’ın yaptığı çalışmalar çok zaferli bulununca, Amerikan Deniz Güçlerinin tüm ünitelerinde bu metotlar uygulandı. Taylor çalışmalarını, karşılık istemeden yapmıştı.

Taylorın şanı, “Shop Management” ismini verdiği kitabı ile zirve yaptı. Fabrikaların idare mekanizmalarının iyileştirilebilmesi için bir ekip disiplinlerin yerleşmesi lüzumluluğu ve çalışanların kesintisiz olarak işbirliği yapmasının ehemmiyeti vurgulanmaktaydı. Taylor, yaptığı Metot Etüdü ve Zaman Etüdü çalışmaları ile de, geleceğe doğrultu verdi. Kendi doktrinlerini anlatırken, mevzuyla alakalı çok bariz hatlara sahip olan Taylor, idare yetenekleri ve imal bereketlilikleri ile alakalı “tempo ayarlamaları” ve “metot tertip etmeleri” gibi terimlerle uğraştı. Bu bağlamda yaptığı sistem kavramını öğretme ve süreçlere bir ekip uygulamaları entegre etme işleri, emekçiler tarafından sıkça itiraz gördü ve bir yarıyıl grevlere de neden oldu. 1912 senesinde yaşanan Arsenaldeki grev ise, kurultay araştırması ile sonuçlandı.

Taylor, üretken emekçilerin daha fazla kazanmasını özümsemiş, olağan usullerle emekçi çalıştıran patronlarca da düşman bellenmişti. Emekçilerin bereketliliğini bu biçimde artırabileceğine inanmaktaydı. Taylor, her ne kadar makine mühendisi olsa da, bir hayli mühendis tarafından sanayi mühendisliğinin atası kabul edilmektedir. 21 Mart 1915 tarihinde, Philadelphia’da ölüm etmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ