Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Fertsel Emeklilik Sistemi Nedir?

  • 15 Temmuz 2021
  • Fertsel Emeklilik Sistemi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 50 kez görüntülendi.
Fertsel Emeklilik Sistemi Nedir?

Fertsel emeklilik sistemi, özellikle son senelerde, neredeyse her bankanın ya da sigorta işletmesinin kapımıza kadar gelerek bizi bu sisteme dahil etmeye çalışmaları ile gündemimize dahil olmuştur. Kısa bir belirleme ile, ferdin kendi emekliliğini kurması biçiminde ifade edilebilir. Türkiye’de, geçmişten bu yana devlet aracılığı ile yapılan bir emeklilik sistemi bulunsa da, son senelerde fertsel emeklilik sistemine […]

5876_devlet-katkisi-nedir_duzFertsel emeklilik sistemi, özellikle son senelerde, neredeyse her bankanın ya da sigorta işletmesinin kapımıza kadar gelerek bizi bu sisteme dahil etmeye çalışmaları ile gündemimize dahil olmuştur. Kısa bir belirleme ile, ferdin kendi emekliliğini kurması biçiminde ifade edilebilir. Türkiye’de, geçmişten bu yana devlet aracılığı ile yapılan bir emeklilik sistemi bulunsa da, son senelerde fertsel emeklilik sistemine geçişler de yaşanmaktadır.

Fertsel emeklilik sistemi, sektörde “BES” biçiminde kısaltılmaktadır. Her sistemin olduğu gibi, bu sistemin de bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Bu sistemi kimlerin yaptırabileceği, kesintiler, ödentiler, hasılatlar ve öbür sualler ışığında, fertsel emeklilik sistemi araştırılabilir.

– İlk olarak, fertsel emeklilik sistemine kimler dahil olabilmektedir?

Fertsel emeklilik sistemi, yapılan son tertip etmeler ile birlikte, isteyen tüm yurttaşların kullanabileceği bir hizmet haline gelmiştir. Evvelki yarıyıllarda yaşanan Bağ-Kur’lu olma ya da olmama gibi çelişkilerden ziyade, artık her isteyen bu sistem içinde yer alabilmektedir.

– Fertsel emeklilik sisteminden parçalama gidişatlarında kesintiler yaşanır mı?

5876_bireysel-emeklilik84654651321321BES içindeki en büyük handikap, yeterli müddet dolmadan sistemin terk edilmesinden doğan kesintilerdir. Bir Hayli yurttaş, bu doğrultusundan dolayı fertsel emeklilik sistemine uzak durmaktadır. Söz gelimi, sisteme dahil olunduktan 2 sene sonra sistemden çıkılmak istendiğinde, hem fon getirilerinden, hem de ana paradan muhtelif kesintiler yaşanabilmektedir. Bu sebeple, sisteme girecek olanlara, yeterli zamanı doldurmadan evvel çıkmamaları önerilmektedir. Kısa zaman sonra sistemi terk etmek, eldeki parayı durduk yere eritebilir.

– Fertsel emeklilik sistemi üzerinde ne zaman emekli olunur?

BES dahilindeki bir başka net kural ise, 10 sene ve 56 yaşı doldurma vaziyetidir. Sisteme dahil olunduktan itibaren 10 sene süresince sistemde yer alan ve para yatıran yurttaşlar, 10 sene sonrasında muhtelif fon getirilerinden ve devlet desteklerinden faydalanabilse de, bütün bir emeklilik programı ve desteklerin tamamı için 56 yaşın doldurulmuş olması gerekmektedir. Başka Bir Deyişle, 20 yaşında sisteme giren bir yurttaş, 30 yaşına geldiği zaman gereklerin tamamını yerine getirmiş sayılmamaktadır. Bu sebeple, 10 sene sonra dolaysız olarak sistemin iyi yanlarından faydalanmak isteyen bazı yurttaşlar, genellikle 45 – 46 yaşlarında bu sisteme dahil olarak, hem 10 senelerini doldurmakta, hem de 56 yaşına ulaşarak sistemden bütün anlamıyla fayda sağlamaya çalışmaktadırlar.

– Fertsel emeklilik sistemi dünya üzerinde de kullanılmakta mıdır?

Bazı devletlerde emeklilik sistemi, devlet eli ile asıllaştırılmamaktadır. Bu sebeple, bu sistem alakalı ülkelerde uzun senelerdir uygulanmaktadır. Ülkemizde de bu sisteme geçilmesi için, devlet destekleri ile sistem desteklenmektedir.

– Fertsel emeklilik sisteminde devlet yardımı nasıl var oluyor?

5876_slider-bireysel-emeklilikSon yapılan tertip etmeler sonrası, sistemde devam eden yurttaşların paralarına, devlet tarafından %25’lik bir destek verilmektedir. Ancak bu destek, sistemde kalış süresi ile doğrudan alakalıdır. Başka Bir Deyişle, yardımın tamamının ya da bir kısmının alınması, tamamen şahsın sistem içinde kaçıncı senesinde olduğu ile doğrudan ilgilidir. Ayrıca bu destek verme gidişatı, BES’in en alaka çekici ve avantajlı yanlarından biri olarak görülmektedir.

– Fertsel emeklilik sistemi, bir devlet hizmeti midir?

BES bir devlet hizmeti değildir. Ancak bu sistem, devletin sıkı biçimde takip ettiği, alakalı bakanlıklar ve müsteşarlıklar ile sorguladığı bir emeklilik sistemidir.

– Uyuşma yapılmadan evvel, dikkat edilmesi gereken mevzular nelerdir?

Fertsel emeklilik sistemi içinde, fon idare giderleri ve hasılat ödentisi gibi bir ekip giderler bulunmaktadır. Yurttaşlar uyuşma yaparken, bu oranları iyi bilmelidir. Aynı zamanda devlet yardımının ne kadarlık bir kısmının, ne kadarlık bir sene aralığına denk geldiğinin bilinmesi de son derece ehemmiyetlidir.

Yurttaşın parasının eriyip gitmemesi için, hiçbir biçimde tanımlanmış zamandan evvel sistemden çıkmaması gerektiği de unutulmamalıdır. Ayrıca, fon idareleri düzgün takip edildiği sürece, bu sistemden hasılat sağlamak da muhtemeldir.

Yazar:Baran Akçok

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ