Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Firma İdare Cinsleri

  • 16 Ekim 2021
  • Firma İdare Cinsleri için yorumlar kapalı
  • 29 kez görüntülendi.
Firma İdare Cinsleri

Firma idareyicilerinin seçilme kaynaklarına göre üç idare cinsi vardır. 1-Ailesel İdare 2-Siyasal İdare 3-Profesyonel İdare 1-Ailesel İdare: Firma sahipliği, temel siyasi karar uzuvları ve hiyerarşinin tamamı veya büyük bir kısmının aile fertlerinden alana geldiği idare cinsidir. En ehemmiyetli özelliği, idare kademelerinin aile fertleri ve akrabalara sarihliğidir. Ailesel idareye, ekonomik büyüme başlangıçlarında çokça tesadüfülür. Ekonomik gelişime […]

Firma idareyicilerinin seçilme kaynaklarına göre üç idare cinsi vardır.

1-Ailesel İdare
2-Siyasal İdare
3-Profesyonel İdare

İşletme Yönetim Türleri1-Ailesel İdare: Firma sahipliği, temel siyasi karar uzuvları ve hiyerarşinin tamamı veya büyük bir kısmının aile fertlerinden alana geldiği idare cinsidir. En ehemmiyetli özelliği, idare kademelerinin aile fertleri ve akrabalara sarihliğidir. Ailesel idareye, ekonomik büyüme başlangıçlarında çokça tesadüfülür. Ekonomik gelişime yeni başlayan, işgücü kıtlığı yaşanan cemiyetlerde, aile fertlerinin eğitim görmüşlükleri sebebiyle ailesel idare cazip gelmiştir. Maliyet düşüklüğü sebebiyle ufak sanayi ve kolay organizasyonlarda faal görülmüştür.

2-Siyasal İdare: Firma sahipliği, temel siyasi karar uzuvları ve idare kademelerinin politik meyil ve ilişkili bireylere ait olduğu idare cinsidir. Siyasal idarede, eğitimli şahıslar çalıştırılabilmesiyle beraber, siyasi görüş ve emeller idarede tesirlidir.

3-Profesyonel İdare: Temel siyasi karar uzuvları ve hiyerarşik kademelerde uzmanlık ve marifet güzergahında seçilmiş şahıslar bulunan idare cinsidir. İdarenin iş haline geldiği idare cinsidir.
Bu üç idare cinsi birbirinden tamamen değişik değildir. Hepsi birden uygulanabilir. Ekonomik büyümeye göre yaygınlaşmaktadırlar. En ehemmiyetli ve en yaygını profesyonel idaredir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ