Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Fosfin Gazı ile Venüs Seyyaresindeki Hayat Arasındaki İlişki

  • 18 Mart 2021
  • Fosfin Gazı ile Venüs Seyyaresindeki Hayat Arasındaki İlişki için yorumlar kapalı
  • 107 kez görüntülendi.

Venüs, Güneş Sisteminde ikinci sırada bulunan seyyaredir. Yapı olarak Dünya’ya benzese de Dünya’nın takribî %91’i oranında kütleye sahip, güneşten gelen ışınların atmosfer dışına çıkışını yasaklayarak ısıyı tutuklayabilen takribî 20 kilometre kalınlığında, zehirli gaz olan sülfürik asit kapsayan atmosfere sahip bir seyyaredir. Isıyı tutuklaması sebebiyle de yüzeye yakın bölgelerde sıcaklık 450 santigrat dereceye kadar erişmektedir. Üzerindeki […]

Venüs, Güneş Sisteminde ikinci sırada bulunan seyyaredir. Yapı olarak Dünya’ya benzese de Dünya’nın takribî %91’i oranında kütleye sahip, güneşten gelen ışınların atmosfer dışına çıkışını yasaklayarak ısıyı tutuklayabilen takribî 20 kilometre kalınlığında, zehirli gaz olan sülfürik asit kapsayan atmosfere sahip bir seyyaredir. Isıyı tutuklaması sebebiyle de yüzeye yakın bölgelerde sıcaklık 450 santigrat dereceye kadar erişmektedir. Üzerindeki gaz bulutları sebebiyle teleskopla bakıldığında parlak bir yapıda görülmektedir. Atmosferinin büyük bir kısmı % 96,5 Karbon Dioksit gazından oluşmaktadır. Ayrıca atmosfer tazyiki dünyaya göre 92 kat daha fazladır. Öyle ki, bu tazyik ölçüyü ummanlardaki bir kilometre Fosfin Gazı ile Venüs Gezegenindeki Yaşam Arasındaki İlişkiderinliğinde sularda görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı hayat olabileceği mevzusunda ümit olmadığından pek fazla araştırma da yapılmıyordu. Ayrıca yüksek sıcaklık ve tazyik sebebiyle de bu seyyareye sevk edilmeye çalışılan vasıtaların çoğu seyyareye 30-40 kilometre kala çalışamaz gidişata gelmiştir. Ancak, gelişmiş teleskoplarla, son senelerde yapılan tahlilde, ışığın kırılması temeline göre Venüs bulutlarında fosfin gazı olduğu tespit edilmiştir.
Fosfin, PH yöntemine sahip, zehirli kimyevi gazdır. Öyle ki, çok az ölçüyü dahi öldürücü tesire sahiptir. Renksiz ve kokusuz bir yapıya sahip olduğundan bulunduğu civarda tespit edilmeyebilmektedir. Solunulduğunda akciğerdeki nem ile beraber fosforik isyankarda dönüşür ve birkaç saat içerisinde vefata neden olmaktadır. Bununla beraber, insanda soluk borusu bölgelerinde ve iskelette ciddi kronik zarara neden olabilmektedir. -88 C’de kaynama noktasına sahiptir. Ticari olarak imali yapılanlara sarımsak esansı ilave edilmektedir. Bu gaz, hububat depolarında kemirgen ve böceklerle gayret emeliyle kullanılmaktadır.
Fosfin gazı Dünya’da oksijensiz civarda hayatını sürdüren bakteriler tarafından üretilmektedir. Venüs’te de bu gazın, Güneş ışını, volkanlar gibi biyolojik olmayan sebeple ancak on binde birinin üretilebileceği, geri kalan kısmının da bakteriler tarafından üretilmiş olabileceği düşünülmektedir. İşte bu sebeple de analistler tarafından Venüs’te yaşam var olabileceği söylenmektedir. Bu mevzuda henüz kesin bir neticeye varılmamış olmakla beraber araştırmalar devam etmektedir.

Yazar: Çiğdem Aydın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ