Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Evliya Yatağı “Harput”

  • 03 Temmuz 2021
  • Evliya Yatağı “Harput” için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.
Evliya Yatağı “Harput”

Elazığ şehrinin merkezinde bulunan Harput; bir tepe üzerinde kuruludur. Tarihi milattan evveline kadar direnir. Harput, 1085 senesinde Türklerin eline geçmiş ve bu tarihten sonra sırayla İlhanlıların, Dulkadiroğullarının, Akkoyunluların, Safevilerin eline geçtiyse de, 1516 Çaldıran Savaşından sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır.

4713_harput_kElazığ şehrinin merkezinde bulunan Harput; bir tepe üzerinde kuruludur. Tarihi milattan evveline kadar direnir. Harput, 1085 senesinde Türklerin eline geçmiş ve bu tarihten sonra sırayla İlhanlıların, Dulkadiroğullarının, Akkoyunluların, Safevilerin eline geçtiyse de, 1516 Çaldıran Savaşından sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Geçmişte bölgede Türkler ve Ermeniler beraber yaşamıştır. O yarıyıldaki Ermeni popülasyon azımsanmayacak miktardadır. 1915 senesinden sonra bölgede bulunan Ermeniler, Suriyeye ve Halep’e göç etmek zorunda kalmıştır. Günümüzde Harput, çok rakamda turist sürükleyen bir beldedir. Dolaşılıp görülmeye değer hoşluklardan birisidir. Çok rakamda tarihi yapıta konut sahipliği yapan Harputun tarihi yansıtan kalesi, türbeleri ve camisi mevcuttur. Arap Baba türbesi en çok öğrenilenidir. Ayrıca Harput kalesinin de millet arasında anlatılan bir hikayesi vardır. Bu hikayeler ayrı bir tat katmaktadır Harputa. Harputun her caddesinde tarihin izlerini görmek muhtemeldir.

Harput Kalesi

Harput kalesinin öteki ismi süt kalesidir. Bunun sebebiyse kale yapılırken su kasveti olması ve su yerine harcın içine her ne hikmetse, o sene bol süt veren ineklerin sütünün konmasıdır. Millet arasında anlatıla gelen efsanesi bu biçimdedir.
Kale dikdörtgen biçimindedir. İç ve dış kaleden oluşmaktadır. Yarıyıl yarıyıl onarım görmüştür. Günümüze kadar ayakta kalmayı muvaffak olmuştur.

4713_arap_baba 1Türbeler

Arap Baba Türbesi

Arap babanın yaşamı hakkında çok fazla bilgi yoktur. Harputu fethetmeye gelen komutanlardan biri olduğu söylenir. Aynı zamanda da çok büyük bir veli olduğundan bahsedilir. İnsanları İslamiyete davet etmek için sık sık vaazlar verdiği söylenir.

Arap Baba türbesi 1279 tarihinde yapılmıştır. Arap baba türbesinin en ehemmiyetli özelliği Arap Babanın naşının, günümüze kadar bozulmadan gelmesidir. Mumyalanmadığı halde naşın bozulmaması bugün dahi bir gizem kalitesindedir. Günümüze kadar takribî yedi surat yıldır bozulmadan gelmesinin sebebi, bilim adamları tarafından hala incelenmektedir. Naaş sırçadan yapılmış bir vitrinin içinde sergilenmektedir. Geçmiş yarıyılda vitrin sarihçe sergilenirken günümüzde vitrinin üzeri yeşil bir örtü ile kapalıdır ama görmek isteyenler için örtü kaldırılmakta, bozulmayan naaş gösterilmektedir. Başı gövdesinden ayrıdır. Bunun sebebiyse; zamanında yağmurun yağmadı kıtlık olan bir yarıyılda kadının biri düşünde şayet Arap Babanın başını kesip suya atarsa yağmur yağacağını görür. Bunun üzerine kadın Arap Babanın türbesine gider. Arap Babanın başını keserek suya atar. Gerçektende yağmur yağmaya başlar; ama bu kere de durmak öğrenmeyen yağmur, trajediye neden olmaktadır. Kadın düşünde Arap Babanın başını alıp yerine koyması gerektiğini görür. Kadın başı yerine koyunca yağmur diner. Facia sona erer. Millet arasında bu biçimde anlatılır.

Fetih Ahmet Baba Türbesi

Türbe Harputa iki km uzaklıktadır. Türbe müseddes tasarılıdır. İçinde sandukalık vardır. Üzeri yeşil örtülerle kaplıdır. Türbenin yanında mescidi vardır.

Mansur Baba Türbesi

Türbe sekizgen tasarılıdır. Kesme taşlardan yapılmıştır. Türbede dört sanduka mevcuttur. Sandukaların Mansur Baba, karısı, kızı ve oğluna ait olduğu öğrenilmektedir.

Camileri

*Ulu cami
Cami dikdörtgen biçimindedir. Minaresi çarpıktır. Tuğlalar yalnızca yapıyı süslemek için kullanılmıştır. Anadolunun en daha önceki yapılarından birisidir.

*Ağa cami
Zarif minaresi ile dikkat toplar. Kubbesi zaman içinde onarım görmüştür.

*Epilepsi Hatun cami
Akkoyunlu hükümdarı Bahadır Hanın annesi Epilepsi Hatun tarafından yaptırılmıştır. Kare biçimindedir. Minaresi iki renk kesme taştan yapılmıştır.

*Alacalı cami
Dikdörtgen tasarılı ve ufak bir camidir. Minaresi haysiyete kadar siyah ve beyaz taşlarla süslenmiştir. İsmi de buradan gelmektedir.

*Kurşunlu cami
Osmanlı yarıyılında yapılan en hoş camilerden biridir. Minaresi kesme taştan yapılmıştır. Kubbelerinin üzeri mermiyle kaplıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ