Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Eyjafjallajökull Volkanı

  • 28 Eylül 2021
  • Eyjafjallajökull Volkanı için yorumlar kapalı
  • 18 kez görüntülendi.
Eyjafjallajökull Volkanı

Eyjafjallajökull, 2010 senesinde kendini tüm dünyaya duyuran bir volkandır. Dünyanın en aktif 20 volkanik dağından biri olan Eyjafjallajökull, Atlas Ummanı ülkelerinden İzlanda’da yer almaktadır. İzlanda’nın güney kesiminde yer alan Eyjafjallajökull, uzun vakit süren uykusunu 2010 senesinde ihtişamlı bir biçimde sonlandırmış ve ismini bu sayede tüm dünyaya duyurmuştur. İzlanda’nın Sugurland şehrinde yer alan Eyjafjallajökull, bölgede bulunana […]

Eyjafjallajökull, 2010 senesinde kendini tüm dünyaya duyuran bir volkandır. Dünyanın en aktif 20 volkanik dağından biri olan Eyjafjallajökull, Atlas Ummanı ülkelerinden İzlanda’da yer almaktadır. İzlanda’nın güney kesiminde yer alan Eyjafjallajökull, uzun vakit süren uykusunu 2010 senesinde ihtişamlı bir biçimde sonlandırmış ve ismini bu sayede tüm dünyaya duyurmuştur. İzlanda’nın Sugurland şehrinde yer alan Eyjafjallajökull, bölgede bulunana bir hayli etkin volkandan yalnızca biridir. Boyuna değil de enine genişliği ile de öteki bir hayli volkandan değişiklik gösteren Eyjafjallajökull, 1,651m yüksekliğindedir. Ancak bu yüksekliğin bir kısmı 2010 senesinde asıllaşmış olan devasa patlama neticeyi yok olmuştur. İsmi 2010 senesinde İzlanda’nın da neredeyse önüne geçmiş olan Eyjafjallajökull, 2010 senesinde patlaması neticeyi özellikle Avrupa’da asıllaştırılan tarifeli uçuşları çok ağır bir biçimde etkilemiştir. 10,000m’yi aşan Eyjafjallajökull’şan ürettiği küller, vasati bu irtifada uçan bir hayli ticari yolcu uçağını çok makûs bir biçimde etkilemiştir.

Eyjafjallajökull Yanardağı2010 senesinin Mart ve Nisan aylarında bölgede üç binden daha fazla asıllaşmış olan zelzeleler, Eyjafjallajökull’ü harekete geçirmiş ve volkan, ilk ciddi patlamasını 20 Mart tarihine reelleştirmiştir. Ancak bu yarıyılda patlamalar asıllaşsa da Nisan ayının ortalarına doğru gelindiğinde Eyjafjallajökull tekerrür harekete geçmiş ve bu seferki patlamalar Mart ayında hakikatleşenlerden çok daha tesirli olmuştur. Eyjafjallajökull 14 Nisan’da faaliyete geçmesiyle birlikte zati buzla çevrili olan volkan, üzerindeki buzu yavaş yavaş eritmeye başlatmış ve bu da birliktesi İzlanda’da yerel bir su baskına da neden olmuştur. buradaki en büyük risk, selin peşine katıp getirdiği buz parçaları ile kocamanlı minikli kayalar olmuştur. Yeryüzünde bu yaşanırken, dağın ölümcül patlayışı birliktesi devasa kül bulutlarını da getirmiştir. Tamamıyla piroklastik bir akıntı olan bu kül bulutları, hava akımlarının da tesiriyle doğrultusunu doğrudan Avrupa hava sahasına çevirmiştir. Bu da bölgede asıllaştırılan bir hayli tarifeli uçuşun iptaline neden olmuştur.

Böyle bir kül bulutunun içinden 1982 senesinde bir British Airways Boeing 747 tipi uçağı geçmiş uçağın 4 motoru da anı bir biçimde durmuştur. Sonrasında kaptanların yoğun gayretleri sonrasında motorlar efor da olsa yaşama döndürülmüştür. Ancak uçak en yakın havalimanına acil iniş yaptığında uçağın gövdesinin sanki piroklastik akıntı tarafından zımparalandığı ve ayrıca 4 motora da volkandan püsküren kocamanlı minikli taşların dolduğu gözlemlenmiştir. Böyle bir deneyim yaşamış olan Milli Havacılık Müesseseyi Avrupa’daki bazı uçuşların muhtemel tehlike suratından ertelenmesine karar vermiştir. Ancak Eyjafjallajökull’şan faaliyeti haftalarca sürmüş ve bu yarıyılda uçaklar hangarlara çekilmiştir.

Eyjafjallajökull, 2010 evvelinde 1821 ile 1823 seneleri arasında da buna eş bir faaliyet içine girmiş ve bölgeye yaydığı küller ülkenin 1,2 derece daha soğumasına sebebiyet vermiştir. Sonrasında takribî 200 sene uykuda kalan Eyjafjallajökull, 2010 senesinde tekerrür faaliyete geçmiş ve dünya tarihine geçmeyi de muvaffak olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ