Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Fazıl Say Kimdir?

  • 14 Kasım 2021
  • Fazıl Say Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 115 kez görüntülendi.
Fazıl Say Kimdir?

5599_fazil_say_galeri_72 Dünyaca ünlü Türk piyanist Fazıl Say, 14 Ocak 1970 tarihinde, Ankara’da doğmuştur. Babası Ahmet Say, yazar ve müzikologtur. Annesi Gürgün Say ise, eczacıdır. Sayın doğuştan gelen dudak damak yırtığı, kendisi henüz bebekken bir harekât geçirmesine neden olmuştur. Bu harekât ile, yarık olan dudağı dikilmiştir. Sayın hekiminin nasihati olan, “üflemeli enstrüman çalması” teklifi üzerine, Fazıl Say melodika çalarak müzik dünyasına merhaba demiştir.

5599_fazil-sayFazıl Say, tüm dünyanın Onu tanımasına vesile olan piyanoya, henüz 4 yaşındayken başlamıştır. Say, takip eden zamanda, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda, özel statü altında, Üstün Hünerli Çocuklar ismine oluşturulan bu statüde eğitim alarak, 1987 senesinde bu konservatuvarın piyano ve kompozisyon kısımlarından mezun olmuştur. Ardından, bu alandaki çalışmalarını, Düsseldorf Müzik Yüksek Mektebi’nda devam ettirmiştir. Alman bursu ile gördüğü bu eğitimin ardından, 1991 senesinde “konçerto solisti” diplomasını almıştır. Bir sonraki sene olan 1992’de, Berlin Tasarım Sanatları ve Müzik Akademisi altında, piyano ve oda müziği hocalığı ünvanına sahip olmuştur.

Fazıl Say, 1994 senesinde, “Genç Konser Solistleri Avrupa Müsabakası” organizasyonunda birinci olmuştur. 1995 senesinde de, New York’ta reelleştirilen müsabakada, kıtalar arası birincilik mükâfatını alarak, konser kariyerine adım atmıştır. Bir yandan da, bestekarlık doğrultusunda ilerleyen Say, bu yarıyılda muhtelif oratoryolar, piyano konçertoları, değişik konseptlerde orkestra, oda müziği ve piyano yapıtları ile beraber, ün ve piyano alanlarında da şarkılar bestelemiştir. Bahsedilen çalışmaların içinde, “Nazım ve Metin Altıok Ağıtı” oratoryoları, 4 değişik piyano konçertosu, Albert Einsteinın hatırasına hazırladığı orkestra yapıtı Zürich Üniversitesi istemiştir, Wolfgang Amadeus Mozart’ın 250. doğum seneyi hatırasına bestelenen “Patara” adlı bale müziği de bulunmaktadır. Hatta bu bale müziğini, Viyanada bulunan kutlama kurulu Say’a sipariş vermiştir.

Fazıl Sayın konserlerinde eşlik ettiği bazı orkestralar şunlardır;

– New York Filarmoni
– Viyana Filarmoni
– St. Petersburg Filarmoni
– Tokyo Senfoni
– Amsterdam Concertgebouw
– İsrail Filarmoni
– Çek Filarmoni
– Fransa Milli Orkestrası

5599_1357901271Fazıl Sayın reelleştirdiği en ünlü konserlerinden biri de, 2007 senesindeki Floransa Şenliği’nin kapanış konseridir. Zubin Mehta’nın idarediği Floransa Orkestrası eşliğinde, takribî yirmi bin dinleyici tarafından takip edilen bu konser, muhteşem bir sarih hava konseri halini almıştır. Aynı sene, Montreux Caz Şenliği dahilindeki piyano jürisinin başkanlığını icra eden Say, Türk saz ustası ve şairi Aşık Veysel’in “Kara Toprak” adlı şarkısından etkilenerek bir piyano çalışması yapmış ve bunu albümleştirmiştir. Bu CD ise, Amerika Birleşik Devletleri’nin Billboard listelerinde 6. sıraya kadar yükselmiştir. Fazıl Say, 2008 senesinde, Avrupa Birliği tarafından “Kültür Elçisi” ünvanı ile bu alanda görevlendirilmiştir. Türk müziğinin hakikat sanatçısı, aynı zamanda da Dünyaya açılan kapısıdır.

Fazıl Sayın Aldığı Bazı Mükâfatlar;

– 1991 Senesinde, Avrupa Birliği Piyano Müsabakası
– 1994 Senesinde, Genç Konser Solistleri Müsabakası Avrupa Birinciliği
– 1995 Senesinde, Genç Konser Solistleri Müsabakası Dünya Birinciliği
– 1995 Senesinde, Radio France / Beracasa Vakfı Mükâfatı
– 1995 Senesinde, Paul A. Fish Vakfı Mükâfatı
– 1995 Senesinde, Boston Metamorphosen Orkestrası Solist Mükâfatı
– 1995 Senesinde, Maurice Clairmont Vakfı Mükâfatı
– 1998 ve 2001 Senelerinde, Telerama Mükâfatı
– 1998 Senesinde, RTL Televizyonu Mükâfatı
– 2000 Senesinde, Le Monde de la Musique Mükâfatı
– 2000 Senesinde, Diapason dOr Altın Plak Mükâfatı
– 2000 Senesinde, Classica Mükâfatı
– 2000 Senesinde, Le Monde Mükâfatı
– 2001 Senesinde, Avusturya Radyo – TV Mükâfatı
– 2001 Senesinde, Deutsche Phono Akademie ECHO Mükâfatı
– 2010 Senesinde, Senenin Bestekarı Mükâfatı, Andante Sıradan Müzik Mükâfatları
– 2010 Senesinde, Senenin Piyanisti Mükâfatı, Andante Sıradan Müzik Mükâfatları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ