Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Evrim Nedir?

  • 29 Temmuz 2021
  • Evrim Nedir? için yorumlar kapalı
  • 262 kez görüntülendi.
Evrim Nedir?

1700’lü senelerin sonuna kadar, çoğu insan her şeyin daha öncekinden beri hep aynı olduğuna inanıyordu. Ancak ,18.yy da bununla çelişen çok rakamda bilgi elde edildi.

evr

1700’lü senelerin sonuna kadar, çoğu insan her şeyin daha öncekinden beri hep aynı olduğuna inanıyordu. Ancak ,18.yy da bununla çelişen çok rakamda bilgi elde edildi. İnsanlar, nebat ve hayvanların özelliklerinin, çok uzun zaman içerisinde farklılığa uğraması gerektiğini ileri sürdüler. Buna evrim denir.

Kralın Botanikçisi

Lamarck, boş zamanlarında nebatlar mevzusunda eğitim aldı, çok galibiyetli oldu ve 1781’de Fransa Kralının Botanikçisi oldu. Fransız Devrimi’nden 10 sene sonra Paris’te yeni Doğa Tarih Müzesi’ne Profesör olarak seçildi, orada dersler verdi, şovlar hazırlayıp sergiler tertip etti. Fosillerle çağdaş hayvan şekilleri arasındaki farklar dikkatini çekince Lamarck , nebat ve hayvan cinslerinin aynı kalmadığı kuşaktan kuşağa farklılığa uğraması gerektiği yargısına vardı. Dünya’nın yüzeyinin uzun seneler içinde farklılığa uğradığını ortaya koyan bilimsel ispatlardı.

evri

Lamarck, etrafla başa çıkabilmek için hayvanların özelliklerinde yaşamları süresince bazı farklılıklar olabildiğini, sonra da bu farklılıkların, o hayvanların döllerine geçtiğini ileri sürdü. Misalin, bir zürafanın boynunun, ağaç yapraklarına uzanmasının neticeyi olarak, yaşamı süresince uzayabileceğini ve farklılığın bir sonraki kuşağa geçeceğini korundu. Ancak bu gün bu teorinin doğru olmadığı düşünülmektedir.

Güney Amerika Seferi

Charles Darwin, Shrewsbury’ de okudu. Hakikatinde papazlık eğitimi aldı. Ama bu alanda çalışmak onu mutlu etmedi. Nebat bilim ve böcek bilime büyük bir alaka duydu. Hünerleri “John Henslow” isimli bir bitkibilim profesörünün dikkatini çekti.1831’de, Henslow Güney Amerika’ya araştırma gezisine çıkan bir keşif kuruluda ona doğabilimci olarak bir yer buldu. Darwin, yola çıkmadan evvel büyük yerbilimci Caharles Lyell’ın çalışmalarını okudu. Lyell’ın kitapları onun üzerinde büyük bir iz vazgeçti; bu kitaplar daha sonra çalışmalarını da etkiledi.

Darwin’in Buluşlarıevrim

Brezilya, Arjantin, Şili, Peru ve Pasifik Ummanı’ nda ekvator sarihlerindeki Galapagos adalarına uğradı. Kayalık 10 adadan oluşan bu adaların her birinde değişik bir kaba yaşam varlığını sürdürüyordu.

Darwin, yol süresince nebat, kuş ve hayvan misallerinin dışında kaya ve fosillerin de bulunduğu büyük bir koleksiyon oluşturdu. Ayrıca, yolculuk sırasında gördüğü her şeyle alakalı detaylı anekdotlar yakaladı. Sonra topladığı bu malzemeyi, özellikle de Galapagos Adaları’ nda yaptığı gözlemleri, evrim teorisinin şekillendirirken kullandı. Sefer kurulu, 1836 senesinin Ekim ayında İngiltere’ye döndü. Darwin, bunu izleyen 20 seneyi belirtilerini kaleme almakla geçirdi. 1858′ de, eş düşüncelere sahip Alfred Wallace’in yazdığı bir kitabın ilk müsveddeleri eline erişti. Düşüncelerini beraber geliştirdiler , fakat bu işte

Darwin’in rolünün Wallace’ın kinden daha büyük olduğu anlaşılmıştır.
Darwin 1859′ da, evrimle alakalı teorilerini ortaya koyduğu Cinslerin Orijini isimli kitabını yayımladı. Kitap kısa zamanda zafer kazandı. Fakat yeryüzündeki yaşamın başlangıcı ile alakalı ananesel inançlara alan okuduğu için büyük bir hengame de kopardı. Kitapta yer alan devrimci düşüncelerinden biri, canlı olan her şeyin milyonlarca senelik bir zaman dilimi içinde evrime uğradığı görüşüydü. Bu, dünyanın altı günde yaratıldığı ve o zamandan beri değişmeden kaldığını ileri süren dinsel öğretiyi kabul etmemek demekti. Bugün çoğu bilim adamı biyolojik değişmeyi açıklamak için farklı miktarlarda Darwinci teoride faydalanmaktadır. Fakat buna karşın teoride bir ekip farklılar yapılmaya da devam edilmektedir. Ancak, dinsel bahanelerle Darwin’in düşüncelerine bugün de karşı çıkan kimi insanlar yok değildir.

Doğal Seçilimchr

Darwin; canlı varlıkların gıda ve sığınak için birbirleriyle yarışmak zorunda olduklarını gördü. Her cinsin içinde, kimi fertlerin gelişigüzel bir şekilde özelliklere sahip olarak doğduklarını fark etti. Ona göre, böyle fertlerin soyundan gelenler, zaman içinde genelleşen bu özellikleri irsiyet yoluyla alır. Cinsin mevzubahisi faydalı özelliğe sahip olmayan fertlerinin yok olup gitmeleri daha mümkündür. Böylece kuşaklar geçtikçe cinsin tamamı etrafa geçim sağlar. Doğal seçilim sınan bu süreç, gümüş renkli benekli gece kelebeklerinin 19. asırda ortaya çıkan etrafsal başkalaşıma geçim sağlayış şekillerinde izlenmektedir.

Başlangıçta gümüş renkli benekli gece kelebekleri, renklerinden dolayı parlak ağaç gövdelerine geçim sağlamış vaziyetteydiler. Fakat lekelilik suratından ağaçlar kararınca, görülmeleri kolaylaştı ve kuşlara av olma ihtimalleri arkasıydı. Daha koyu renkli fertlerin kuşlar tarafından görülme ihtimali düşüktü; bu sebeple onlar daha kolay yaşamda kalabildiler. Bu, daha koyu rengi döllerine aktardılar ve sonunda cinsin tamamının rengi koyulaştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ