Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Faal Galaksi Nedir?

  • 29 Nisan 2021
  • Faal Galaksi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 255 kez görüntülendi.

Faal Galaksiler, çok kompakt sıkı bir merkezi kaynaktan, anormal büyük ölçüde enerji yayan galaksilerdir. Bu merkezi efor kaynağı Seyfert, N, BL Lac tipi galaksilerde ve kuasarlarda gök ismeler olduğu gibi doğrudan doğruya kollanabilir veya radyo galaksilerde olduğu gibi radyo yayınından itibaren tespit edilebilir.

Aktif Galaksi Nedir?Faal Galaksiler, çok kompakt sıkı bir merkezi kaynaktan, anormal büyük ölçüde enerji yayan galaksilerdir. Bu merkezi efor kaynağı Seyfert, N, BL Lac tipi galaksilerde ve kuasarlarda gök ismeler olduğu gibi doğrudan doğruya kollanabilir veya radyo galaksilerde olduğu gibi radyo yayınından itibaren tespit edilebilir. Kuasarların ve Seyfet tipi galaksilerin spiral galaktik yapıyla; radyo galaksilerin, BL Lac cisimlerinin ve muhtemelen N galaksilerinin ise eliptik galaksilerdeki etkinlik ile alakalı olduklarına dair ispatlar vardır.

Teorik iddiaların yanı gizeme bazı faal galaksilerdeki yıldızların ve gazların hareketleri ile alakalı gözlemler, bu büyük enerjinin süper kütleli bir kara deliğin gravitasyonel ters orantıya dayalı çekim gücü potansiyelinden itibaren alana geldiğini düşündürür. Enerji kara delikler üzerine spiraller yaparak akan gazların akresyon disklerinden kaynaklanır. Bu gaz bir spiral galaksideki yıldızlararası etraftan, kara delik yakınındaki yıldızlardan, galaksi kümelerinin merkezinden veya galaksilere doğru akan galaksilerarası gazdan oluşur. Dünya’ ya en yakın Faal Galaksi, Centaurus A. Galaksisi’ dir. Uzaklığı 11 milyon ışık senesini bulmaktadır.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ