Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Flüt Nedir? Buluşu ve Tarihçesi

  • 13 Ağustos 2021
  • Flüt Nedir? Buluşu ve Tarihçesi için yorumlar kapalı
  • 153 kez görüntülendi.
Flüt Nedir? Buluşu ve Tarihçesi

Flüt, lügat anlamıyla,kamış dili olmayan muhtelif tipteki tahta üflemeli enstrümanların genel ismi olarak geçmektedir.

5385_afem-711201325752Flüt, lügat anlamıyla,kamış dili olmayan muhtelif tipteki tahta üflemeli enstrümanların genel ismi olarak geçmektedir. En yaygın olanı yan flüttür flauto traverso,19mm çapında ve 76 cm uzunluğunda bir boru üzerindeki 14 ya da daha çok ses deliklerinden oluşur.

Ağızlığının yanındaki delikten üflenen hava bariz bir kenara çarparak kırılır ve ses titreşimlerini oluşturur. Delikler evvelleri parmakla kapanıyordu, sonraları manivelalı bir tertibata bağlı kapaklarla enstrüman bugünkü şeklini aldı. Ses delikleri, titreşen hava kolonunun genişliğini ve bununla beraber sesin yüksekliğini tanımlar. Havanın üfleniş şekli ve süratiyle deliklerin açılıp kapanması, ses perdelerindeki değişmeleri oluşturur. Rönesans kadar hiçbir farklılık yapılmadan ilk şekliyle çalınan flüte, 1720 den sonra anahtarlar ilave edildi. 19.yy’da Theobald Boehmün 1794-1881 ve Max Schwedlerin 1853-1940 buluşlarıyla günümüzdeki şeklini aldı. Bugün çoğunlukla maden Alman gümüşü, pleksiglas ya da tahtadan yapılan flütün çok uzun geçmişi ihtimalle bambu kajnışıyla başlar. Sonraları kemik, porselen, fildişi, abanoz, şimşir ağacı gibi malzemeler kullanıldı. Yan flütler 16.yydan başlayarak orkestralarda ve askeri bandolarda yer aldı. Minik flüt flauta piccolo 30-31 cm boyunda olur. Orkestrada tiz sesli bir efekt enstrümanı olarak yer alırsa da, daha çok askeri müzikte kullanılır. Alto flüt ise bir aktarım transpozisyon enstrüman işlevini görür. Ravel ve Stravinskinin bazı yapıtlarında özgün şekilde kullanılmıştır.

Yan flütlerin dışında, dik olarak çalınan flütler de vardır. Bunların en yaygını gagalı ya da blok flüttür flauto. Blok flüt öğrenilen en daha önceki enstrümanlardan biridir. Daha Önceki çağda çok yaygındı, ortaçağda Avrupa müziğinde kullanılmaya başlandı. Barok müziğin en hoşlandığı enstrümanlardandı ve “flüt” kelimeyi bu enstrümanı tanımlardı. Sonraları neredeyse unutulan blok flüt 20.yyda yine canlandırıldı. Bambudan ya da akçaağaçtan yapılan blok flütlerin gaga şeklinde bir ağızlığı vardır. Hava, borunun ağızlığa yakın kısmında bulunan tahta blokun kenarına üflenir.Hava kolonu oluşturan bir kanal bulunduğu için çalgıcının üflediği havaya güzergah ve sürat ayarı vermesi gerekmez.Blok flütün kapaksız 6-8 deliği vardır.Uzunluğu 30-50 cm arasında değişir.Ses genişliği takribî iki oktavdır. Uzunluğu ve genişliğine göre pes ve tiz ses çıkaran soprano, alto, tenor ve bas çeşitleri vardır.

Üçüncü bir flüt cinsi, daha önceki çağda Syrinx denilen Pan flütüdür. Değişik uzunlukta, yanyana dizili ve altları kapalı bambu borularından oluşur. Çalgıcı, bu borulardan birinin üst kenarına yandan üfleyerek istediği ses perdesini elde eder. Pan flütü özellikle folk Latin Amerika, Romanya arasıra da sıradan müzikte Mozart,Büyülü Flüt kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ