Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar Listesi

  • 04 Temmuz 2021
  • Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar Listesi için yorumlar kapalı
  • 106 kez görüntülendi.
Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar Listesi

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar Ekolojik balansın bir parçası olan hayvanların serbestliğini yasaklamak, ekolojik balansı geri dönüşü olmayan bir hasara uğratacaktır. Hayvanlar yaşadıkları civarda, gereksinim dinledikleri yiyecekleri kendi evrimsel marifetine göre buluyorlar, ürüyorlar ve yaşamda kalabilmek için zorlu çabalar veriyorlar. Onlara sahip olmak, natürel yaşam şartlarını ellerinden almak demek. Kendilerini natürel yaşam şartlarına göre adapte […]

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiEvcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar

Ekolojik balansın bir parçası olan hayvanların serbestliğini yasaklamak, ekolojik balansı geri dönüşü olmayan bir hasara uğratacaktır. Hayvanlar yaşadıkları civarda, gereksinim dinledikleri yiyecekleri kendi evrimsel marifetine göre buluyorlar, ürüyorlar ve yaşamda kalabilmek için zorlu çabalar veriyorlar. Onlara sahip olmak, natürel yaşam şartlarını ellerinden almak demek. Kendilerini natürel yaşam şartlarına göre adapte etmiş hayvanlar, tabiatından koparıldığı süre, evcil şartlara ayak uyduramayarak yaşam çabasını kaybedebilir. Kendi zevklerimiz şansına hem ekolojik tabiata hem de yaşama hakkı en bizim kadar olan hayvanlara hasar vermemek ümidiyle listemize başlayalım.

Küçük Domuzlar

George Clooney sayesinde ünlü olan bu küçük hayvanlar, dünya çapında rekor bir satışla pazara sunulmuş olup konutlarda evcil hayvan olarak yerlerini almışlardır.

Küçük olarak görülen bu hayvanlar, gerçeğinde emin bir olgunluğa geldiğinde 50 ila 100 kilogram ağırlığında oluyorlar. Bilgilendirilmeyen hayvan sahipleri, yetişkin ebadına erişen bu hayvanları natürel etrafa vazgeçerek vefata terk ediyorlar. Tabi hayvan satıcıları bu mesele de çözüm bulup, gelişmelerini yasaklamak için hayvanları beslemiyorlar bu ise bedenin gelişimsel yapısını bozarak hayvanların ya hastalanmalarına ya da can vermelerine neden oluyorlar.

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar Listesiİguana

Son zamanlarda en popüler evcil hayvan kategorisine giren iguananın en çok seçim edilen cinsi yeşil iguana olmuştur. Natürel yaşam şartlarından bağımsız olan iguanalar, konut şartlarına hemen adapte olabiliyorlar.

Bir senesini dolduran iguanalarda bir hayli meseleyle karşılaşıyor. Şöyle ki hem travma tik hem bulaşıcı hastalığa tutulan bu hayvanlar bakteriyel, viral hastalıklar, asalaklar, mantarlar ve akarlar gibi insana da bulaşan hastalıkları taşıyarak hem hayvan sahiplerini hem de hayvanları yaşamsal olarak tehdit etmektedir.

Buna ek olarak, genel olarak sürüngenlerin satın alınmasına katkıda bulunmak yalnızca evcil hayvanlar olarak değil aynı zamanda süsleme, tenleri ile elbise ve aksesuar imali için gıda olarak kullanılan hayvanlar, şuursuz bir tüketim hayvanların soylarının devamlılığını tehdit etmektedir.

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiLemur

1964 den beri popüler hale gelen bu hayavn cinsinin çoğu, Madagaskar’da yaşıyor ve 1964’deri beri legal olarak hayvanları avlamak veya satın almak yasaktır.

Bu hayvanları evcil hayvanlar olarak kullanmamamızın sebeplerinden biri, yok olma riskiyle karşı karşıya kalmalarıdır.
Lemurlar doğası gereği barbar bir hayvan olup, geliştikçe saldırgan tutum kazanırlar. Ayrıca özel beslendiklerinden dolayı fazla giderli hayvanlardır.

Sincap Maymunları

Sincap maymunlarının bir değişik ismi Titi olup, bunlar, insanların konutta sahip oldukları en yaygın egzotik hayvanlardan birkaçıdır.

Saklı ve yasadışı bir biçimde avlanan bu hayvanlar yok olma riski ile karşı karşıyadır. Bu surattan sahip oldukları ülkeler tarafından yasa yoluyla avlanması ve evcilleştirilmesi yasaklanmıştır.

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiŞeker Keselileri

Çoğu ülkede moda haline gelen bu minik keseli hayvanlar, hamsterlara büyük eşlik göstermektedir.
Şeker keselileri çok sevimli hayvanlar olup, her zaman aynı cinsteki hayvanlarla beraber olması gerekir zira yalnız yaşam onları bunalıma sevk ederek kendilerine hasar vermelerine yol açabilir. Ayrıca tam gün yatmayı beğenirler.
Natürel etraf koşullarına adepte olan bu hayvanlar, beslenmeleri için ağaçlık bir civarda larvalar ve böceklere gereksinim dinlerler.

Miskin Hayvan – Sloths

Otuz ile kırk sene yaşayan bu hayvanlar, natürel etrafları olan dallar arasında gezmeyi beğenirler. Natürel yaşamlarından koparılan bu hayvanlar tıpkı şeker keselileri gibi bunalıma girerek kendilerine hasar vermektirler. Yok olma riski ile karşı karşıya kalan bu hayvan cinsi de legal olarak evcilleştirilmesi ve avlanması yasak hale gelmiştir.

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiMavi Papağan

Güney Amerika’dan gelen mavi papağanların, renkli tüyleri ile çoğu bireyin alaka odağı olmuştur. Elli seneden fazla yaşayan bu kuş cinsi, takribî otuz kelime bilme kapasitesine sahiptir.
Oldukça narin olan bu hayvanların beslenmelerine özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca evcil yaşam şartlarına adapte olmaları oldukça güç olduğundan bunalıma kolay girebilirler. Bu hayvanları satın alan şahıslar çift olarak almak zorundadırlar zira yalnızlığı sevmezler.Ancak onları natürel yaşam alanlarında uçup gideceklerini görmek ve kendi istedikleri çifti bulmaları daha iyi olmaz mı?

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiKinkaju

Yirmi üç ila kırk sene yaşayan bu hayvanlar Paris Hilton sayesinde popüler hale gelmiştir. Masum görünüşüne karşın oldukça zorlu bakımı olan bu hayvan tıpkı bahsettiğimiz değişik egzotik hayvanlar gibi bunalım eşiğine gelebilmektedirler. Ayrıca oldukça kızgın bir yapısından dolayı bakıcısına güç anlar yaşatabilmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ