Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Fahri Sabit Korutürk Kimdir?

  • 09 Kasım 2021
  • Fahri Sabit Korutürk Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 108 kez görüntülendi.
Fahri Sabit Korutürk Kimdir?

4153_fahri_koruturk

Türkiye Cumhuriyeti’nin altıncı cumhurbaşkanıdır. 13 Ağustos 1903 tarihinde, İstanbulda doğmuştur. 1916 senesinde Bahriye Okuluna girmeye hak kazanmıştır. 1923 senesinde de Deniz Harp Mektebi’nu, teğmen rütbesini alarak Güverte Mühendis olarak tamamlamıştır. Mektebini tamamladıktan sonra Hamidiye ve Yavuz gemilerinde eğitim ve staj görmüştür. 1931 senesinde Deniz Harp Yüksekokuluna girmiş ve üç senelik eğitimin ardından, 1933 senesinde Kurmay Subay olarak mezun olmayı muvaffak olmuştur. Karargâhlarda vazife almış, Roma ve Berlin Deniz Ataşesi olarak vazife almış ve zafer ile misyonunu sürdürmüştür. Almış olduğu vazifelerde elde ettiği galibiyetler, kendisine dinlenen güveni artırmış ve 1936 senesinde imza atılan Montreux Boğazlar Konferansına askeri uzman olarak katılmasını sağlamıştır.

fahZaferlerinin ödülü olarak, 1950 senesinde Tuğamiral olmuştur. Yeni rütbesi ile İstanbul Deniz Komutanlığı ve Denizaltı Filosu komutanlığı misyonlarını yürütmüştür. Üç sene sonra almış olduğu terfi neticesinde, Tümamiral rütbesini almıştır. Bu rütbedeyken Harp Filosu Komutanlığı, Deniz Eğitim Komutanlığı, Genel Kurmay İstihbarat Başkanlığı Misyonlarını galibiyetli bir biçimde yürütmüştür. 1958 senesinde de Oramiralliğe yükselmiştir. Deniz Güçleri Komutanlığı misyonunu devralmıştır. Deniz Güçleri Komutanlığı misyonunu sürdürürken reelleşen 1960 darbesi neticeyi emekliye sevk edilmiştir. Askeri vazifelerinin son bulmasının ardından sırasıyla evvel Ardından da Madrid büyükelçisi olarak vazife almıştır. Ardından 1968 senesinde Cumhurbaşkanı Cevdet Sunayın isteği ile Cumhuriyet Senatosu senatörlüğüne seçilmiştir.

Türkiye Büyük Halk Meclisi tarafından 1973 senesinde, Türkiye Cumhuriyetinin altıncı cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Fahri Korutürkün cumhurbaşkanlığı yarıyılında, Kıbrıs İşlemi asıllaşmıştır. Boğaziçi Köprüsü açılmış ve faaliyete geçmiştir. 1980 senesinde yedi senelik hizmet süresi dolduğu için cumhurbaşkanlığı görevini parçalamıştır. 1 Mart 1944 tarihinde Emel Korutürk ile yaşamını birleştirmiş ve Osman, Salah ve Ayşe isimlerinde üç çocuğu olmuştur. 12 Ekim 1987 tarihinde İstanbulda geçirmiş olduğu kalp krizi neticesinde yaşamını kaybetmiştir ve Ankarada devlet kabirliğine defnedilmiştir. Korutürk soyadı Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir.

Yazar:Hikmet Akyol

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ