Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Franchising Nedir?

  • 21 Kasım 2021
  • Franchising Nedir? için yorumlar kapalı
  • 57 kez görüntülendi.
Franchising Nedir?

Bir markanın ayrıcalık sahibi, belli koşullar dahilinde işin idare ve yürütülmesine ait destek sağlayarak, muhakkak bir parasal bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara markasını kullandırabilir. Bu iş ilişkisine “franchising” denir.

Franchising Nedir?Bir markanın ayrıcalık sahibi, belli koşullar dahilinde işin idare ve yürütülmesine ait destek sağlayarak, muhakkak bir parasal bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara markasını kullandırabilir. Bu iş ilişkisine “franchising” denir.

Franchising sisteminde, ayrıcalık sahibi, markasının kullanım iznini, o markanın yüksek haysiyeti, güçlü müessesesel kimliği ve öğrenilirliğinden yararlanmak isteyen, bir başka yatırımcıyla paylaşabilir. Bu sayede, bağımsız yatırımcı, bir bedel karşılığında, güçlü bir imajı olan ve daha evvelden alıcılar tarafından tanınan bir markayı kullanma hakkı kazanmış olur. Ancak bu kullanımda ayrıcalık sahibinin koyduğu ve markanın franchise bayiliğini alan yatırımcının uymak zorunda olduğu kaideler vardır. Bu kaideler, o şirketin logosunu, sloganını ve müessesesel kimliğini devam ettirme, şirketin iç dizaynını tanımlanan standart biçimde dekore ettirme, giysi idaremeliği gibi muhtelif mevzularda olabilir.

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlanan franchising, yararlı ve karlı bir sistem olması sayesinde tüm dünyaya kısa vakitte dağıldı ve tam dünya ülkeleri tarafından her sektörde geniş yer edindi. Bunun sebebi, franchising sistemi kullanan markaların, rakiplerinin sarih ara farkla önlerine geçmiş olmaları ve artık pazarlama dünyasındaki yarışın franchise markaların arasında yaşanmasıdır. Günümüzde, süratle artan ve tüketimin kalbi sayılan alışveriş merkezleri, zincir marka olmayan firmalara yer vermek bile istemiyorlar.

Yazar:Ayşegül Güngör

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ