Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Farkında Olmadan COVID-19 Geçirmiş Olabileceğinizi Gösteren İşaretler

  • 15 Nisan 2021
  • Farkında Olmadan COVID-19 Geçirmiş Olabileceğinizi Gösteren İşaretler için yorumlar kapalı
  • 143 kez görüntülendi.

Koronavirüs, dünyanın her yerinde hala dağılmakta ve vefatlara neden olmaktadır. Dünyadaki vefatlar 3 milyonu aşmış gidişattadır ve Covid-19 salgınının ne zaman sona ereceği belirli değildir. Covid-19 virüsü, sanılandan daha uzun vakittir var olabilir. Covid-19’un salgın olarak bülteninden ve hayatın tüm alanlarını negatif etkilemesinden evvel virüs ile enfekte olan fakat bunu öğrenmeden kurtulan, semptom göstermediğinden virüsün […]

Koronavirüs, dünyanın her yerinde hala dağılmakta ve vefatlara neden olmaktadır. Dünyadaki vefatlar 3 milyonu aşmış gidişattadır ve Covid-19 salgınının ne zaman sona ereceği belirli değildir. Covid-19 virüsü, sanılandan daha uzun vakittir var olabilir. Covid-19’un salgın olarak bülteninden ve hayatın tüm alanlarını negatif etkilemesinden evvel virüs ile enfekte olan fakat bunu öğrenmeden kurtulan, semptom göstermediğinden virüsün dağılmasını sağlayan çok rakamda birey olabileceği düşünülmektedir. Bu şahıslarda antikor oluştuğundan bir ölçü bağışıklığa gelişmiş olabilir. Şahısların farkına varmadan Covid-19 geçirmiş olabileceğini gösteren işaretler alttadır:

Farkında Olmadan COVID-19 Geçirmiş Olabileceğinizi Gösteren İşaretlerMakûs Bir Soğuk Algınlığı

Kış aylarında soğuk algınlığı ender değildir. Ancak, 2019’un sonlarında veya 2020’nin başlarında klasikten daha uzun devam eden soğuk algınlığı, devamlı bitkinlik, beden sızısı yaşamış olanların gerçeğinde Covid-19 geçirmiş olma olasılığı vardır. Farkı kavramanın bir yolu, Covid’in 2 hafta veya daha uzun müddet kalması, soğuk algınlığının ise genellikle yalnızca birkaç gün sürmesidir. Soğuk algınlığından değişik olarak Covid ateşe neden olabilir ve soluk almayı güçleştirebilir.

Kanlı veya Kırmızı, Sulu Gözler

Pandemi süresince ellerin sık sık yıkanması ve surata değmekten sakınılması istenmiştir. Bunun bir sebebi, Covid-19’un gözleri etkileyebilmesidir. Konjunktivit pembe göz, sulanan gözler veya flu görme varsa bunun sebebi virüs olabilir. Covid-19 bulgusu olabilecek göz kızarıklıklarını öteki virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlardan ayıran şey baş sızısı ve ateşle beraber görülebilmesidir.

Beyin Sisi

Covid’in hafıza ve öğrenişsel tesirlere neden olduğu öğrenilmektedir. Hatta kimileri hafıza kaybı yaşadığını ve rutin işleri reelleştirmede güçlük yaşadığını bildirmektedir. Kafa karışıklığı, balanssızlık yaşamak, konsantre olmakta zorlanmak veya yalnızca bir şeyleri andırma güçlüğü de bir Covid karmaşıklığı olabilir. Beyin sisi öteki tıbbi meselelerden kaynaklanabilse de rastgele bir neden olmaksızın net bir biçimde odaklanamamak, bir şeyleri andıramamak veya kolay günlük işleri yapamamak Covid’deri şüphelenmek için bir neden olabilir.

Alışılmadık, Kalıcı ÖksürükFarkında Olmadan COVID-19 Geçirmiş Olabileceğinizi Gösteren İşaretler

Virüs solunum yoluyla girdiği için öncelikle öksürük bulgusu ortaya çıkmaktadır. Bu erken bir Covid-19 bulgusudur ve soğuk algınlığının neden olduğu öksürükten değişiktir. Hafif başlar ama sonraki bir hafta içinde daha da makûslaşır. Geçmesi uzun zaman alan kuru bir öksürük yaşanmışsa bu o bireyin Covid-19 geçirdiğini gösterebilir. Hastalığı geçiren ve kurtulanlar kuru öksürüğün bayağı bir öksürükten daha değişik ve kalıcı olduğunu, sesin değişebileceğini, öksürüğün hakimiyet edilmesinin çok güç olabildiğini anlatmaktadır.

Devamlı Dalgalanan Yüksek Ateş

Ateşin yükselmesi Covid-19 olaylarının tümünde aşikar bir işaret değildir fakat enfeksiyonlu bir ateşten muzdarip olanlar genellikle 37,22-39,44 santigrat derece arasında sürebilen yüksek bir sıcaklığa sahiptir. Sıcaklığın yükselmesi gelip gidici olabilir, 4 ya da 5 gün kadar hatta daha fazla devam edebilir, ateşle beraber ürperme ve titreme yaşanabilir. Uzmanlar bireyin sırtına veya göğsüne değildiğinde sıcak sezilmesi vaziyetinin de Covid 19 bulgusu olabileceğini öne devam ettir.

Ani Koku veya Tat Kaybı

SALLA-COV-2 virüsünün yeni koronavirüs koku alma duyusunu bozabileceği, besinlerin tadının alınmasını yasaklayabileceği öğrenilmektedir. Besin ve meşrubatların tadı klasikten değişik geliyorsa ya da birkaç haftadır koku alınamıyorsa şahsa virüs bulaşmış olabilir. Geride kalan bir sene içinde rastgele bir neden olmadığı halde gıdalardan tat alınamadıysa ve enteresan, değişik kokular alındıysa muhtemelen Covid-19 geçirilmiştir. Testi pozitif çıkan şahısların takribî % 80’inde bu meseleler vardır ve bu genellikle hafif bir olayın işaretidir.

Soluk DarlığıFarkında Olmadan COVID-19 Geçirmiş Olabileceğinizi Gösteren İşaretler

Solunum eforluğu, soluk darlığı genellikle soğuk algınlığı veya grip bulgusu değildir fakat soluk alamıyormuş gibi sezmek Covid-19’da yaygındır. Bronşit, anksiyete ya da panik hamle gibi gidişatlarda da solunum eforluğu yaşanabilir ancak Covid ile soluk darlığı panik saldırıdan daha uzun sürer. Aynı zamanda grip eşi semptomlarla beraber kazanç. Soluk darlığının yanı gizeme soluk alış verişinin süratlenmesi ve çarpıntı da görülebilir. Bunlar bireyin fark etmeden Covid-19 geçirmiş olabileceğini gösteren işaretlerdir. Soluk darlığı, ileri yaşta olan şahıslarda, bir veya daha fazla komorbiditesi olanlarda bir ya da daha çok bozukluğun esas bir hastalıkla aynı zamanda var olması yaygındır.

Kalp Çarpıntısı veya Göğüs Sızısı

Covid-19 kalbi de etkileyebilmekte, çarpıntıya veya küt küt atmasına neden olabilmektedir. Göğüste sıkışma da yaşanabilir. Bunun gibi saldırılar hafif hadiselerde 2 haftaya kadar, daha ciddi hadiselerde 5 ya da 6 haftaya kadar devam edebilir.

Gastrointestinal Problemler

Tahlilciler mide bulantısı, ishal, karın krampları, iştahın yitirilmesi gibi gastrointestinal meseleler yaşayan ve kesin teşhis konulamayan şahısların emin bir kısmının Covid-19 geçirmiş olabileceğini düşünmektedir.

Bitkinlik ve HalsizlikFarkında Olmadan COVID-19 Geçirmiş Olabileceğinizi Gösteren İşaretler

Bitkinlik ve yorgunluk Covid-19’un yaygın bir semptomudur. Bu surattan bol ölçüde uyku ile düzelmeyen bu cins fazla bitkinlik bedende bu virüsün olduğunu gösterebilir. Bu his günler ve bazen haftalar sonra tekerrür geri gelebilir. Bilim insanları SALLA-COV-2’nin bitkinliğe nasıl neden olduğunu bulmaya çalışmaktadır. Günlük misyonların yerine getirilmesini güçleştirecek kadar bitkinlik ve birkaç gün süren beden sızıları yaşaması o bireyin farkına varmadan Covid-19 geçirmiş olabileceğinin bir işareti olabilir.

Antikor Testi

Antikorlar, bedenin bir enfeksiyonla savaşmaya destekçi olmak için ürettiği proteinlerdir. Covid-19 geçirilip geçirilmediğini kesin olarak öğrenmenin tek yolu, virüsle savaşan antikorların olup olmadığını görmek için kanı test ettirmektir. Testte bulunsa da bilim insanları bedende üretilen antikorların bireyleri tekerrür virüs kapmaktan ne kadar iyi gözeteceklerinden emin değillerdir. Ancak bazı araştırmalar, bu antikorlara sahip şahısların tekerrür Covid’e tutulma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Varyantlar

Virüs farklılığı buna değişinim ismi de verilir virüsün neden olduğu semptomları veya hastalığın ciddiyetini büyük miktarda etkiliyor gibi görünmemektedir. Görünüşe göre tek fark, değişinimin bireyden şahsa virüsün dağılmasını daha basit hale getirmiş olmasıdır. Bu son Covid-19 formunun bulguları orijinaliyle aynıdır. Bu surattan bireyin hangi suşa sahip olduğunu öğrenmenin basit bir yolu bulunmamaktadır.

Bibliyografi:
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/health-news/coronavirus-symptoms-of-past-infection-8-signs-you-may-have-already-had-covid-19-without-knowing/photostory/81952033.cms
https://www.webmd.com/lung/ss/slideshow-signs-had-covid?ecd=soc_fb_210411_cons_ss_signsyouhadcovid&linkId=100000039808128&fbclid=IwAR0Ac0M9bnVerma0K_DHrBd0d_70YAQ71M4XsZ-xXoOcdKRQ4At5fKsYSJ0

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ