Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Euphausia Superba-Antarktika Krili

  • 22 Nisan 2021
  • Euphausia Superba-Antarktika Krili için yorumlar kapalı
  • 147 kez görüntülendi.

Antarktika krili, Antarktika Yarımadası bölgesindeki Güney ve Hint Antarktika ummanlarında yaşarlar. Dağılımları, Antarktika Kıta Sahanlığının Antarktika Polar ön bölgesine bölmesini sağlamaktadır. Özellikle yüksek biokütlenin alanları arasında yaşarlar. Antarktika Kıtası’nın, Prydz Körfezi yakınında, Antarktika Kıtası’nın kuzey ve batı kıyı bölgelerinde Antarktika kıyı akıntısı ve Antarktika etrafı akımı ile etkileşime giren alanlarda bulunmaktadırlar. Antarktika krili yetişme etrafları, […]

Antarktika krili, Antarktika Yarımadası bölgesindeki Güney ve Hint Antarktika ummanlarında yaşarlar. Dağılımları, Antarktika Kıta Sahanlığının Antarktika Polar ön bölgesine bölmesini sağlamaktadır. Özellikle yüksek biokütlenin alanları arasında yaşarlar. Antarktika Kıtası’nın, Prydz Körfezi yakınında, Antarktika Kıtası’nın kuzey ve batı kıyı bölgelerinde Antarktika kıyı akıntısı ve Antarktika etrafı akımı ile etkileşime giren alanlarda bulunmaktadırlar.
Antarktika krili yetişme etrafları, sarih deniz sularında yaşarlar. Erişkinler, yüzey sularından 350 m derinliğe kadar değişen derinliklerde bulunurlar, ayrıca zaman zaman 600 m derinliğe inerler. Kış aylarında daha derin sularda bulunurlar. Larvalar denize yakın bir yerde yaşamaya başlar ve büyüme ilerledikçe yüzeye doğru yükselirler.

Fiziksel Tanımları

Gövdeleri pembe ve hafif opaktır, sert, kireçli bir dış iskelet başka bir deyişle bir kabuk olarak da öğrenilir, bir sefalotoraks baş, toraks kaynaşmış ve bir karını ufalanmıştır. Bu hayvanlar karides görünümünde eşlik göstermektedir. Antarktika krili altı çift torasik eklentiye ve bir çift antene sahiptir. Son ilavelerin birleştirilmesiyle bir kuyruk oluşur. Ağız bölgelerinin yakınında, cinsel uzuvlarında sefalotoraks yer alan ve karın pleopodlarının tabanında bu hayvanların yüzmek için kullandığı çatal bacaklarda fotofor denilen aydınlık uzuvlar vardır. Bu fotoforlar mavi ışık üretir. Solungaçlar karın boşluğunun altına başka bir deyişle karın altına yerleşiktir. Erişkinler, 5-6,5 cm uzunluğundadır ve vasati 2 g ağırlığındadır. Dişiler erkeklerden azıcık daha büyüktür ve beden biçimindeki minik değişiklikler cinsiyetler arasında mevcuttur, erkekler daha uzun bir beden biçimine, azıcık daha büyük gözlere, daha uzun antenlere ve azıcık daha kısa ayaklara sahiptir. Ayrıca, olgun erkekler, çifti olarak petasma ismi verilen endopodları değiştirmiştir. Bunlar çiftleşme sırasında spermatoforları transfer etmek için kullanılır. Dişiler, bedenlerinin karın arka kısmında thelycum ismi verilen üç loblu bir yapıya sahiptir. Çiftleşmemiş dişilerde, bu yapı genellikle parlak kırmızı renktedir. Spermatofor minik beyaz veziküller bazen eşli dişilerde buna bağlı olarak görülebilir.

Gelişim Süreçleri

Euphausia Superba-Antarktika KriliKrill, nauplius, metanauplius, calyptopus ve furcula olarak öğrenilen birkaç larva düzeyinden geçer. 8 ile15 gün süren her larva düzeyinde ve her evre arasında ten değiştirme oluşur. Yumurtalar koyulduktan sonra, takribî 2000 metre derinliğe kadar, takribî 10 gün süresince batarlar. Orada, yalnızca bir gözü olan ve hiçbir beden parçası veya uzuv tomurcukları olmayan nauplius safhasında olarak yumurtadan çıkarlar. Nauplius yükselir ve uzuv gelişiminin başladığı metanauplius düzeyine girerler. Larvalar yükselmeye devam ettikçe, kaliptoplar halinde büyürler, bunlar yüzeye erişir ve beslenmeye başlarlar. Üç ek kalıptan sonra larvalar furcula olarak öğrenilir. Furcula safhası, karapatın kenarından çıkıntı yapan hareketli bileşik gözlerin gelişimi ile işaretlenir. Furcula gençlere dönüşür, kış başında 4-10 mm uzunluğa erişirken, sihrime Mart ayının sonunda yavaşlar. Yavrular ikinci senede başka bir deyişle ilkbahar/yaz yumurtalıklar büyümeye başlarlar.

Faize Süreçleri

Çiftleşmeleri, takip, sonda, kucaklaşma, elastiklik ve itme olarak beş safhadan oluşur. İlk olarak, bir erkek bazen bir seferde ya da birden fazla, bir dişinin peşinden koşar. Daha sonra, bir erkek petasması olan bir dişiyi sondalar bu ilk çiftlerde bulunan özel yapılardır. Erkek ve dişi daha sonra birbirlerini kucaklar, bu kucaklama karın bölgelerinin birbirine dokunması anlamına kazanç. Spermatofor erkek bedeni dişi çevresinde esnetir ve T biçiminde bir çift oluşturur. Spermatofor transferinde kancalar petasma desteğinde bulunur. Süratli eğirme esneme sırasında oluşur, takribî 5 saniye sürer ve bu da spermiforları içine sürükler. Esneme operasyonundan sonra, erkek dişi rostrumunu ve antenini dişinin ventral yüzeyine doğru iterken parelel bir biçimde beraber yüzmeye devam ederler ve sonunda, çift birbirinden böler ve ayrı yüzerler.
Tüm erişkin dişi Antarktika krili, faize yarıyılı süresince kumpaslı aralıklarla üretilen ve birkaç yumurtlama hadisesinde salınan yumurtalarla bir yavru geliştirir. Dört şahsa kadar oosit dişi başına vitellogenez yumurta sarısı yapımı geçirebilir. Sıcaklıklar, bayanlarda yumurtlama ve şekillenme faaliyetlerini artırabilir. Dişiler yumurtalarını aralık ve mart ayları arasında derin sulara vazgeçerler. Yumurtalar deniz tabanında büyümeye başlar, ancak su kolonunda nerede yerleştirildikleri öğrenilmemektedir. Yumurtalar kuluçkadan ve yukarıyada tarif edilen larva düzeylerine girmeden takribî 10 gün evvel batar.
Euphausia Superba-Antarktika KriliAntartika krili senede bir kere ürer ve faize yaz aylarında asıllaşır. Vasati hamilelik vakitleri 10 gündür ve bir seferde dört yavru yaparlar. Dişilerde ve erkekler de cinsel ya da faize olgunluğundaki aralık yaşı 2,5 ile 3 yıldır. Antarktika krili’nin vasati ömrü 5 ile 7 sene arasındadır.

Tavırları

Antarktika krili lüzumlu bir sürü cinsidir, sürüler öncelikle su akıntısı ve suyun yüzeyinde yatay olarak hareket ederler. Sürülerin vasati uzunluğu fazla büyük olabilir misalin 100 metre kadar, ancak vasati genişliği 15 metredir ve 100 kilometre’ye kadar sürate erişebilirler. Yoğunluklar metreküp başına 1,0000-100.000 kril/metre, düşük yoğunluklu sürüler metre küp başına 1 ila 100 krill arasında olabilir. Eş beden ebadına sahip gruplar halinde sürü oluştururlar, zira bu hayvanların, rastgele bir ferdin avcı tarafından seçilmesinden sakınmalarını sağlar. Bu organizmaların belli konut aralıklarını gözettiği veya bölgeleri korunduğu öğrenilmemektedir.

Bağlantı ve İdrak Etme

Krill, içinde tam fertlerin aynı yönde yüzdüğü, birbirlerinden denk aralıklarla geçen yoğun sürüler oluşturur. Belli bir sürüde ki tüm fertler takribî olarak aynı ebattadır. Bir krill büyüklüğünü sürünün geri kalanıyla alakalı olarak ölçerek uygun biçimde sürüye katılırlar veya bölerler. Bir sürünün önündeki kriller, yüzerken bağlantı kurmak için yanaşmakta olan akıntılarla yüzleşmek gibi reotaktik ipuçlarını kullanırlar. Vizyon, fertlerin sürülerin sürdürmeleri ve beslenme sırasında dayanakçı olur. Mekanizma algısı ve koku alma da sürü tavırlarında rol oynayabilir. Kemoseptörler, gıda kaynaklarının varlığını gösteren amino asitleri çok düşük seviyelerde olsa dahi tespit etmek için kullanılır ve feromonlar çiftleşmede büyük rol oynar.

Yeme Alışkanlıkları

Genellikle, Antarktika krili torasik endopoditesini kullanarak bir ölçü besin ve su kapsayan su geçirmez bir besleme sepeti oluşturmak için beslenir. Daha sonra su, seta içinden sıkıştırma-süzme yoluyla yanal olarak süzülür. Fitoplankton, su filtrelendikten sonra besleme sepetine takılı kalır ve alım için tohumun ağzına doğru ileri sürülür. Antarktika krileleri esasta planktivorlardır, ancak bazen değişik krilleri veya erimiş exoskeletonları yerler. Güney Ummanı’nun baskın herbivorları olarak kabul edilirler. Kış aylarında, Antarktika krili, bir yiyecek kaynağı olarak buz likenine çok güvenir. Bunlar filtre besleyicileridir, ancak gıda parçacıklarının varlığını belirtmek için kimyevi ipuçlarına direnerek devamlı beslenmezler.

Predasyon

Antarktika krili bir hayli deniz memelisine, omurgasızlara, balıklara ve kuşlara av olarak hizmet eder. Bu krillin yırtıcı karşıtı tek uyarlamayı, sürü tavırlarıdır. Krill, yırtıcı hayvanların yüzeyin altındaki derin ve soğuk suda kalarak da önlenebilir. Öğrenilen avcıları Balinalar, Pars foku, Weddell damgayı, Balya balinaları, Ross damga, Kürk fokları, Kalamar, Kemikli balıklar, Antarktika gümüş balığı, Kel nototen, Albatroslar, Petrel, Adelie pengueni, Çene kayışı pengueni ve Gentoo penguenidir.

Ekosistemleri

Antarktika krili, Güney Ummanı’ndaki bir hayli hayvan için ilk gıda kaynağı olarak ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Bu tür protozoanlar, özellikle, muhtelif organizmalar tarafından asalağa olabilir. Etkilenen kriller daha opak ve beyazımsı renkte olur ve dış iskeletlerinin bir kısmının bağlı kaldığı urlar ve küflenme problemlerinden etkilenir.

İnsanlar İçin Ekonomik Ehemmiyeti

Euphausia Superba-Antarktika Kriliİnsanlar için pozitif istikameti tüketim için Antarktika krili kullanma teşebbüsleri olmuştur, ancak bu cins özellikle evcil hayvan ve su mahsulleri yemi için kullanılır. Krill mahsullerinin farmasötik ve endüstriyel kullanımları vardır. Özellikle, kitin, kolesterol seviyelerini düşürmede potansiyel kullanımlara sahip olabilir ve Antarktika krilinin lipit bileşimi, besleyici bir yağ asidi kaynağı olarak verimli olabilir. Antarktika krilinin lipidleri, insanlar tarafından harcanan bazı balıklardan daha istikrarlıdır. Krill sindirim proteazları, vertebral diskler arasındaki asap kökleri üzerinde ki tazyiki eksiltmek için insanlara da enjekte edilebilir. Ayrıca Antarktika krili’nin insanlar üzerinde öğrenilen hiçbir negatif tesiri yoktur.

Koruma Vaziyeti

Bu cins şu anda belli bir risk altında olmamasına karşın, bazı koruma grupları için bir kaygı kaynağıdır. Antarktika krili, Antarktika ve Güney Ummanlarındaki bir hayli hayvanın beslenmesi için elzemdir. Temel bir kaygı, çiftlik hayvanlarının beslenmesi için Güneyli Ummandaki Antarktika krili biyo kütlesini eksilten ve bölge de yaşayan değişik hayvan cinslerini riske düşürmek emeliyle, kril balıkçılığının fazla gelişmiş olabileceği istikametindedir. Antarktika krili gözetmek için alınacak tedbirler arasında krill balıkçılığının genişlemesinin önlenmesi, kumpaslı biyo kütle araştırmaları yapılması ve Antarktika ekosisteminin izlenmesine adanmış programların kuvvetlendirilmesi ve finanse edilmesi yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ