Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Etrafımızdaki En Mikroplu Yerler

  • 10 Temmuz 2021
  • Etrafımızdaki En Mikroplu Yerler için yorumlar kapalı
  • 166 kez görüntülendi.
Etrafımızdaki En Mikroplu Yerler

 

Mikroplar yemeklerde, havada, yaşanılan ve kullanılan civarlarda, kısacası her yerdedir fakat özellikle daha yüksek rakamlara konut sahipliği yapan bazı noktalar bulunmaktadır. Mikropların %80’i yalnızca eller tarafından dağılır, bu sebeple ellerin uygun biçimde yıkanması bakterilerin dağılmasını durdurmanın en iyi yoludur. Tuvaleti kullandıktan sonra, yemekten evvel ve sonra ve aralarda birçok defa ellerin yıkanması için herkes elinden gelenin en iyisini yapmalıdır fakat araştırmalar, her 5 bireyden yalnızca 1’inin ellerini yıkadığını ve yıkayanların yalnızca %30’unun sabun kullandığını göstermektedir. Bu yazıda el devireme alışkanlıkları hakkında daha fazla düşünülmesini gerektiren en fazla mikrop kapsayan yerlere değinilmiştir.

Umumi TuvaletlerÇevremizdeki En Mikroplu Yerler

Klozet kapağı veya tuvalet oturacağı, en makûs kabahatli olan 50.000 birim bakteri kapsayan lavaboya mukayeseyle yalnızca 150 birim bakteri kapsamaktadır. Sabunluklar da mikroplarla doludur, bu sebeple eller bu tip yerlere değdikten sonra kesinlikle yıkanmalıdır. Bir çalışma, erkeklerin sadece % 31’inin ve bayanların % 65’inin umumi tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkadığını bulmuştur. Devireme mevzubahisi olduğunda musluklar da mikropları btemizletme açısından meseleli yüzeylerdir. Musluklarda klozet oturaklarından daha çok mikrop bulunabilir. Bunun sebebi, çeşmelerin daha az arınılmasıdır. Umumi bir tuvalette eller yıkanırken musluk hafifçe sarih bırakılarak bir el havlusu alınıp musluğu kapatmak için kullanılabilir. Su tasarrufu için en iyi yöntem olmasa da mikropları ellerden yıkayıp uzaklaştırdıktan hemen sonra musluğun kapatılması sırasında daha aşırısını almaktan iyidir. Elleri kurutmak için sıcak hava kurutucusu ve kağıt havlu arasında bir alternatif varsa kağıt havlu seçim edilmelidir. Sakınılması gereken öteki alanlar banalde değilen ilk ve son şey olan kapı kollarıdır.

Kapı Kolları, Elektrik Düğmeleri

Mikroplar kaynağından daha uzaklara kolayca ve süratlice ulaşabilir. Analistler kapı kollarına, masa üstlerine, tezgahlara virüs misalleri yerleştirmişler, gün içinde elektrik düğmelerinden cezve kulplarına ve bilgisayarlara kadar bina genelinde 60-100 değişik yüzeyden numune almışlar ve virüslerin 2-4 saat içinde binada yaşayan şahısların % 40-60’ına beriştiğini bulmuşlardır. Araştırmalar yüzeylerde antibakteriyel mendil kullanmanın bakterilerin dağılmasında eksiltmeye yol açtığını göstermiştir. CDC Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezi, özellikle tuvalet veya banyo kullanıldıktan sonra, yemek yemeye başlamadan evvel, ellerin su ve sabun kullanılarak 20 saniye yıkanmasını önermektedir. Ek olarak içki bazlı dezenfektanlar kullanılabilir fakat el devireme yerine geçmemelidir. Tuvalet, banyo ve lavabo yüzeylerinden çok daha lekeli olabilen bir başka yüzey de asansör düğmeleridir. Bu düğmeler muhtemelen sık arınılmaz. Asansörü kullanmak yerine sağlık için merdivenleri kullanmak iyi bir tercih olabilir, böylece aşırıdan egzersiz yapılmış olur. Aksi takdirde düğmeye dirsekle veya bir kalemin ucuyla basmaya çalışılmalı veya düğmelerin kullanımı evvelinde ve sonrasında içki bazlı bir el dezenfektanı kullanılmalıdır.

ATM Ekranları ve Paralar

Paralar ve bunları almak için basılan ATM ekranları ve düğmeleri de mikroplarla doludur. Tek bir kağıt para 3.000’e yakın değişik bakteri cinsini barındırabilir. Birkaçı dışında çoğu hasarsızdır. Grip virüsü hasarlı onlardan bkocamandır ve bir kağıt parada 17 gün boyunca yaşayabilir. Kağıt paralara elledikten sonra el dezenfektanı kullanılmalı veya olasıysa eller iyice yıkanmalıdır. Bazı firmalar, mikropların artmasını yasaklayacak cinste antimikrobiyal dokunmatik ATM ekranları geliştirmeye çalışmaktadır. Bu tip ekranlar geliştirilinceye kadar olası olduğunca düğmelere basmak için kalem kullanımına devam edilmeli ve eller dezenfekte edilmelidir.

Telefonlar

Telefonlar klozet kapağından daha çok mikrop kapsamaktadır. Cep telefonları, bürolardaki masa telefonları veya sabit telefonlar enfeksiyona sebep olabilen bakterileri üzerlerinde barındırabilir. Buna karşın çoğu birey kullandığı telefonların ekranlarını arınmamakta ve telefonlarını bir başkasıyla paylaşmaktadır. Bilimsel bir mecmua olan “Journal of Applied Microbiology” Uygulamalı Mikrobiyoloji Mecmuası tarafından virüslerin takribî %30′ unun parmak ucundan cep telefonu ekran sırçayı gibi bir yüzeye aktarılabileceği mevzusuna dikkat çekilmiştir. Bir defa kullanılıp atılan ekran gözeticileri, mikropların dağılmasını önlemenin bir yolu olabilir. Mikrofiber bezlerle ekranlar temizlenebilir, telefonların arınılmasında kullanılabilen bazı ultraviyole ışık dezenfektanları da vardır. Dezenfektan mendiller elektronik makineler için önerilmemektedir. Bu mahsuller kullanıyorsa telefona hasar vermemek için üreticinin garantisi hakimiyet edilmeli ve tüm direktifler izlenmelidir.

MarketlerÇevremizdeki En Mikroplu Yerler

Marketler salmonella, listeria ve E. coli gibi bakterilerin beriştiği bilinen mahsuller, et ve süt mahsulleri uygun biçimde depolanmadıysa veya çapraz berişme olmuşsa kapsar. Eller bakteri yaymanın bir numaralı yolu olduğu için market arabaları ya da sepetlerinin yakalanan yerleri en mikroplu yerler arasındadır. Alışveriş sepetinde dışkı bakterileri olma ihtimali %72’dir ve aynı zamanda soğuk algınlığı veya grip virüsü kapmanın kolay bir yoludur. Özellikle her şeye değme meylinde olan minik çocuklar varsa alışveriş yapmadan evvel arınmak için anti-bakteriyel mendiller bulundurulmalıdır. Ayrıca çocukları market sepetinin koltuğuna oturtmadan evvel iyi düşünmek gerekir. Bu sepetlerin kulpları, umumi bir tuvalette bulunandan daha çok bakteriyle dolu olabilir. Lekeli bebek bezleri ve btümörün akıntıları da hesaba katılmalıdır. Bu üst koltuğa asla satın alınan gıdalar konulmamalıdır. Alışveriş arabaları antibakteriyel mendillerle yakalanarak ya da silinerek itilebilir. Çocukların korunması için planlanan market sepetlerinde kullanılabilen koltuk kılıfları ya da pedleri de bulunmaktadır.
Marketlerdeki taşıyıcı byeminler de gözenekli yüzeyleri ve mağazadan çıkan her şeyin üzerine bırakılması sebebiyle bakteriler için en makûs yüzeylerden bkocamandır. Bu, süt mahsulleri döküntülerinin, et sularının ve küflerin hepsinin bu kayışa dağıldığı ve bakterilerin tüm ambalajlara ve ellere beriştiği anlamına kazanç. Bazı mağazalar kayışlara antibakteriyel spreyler püskürtür ancak uygulama çoğu zaman yeterince sık veya kapsamlı değildir. Tüm bakterilerden uzak durmak olası olmasa da alışveriş sırasında ağza veya gözlere değmekten sakınılması basit bir kaidedir. Ayrıca mağazadan çıkarken de eller dezenfekte edilmeli veya konuta varır varmaz hemen yıkanmalıdır.

Toplu Taşıma Vasıtaları

Bu yüksek trafikli kamusal alanlar virüslerin uzun mesafelere dağılmasının en kolay ve en süratli yollarından bkocamandır. Bu sebeple berişici ve ölümcül bir virüsün ortaya çıkması vaziyetinde uçaklar, otobüsler, metrolar, trenler ve gemiler gibi erişim vasıtaları kaygıları çoğaldırır. Seyahatler sırasında iyi el hijyeni uygulama mevzusunda bilinçli olunmalıdır. Çoğu zaman direkler, tırabzanlar, düğmeler, tutamaklar, masalar ve koltuklar gibi sık değilen her şey tehlikelidir. New York metrolarında yapılan bir çalışmada analistler bilinen 637 bakteri, viral, mantar cinsi bulmuşlardır. Öksüren veya aksıran bitişikteki bireyler havaya suratlarca bakteri damlası gönderebilmektedir, bu da potansiyel olarak etraftaki öteki bireylere grip virüslerini ve öteki virüsleri bulaştırabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu, insanların bir peçeteye veya kol kıvrımına öksürmeleridir. Başka bir çalışma MRSA Metisiline mukavemetli Staphylococcus aureus ve E. coli bakterilerinin yüzeylerde bir haftaya kadar yaşamda kalabileceğini bulmuştur. Bunlar arasında kolçaklar, koltuk arka cebi, pencere gölgeliği ve özellikle yemek yenen katlanır tepsi tipi masalar vardır. Seyahat ederken şahsi olarak içki bazlı bir el dezenfektanı taşınması verimli olur.

Spor Salonları

Birçok yerde olduğu gibi spor salonlarında da bakteriler saklanmaktadır. Bu civarlarda serbest ağırlıklardan egzersiz toplarına, jimnastik minderlerine kadar birçok ortak, değilen yüzey bulunmaktadır. Mide sızısı, kusma ve ishale neden olan norovirüs, bir aya kadar egzersiz donanımında kalabilir. Ayak enfeksiyonlarına neden olan mantar, duş alınan civarlarda büyür, artar ve antibiyotiğe mukavemetli bir bakteri olan MRSA, soyunma odalarında bile bulunur zira bu odaların nemi, mikropların dağılması ve büyümesi için harikulade bir etraf yaratır. Dezenfektan veya dezenfektan mendiller her zaman yakında yakalanmalı, kullanılmadan evvel bütün spor teçhizatları bu mendillerle silinmelidir. Spor salonlarının çoğu artık bunları sağlamaktadır fakat sağlamıyorsa bireyler kendi dezenfektan mendillerini yanında getirmelidir. Spora gidenler kendi spor matını ve havlusunu, havuzda kullanmak için kendi kulak tıkacını ve gözlüğünü götürmeli, bedenlerinde kesik veya sıyrıklar varsa kapatmalıdır. Bireyler egzersiz matlarını paylaşmaktan sakınmalı veya cilt enfeksiyonları, atlet ayağı, grip veya hepatit A ile enfekte olmamak için düzgün bir biçimde dezenfekte etmelidir. Kullanılan havlularla makineler silinmemeli, yalnızca bireyin kendisini silmesi için kullanılmalıdır. Dışkı bakterileri mekanlara ayakkabılarla girer, bu surattan parmak arası terlik veya sandalet kullanılmalıdır. Ayrıca başkalarının daha evvel oturduğu banklara da dikkat edilmelidir.

HavuzlarÇevremizdeki En Mikroplu Yerler

Çocuklar yüzme havuzlarını sevebilir ve buralarda çok eğlenebilir. Ayrıca yüzmek büyüklerin de formda kalmasını sağlar fakat hakikatinde havuz suları aşırıca dışkı ve mikrop barındırabilir. Araştırmalar ulusa sarih havuzlarda, su parklarında, özel kulüp havuzlarında, yaygın olarak dışkıda bulunan bir bakteri cinsi olan E.coli’nin çok ölçüde bulunabildiğini tespit etmiştir. E. coli şiddetli kanlı ishal sebebidir. Çocukların kullandığı havuzlar en makûslarıdır zira çocuklar iyi hijyen alışkanlıkları kazanamamış ve suya girmeden evvel iyi arınılamamış olabilirler. Ayrıca, mayo bebek bezleri idrarın ve bakterilerin sızmasını ihtiyata mevzusunda çok tesirli olmayabilir. Bu sebeple havuz sularına bir biçimde idrar, çok az da olsa dışkı karışabilir. Havuzlarda sudaki bakterileri öldürmek için kimyeviler kullanır ancak bazen kimyevilerin seviyeleri beceriksiz olabilir, mikropların bazı cinsleri de ötekilerine göre daha mukavemetli olabilir. Havuz sularından berişen hastalıklardan korunmak için suyu yutmamak, havuza işememek, duş almadan suya girmemek, ishalli iken uzak durmak gerekir. Çocukları olanlar her saat başı gereksinim molası vermeli, havuzdan çıkmalı ve bebeklerin bezlerini hakimiyet etmelidir. Güneş kremi de tekerrür uygulanmalıdır.

Mazot Pompaları

Her gün birçok birey benzin istasyonlarına uğramakta, mazot pompalarına değmektedir fakat bu pompalar arınılmamaktadır. Tüm benzin pompası kollarının %71’inin hastalığa neden olan bakterilerle yüksek oranda kontamine olduğunu bulunmuştur. Ayrıca ödeme yapılan yerler de oldukça lekelidir ve “Enter” tuşu en makûsudur. Sağlıklı kalabilmek için kullanımdan evvel ve sonra pompa kolları dezenfektan mendillerle silinmeli ve daha sonra eller dezenfekte edilmelidir. Otomobili olan bireyler elleri korunmak için torpido gözünde yedek lateks eldiven bulundurabilir.

Bürolar

Araştırmalar bürolardaki masaların çok ölçüde mikrop kapsadığını ve telefon yüzeylerindeki mikrop ölçüsünün daha da fazla olduğunu ortaya koymuştur. Masalar, telefonlar, bilgisayarlar, klavyeler ve bilgisayar fareleri ehemmiyetli mikrop transfer noktalarıdır zira insanlar onlara çok sık değmektedir. Buna ek olarak, insanların %90’ı işe hasta kazanç, bu sebeple rastgele bir aksırma veya öksürük üç güne kadar yüzeylerde ek bakteri bırakabilir. Evham edilecek öteki alanlar arasında kahve cihazı, demlik, tencere, lavabo, süngerler ve tezgahlar da dahil olmak üzere personel mutfağı bulunmaktadır. Süngerler genellikle yüzeyleri arınmak için kullanılır ancak klozet kapağından 200.000 kat daha lekelidirler. Sünger atılmalı ve bunun yerine bir kağıt havlu kullanılmalıdır. Büro mutfakları genellikle günlük olarak düzgün bir biçimde arınılmaz. Mutfaklarda en çok önemsememe edilenler, dışkı da dahil olmak üzere çok rakamda hasarlı mikrop btemizleten cezvelerdir. Cezveler kumpaslı olarak sirke ile yıkanmalı ve parçaların tamamen kuruması bilave edilmelidir. İş dostları da dahil olmak üzere her 5 bireyden yalnızca 1’inin ellerini doğru biçimde yıkadığı unutulmamalıdır. Onları dükkanının bu lekeli alanları hakkında eğitmek herkes için daha tehlikesiz bir çalışma civarı sağlamaya destekçi olabilir.

Lokantalar

Araştırmalar en pak görünümlü lokantaların bile her türlü bakteri ile dolu olduğunu göstermektedir. Mikropların en yaygın olduğu noktalar en çok değilen ve seyrek arınılanlardır. Menü genellikle yemekten evvel değilen ilk şey ve en az arınılan öğelerden bkocamandır. Bir lokanta menüsünde klozet kapağından 100 kat fazla bakteri bulunabilir. Ona değen şahısların ellerindeki bakteriler menüye bulaşabilir ve 48 saate kadar canlı kalabilir. Menüler günde bir kez, muhtemelen lekeli bezlerle öylesine silinir ya da hiç silinmez. Soğuk algınlığı veya grip virüsü sert yüzeylerde 18 saat yaşamda kalabilmektedir, bu sebeple menü geri verildikten sonra ellerin dezenfekte edilmesi veya yıkanması doğru olacaktır. Menülerin yanı gizeme meşrubatları süsleyen veya meşrubatlara konan limon dilimlerinde de yüksek oranda bakteri bulunabilir. Bir araştırma, lokantalardaki limonların %70 kadarında E.coli dahil değişik mikropların ve mantarların bulunabildiğini ortaya çıkarmıştır. Mikropların çoğunluğu limonların kabuklarında olsa da bazıları etli, posalı kısmında bulunur. Araştırma, alıcıların mikrop bulunduran limon dilimlerinden gerçekten hastalanıp olmadığına bakmamıştır fakat güvende kalmak için alıcılar limondan tamamen sakınmalıdır. Kesinlikle limon kullanmak gerekiyorsa, limonun ayrı bir tabağa konularak getirilmesinin istenmesi mikroplarla karşılaşmayı azaltabilir. Limonun suyu meşrubata bunalmalı, dilimler meşrubatın içine doğrudan konulmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken öteki ögeler sık değilen ketçap kolileri, tuzluk ve biberliktir.

Hekim Muayenehaneleri

Hasta paydan ve dayanak için bir hekim muayenehanesine giden bireyler buralarda da mikroplarla karşılaşabilir. Kapı tokmağına değildiği anda eller o muayenehaneye gelen evvelki tüm hastaların mikroplarıyla potansiyel olarak kirlenmiş olur.
Oradaki herkes potansiyel olarak hastadır, bu sebeple bekleme odası netlikle grip, soğuk algınlığı, norovirüs, streptokok bakterileri ve ötekileri dahil olmak üzere bakterileri btemizletmektedir. Aksıran ve öksüren hastalar bakterileri düşünülenden çok daha uzağa hava damlacıkları biçiminde süratle yayabilir, bu sebeple öteki şahıslardan biraz uzak durmak gerekir. Bir muayenehanede okuma materyallerine, kolçaklara değmekten sakınılmalı ve olasıysa çocukların oyuncaklarla oynamasına izin verilmemelidir. Ziyaret sırasında ve sonrasında ellerin arınılması için şahsi bir içki bazlı el dezenfektanı taşınmalıdır.

Otel Odaları

Otel odaları günlük olarak arınılmalarına karşın, enfeksiyonların dağılma tehlikesinin yüksek olduğu alanlardır. Bir çalışmada 54’şöhret üzerinde otel odası ziyaret edilmiş ve otel odalarındaki bakteri rakamı hakkında bir fikir edinmek için siyah ışık ve sürüntü kullanmıştır. Bulgular, azami bakteri rakamının yorgan, yatak örtüleri, TV uzaktan kumandası, banyo tezgahı, musluk ve klozet kapağında bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunların %19’u antibiyotiğe mukavemetli suşlar ve %46’sı MRSA’dır. Tıpkı seneler evvel Çinli bir hekimin Hong Kong’da bir otelde kalması ve bunun neticesinde öteki 16 otel davetlisine SALLA berişmesi gibi, otel odalarından enfeksiyon kapmak muhtemeldir. Bir otel odasındaki elektrik düğmeleri ya da lamba anahtarları, ambalajsız bardaklar, buz kovaları, saç kurutma aygıtları, kahve makineler de bakteri barındırabilir. Olası olduğunda bütün yüzeylerde dezenfektan mendiller kullanılmalı ve yatak örtüsü kaldırılmalı, yatarken kullanılmamalıdır. Gerekirse aşırıdan yeni yıkanmış bir örtü ya da battaniye istenmelidir. TV kumandaları kullanılmadan evvel sterilize bir bezle silinmeli veya bir plastik torbaya koyulmalıdır. Bu biçimde de sinyal devam eder ve kullananlar kendilerini hasta edebilecek virüslerle ve bakterilerle temas etmemiş olur.

Mektepler

Mektepler da mikropların en fazla bulunabileceği yerler arasındadır, bu sebeple çocuklar sık hasta olmaktadır. İlk olarak, ebeveynlerin çocuklarına ellerini 20 saniyeden fazla sabunla nasıl yıkayacaklarını ve ayrıca onları yıkamanın neden ehemmiyetli olduğunu öğretmeleri ehemmiyetlidir. Bir araştırmada tipik bir mektepte bulunan en mikroplu şeylerin musluk 2,335 bakteri, basket topu 13,987 bakteri, yemek masaları, tepsiler ve bilgisayar klavyeleri 9,838 olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı talebeden talebeye ve talebeden aileye kolayca berişmektedir. Tüm ailenin hasta olmasını önlemek için çocukların mektepten konuta döndüğü zaman hemen ellerini yıkamasını sağlamak ehemmiyetlidir.

Reyin Bahçeleri

Reyin alanlarındaki teçhizatlar onlara değen çocukların ellerinden geçen çok rakamda mikroba konut sahipliği yapabilir. Kum havuzları sıcak ve nemli olduğu için kedi, köpek gibi hayvanlardan gelen bakterilerin yanı gizeme tükürük, besin maddeleri ve insanların ellerinden geçen mikroplar bakımından zengin civarlardır. Çocuklar top havuzlarına da sıçramayı hoşlanır fakat hiç kimse buradaki topları ayrı ayrı arınmamaktadır. Çocuklar kuma değdikten sonra ellerine ağızlarını değerse kumda bulunan bakteriler ya da virüsler sebebiyle hastalanabilirler. Kum havuzlarından çıkar çıkmaz minik çocukların elleri dezenfektan kullanılarak korunmalı, konuta erişildiğinde iyice yıkanmalıdır. Sarih havadaki reyin alanlarında olduğu gibi kapalı civarlardaki reyin alanları da mikroplar bakımından tehlike taşır zira güneş görmedikleri için mikroplar can vermez.

Atari Salonları

Çocukların oynadıkları çoğu alanlarda olduğu gibi, atari salonlarındaki tuşlar, reyin çubukları, sahte direksiyonlar çok rakamda kullanıcıdan gelen mikroplarla dolup taşmaktadır. El pakliğine buralarda da dikkat edilmelidir.

Mikroplardan Korunma YollarıÇevremizdeki En Mikroplu Yerler

Mikroplardan her kezinde sakınmak olası değildir fakat basit bazı adımlarla hastalanma kaderi azaltılabilir. Uygun hijyen ve el devireme mikropları alınmasını ve başkalarına dağılmasını önlemeye destekçi olabilir. Eller su ve sabunla, en az 20 saniye boyunca yıkanmalı ve bu sık sık yapılmalıdır. Sabuna ve suya ulaşım yoksa içki bazlı dezenfektanlar kullanılmalıdır. Eller yıkanıncaya kadar gözlere, btümörüne veya ağza değilmemelidir. Çıkarken umumi tuvaletlerin kapı kollarını yakalamak için kağıt havlu kullanılmalıdır. Öksüren, aksıran, burunlarını sürükleyen şahıslardan uzakta durulmalıdır zira mikropların minik, kapalı alanlarda dağılması daha kolaydır. En çok evham dinlemesi gerekenler bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar, çok genç ve yaşlılardır. Ellerin yıkanması sık vurgulanmaktadır zira böylece bu grupta olan bireylerin de dolaylı olarak korunmasını sağlayacaktır.

Bibliyografi:
https://info.debgroup.com/blog/top-10-germiest-places
https://symptoms.webmd.com/cold-bulanık-map/germiest-places
https://www.medicinenet.com/cold_and_flu_13_germiest_places_pictures_slideshow/article.htm

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ