Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ford EcoBoost Motor Nedir?

  • 28 Ekim 2021
  • Ford EcoBoost Motor Nedir? için yorumlar kapalı
  • 115 kez görüntülendi.
Ford EcoBoost Motor Nedir?

EcoBoost Nedir? Birçok ülkede, motor hacminin büyüklüğüne göre veya salınan karbondioksit CO2 emisyonuna göre taşıtlardan vergi alınmaktadır. Bu sebeple son senelerde motor hacimlerini küçültme engine downsizing trendi oldukça yaygınlaşmış ve bu trende birçok vasıta markası katılmıştır. Ford’un EcoBoost motorunu, Volkswagen grubunun VW, Seat, Skoda TSI motorunu, Opel’in turbo motorunu, Peugeot-Citroen ailesinin PureTech motorunu ve Hyundai-Kia […]

Ford EcoBoost Motor Nedir?EcoBoost Nedir?

Birçok ülkede, motor hacminin büyüklüğüne göre veya salınan karbondioksit CO2 emisyonuna göre taşıtlardan vergi alınmaktadır. Bu sebeple son senelerde motor hacimlerini küçültme engine downsizing trendi oldukça yaygınlaşmış ve bu trende birçok vasıta markası katılmıştır. Ford’un EcoBoost motorunu, Volkswagen grubunun VW, Seat, Skoda TSI motorunu, Opel’in turbo motorunu, Peugeot-Citroen ailesinin PureTech motorunu ve Hyundai-Kia ailesinin T-GDI motorunu bu trende misal olarak gösterebiliriz.

Ford EcoBoost Motor Nedir?Turboşarj ve Doğrudan Yakıt Enjeksiyonu

Ford, yüksek hacimli motorlarının yerine daha fazla efor üretmek ve daha iyi faydalılık elde etmek emeliyle EcoBoost motorunu geliştirmiştir. EcoBoost motor için yakıtın her bir damlası çok kıymetli ve bu sebeple en belirgin emelinden birisi de yakıt tüketiminin düşürülmesidir. Ayrıca CO2 salınımını oldukça eksiltmiştir. Her EcoBoost motorunda, motor hacminden daha yüksek efor elde etmek için turboşarj özelliği kullanılmaktadır. Turboşarj, motor tarafından tüketilmiş egzoz gazını kullanır. Bu gazı yüksek oranda sıkıştırarak tekerrür motora yollar ve motor atmosferik havadan daha yüksek basınca sahip bu havayı kullanır. Bu sayede yüksek efor elde edilmektedir. Öyle ki, 1.0 hacmindeki bir EcoBoost motoru 140 beygir efor üretebilmektedir. Bu Ford’un daha önceki ve oldukça ağır olan 1.6 dizel motorların ürettiği efordan daha aşırısı demektir.

Ford EcoBoost motorda, turboşarj özelliğine ek olarak doğrudan yakıt enjeksiyonu teknolojisini de kullanmaktadır. Bu teknoloji ile yüksek basınçlı yakıt doğrudan yanma odasına sevk edilir. Bu yenilikçi ve bereketli yöntem ile EcoBoost motoru sadece gereksinim dinlediği oranda asgari yakıt kullanarak çalışır. Ayrıca kullanılan turbo ile yüksek seviyede tork üretilmektedir. Düşük devirlerde üretilen bu tork ile taşıtınızı düşük viteslerde daha elastik bir biçimde kullanmanıza olanak sunmaktadır. Bu sayede yakıt yararlılığınız çoğalmaktadır. Daha basit bir ifade ile efora gereksinim dinlediğinizde efor ayaklarınızın altında bulunmakta ve bunu düşük yakıt tüketimi ile reelleştirmektedir.

Ford EcoBoost Motor Nedir?Mükâfatlı Motor

2012 senesinden beri kullanılan EcoBoost motor, Beynelmilel Senenin Motoru mükâfatını ufak hacimli motorlar arasında üst üste 6 defa kazanmıştır. 1.0 litre hacimli ve 3 silindirli olan bu motor oldukça hafif ve ufak boyutlardadır. Ford mühendisleri, uçaklarda başüstü bagajınıza sığabilecek büyüklükte diyerek minikliğini vurgulamışlardır. Bu motor; 100, 125 ve 140 beygir olmak üzere 3 değişik efor alternatifi sunan versiyonlara sahiptir. Ülkemizde de Fiesta ve Focus modellerinde bu motor kullanılmaktadır. Ayrıca 1.5, 1.6, 2.0 ve 2.3 litre hacimli versiyonları da bulunmaktadır. 2.3 litre hacimli versiyonu Mustang ve Focus RS gibi performans arabalarında kullanılmıştır. EcoBoost motor değişik hacim ve eforlarda Ford’un öteki modelleri olan B-MAX, C-MAX, Mondeo, Connect ve Courier’de de sunulmaktadır.

Ford EcoBoost Motor Nedir?Sunulan efor bilgileri ve yakıt bereketliliği ile tüm dünyada oldukça yaygın bir biçimde kullanılan EcoBoost motor ülkemizde de alaka sürüklemektedir. Ancak bütün ayrıntıları bilinmediğinden ve 1.0 motor yürümez, sürüklemez algısından dolayı önyargı ile yanaşılmaktadır. Yukarda da anlatıldığı üzere hakikatinde bu motorun efor bedelleri oldukça iyi ve yakıt tüketimi de oldukça düşüktür. Yakın gelecekte ülkemizde de bu motora olan önyargının kırılacağı ve kullanımının yaygınlaşacağı düşünülmektedir.

Yazar:Bekir Afşar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ