Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Etna Volkanı

  • 30 Eylül 2021
  • Etna Volkanı için yorumlar kapalı
  • 32 kez görüntülendi.
Etna Volkanı

Dünyada üzerinde faal ve uykuda olan bir hayli volkan ya da başka bir ifadeyle volkan bulunmaktadır. Dünya üzerinde bir hayli volkan zaman içersinde faaliyete geçerek çok ciddi anlamda risk yaratmaktadır. Avrupa kıtası da Afrika kıtası ile kayda değer bir etkileşim halindedir. Avrupa kıta levhası ile Afrika kıta levhası arasında yaşanan gerilim bu bölgede yer alan volkanların da […]

Dünyada üzerinde faal ve uykuda olan bir hayli volkan ya da başka bir ifadeyle volkan bulunmaktadır. Dünya üzerinde bir hayli volkan zaman içersinde faaliyete geçerek çok ciddi anlamda risk yaratmaktadır. Avrupa kıtası da Afrika kıtası ile kayda değer bir etkileşim halindedir. Avrupa kıta levhası ile Afrika kıta levhası arasında yaşanan gerilim bu bölgede yer alan volkanların da faaliyete geçmesine sebebiyet vermektedir. Bu volkanlar arasında olan ve Avrupa Birliği abonesi İtalya’nın Sicilya Adası’nda yer alan bir volkan olan Etna, bölgenin en etkin volkanları arasında yer almaktadır. Sicilya Adası’nda yer alan Etna, genel anlamda bir dağ olarak kabul edilmekte ve dünya genelinde uzun seneler süresince Etna Dağı olarak lanse edilmekte idi. Ancak son 30 sene içinde yaşanan tektonik hareketlenmelerle birlikte Etna, daha çok bir Volkan olarak lanse edilmeye başlanmıştır. Sicilya Adası’nda yer alan en ehemmiyetli iki şehir olan Catania ve Messina arasında yer alan Etna, Afrika Plakası’nın Avrasya Plakası’nın altına kayması neticesinde zaman zaman faaliyete geçmektedir. Dünyanın en riskli etkin volkanları arasında yer alan Etna, bütün olarak 3,329 metrelik bir doruğa sahiptir.

İEtna Yanardağısviçre ve İtalya arasında bir natürel hudut oluşturan Alp Dağları’nın bir uzantısı olan Etna, bu anlamda Alp Dağları’nın güney kesimine kadar uzanan son rakımı olarak göze çarpmaktadır. Bakıldığı zaman Etna Dağı, Avrupa kıtası içinde yer alan azami etkin volkan olmasıyla da değişik bir özelliğe de konut sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda volkanik bacası öbür bir hayli etkin volkandan daha uzun olan Etna, Sicilya’da yer alan Messina ve Catania şehirleri için ciddi bir risk talep etmektedir. Sicilya Adası’nın doğu kesiminde ve Akdeniz’e oldukça yakın olan Etna Dağı, dünyanın en yeni kayalarından oluşmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde kaya yaşının 350 bin ila 500 bin sene arasında farklılık gösterdiği Etna Dağı bu anlamda son derece genç bir dağ olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en etkin volkanları arasında ilk sıralarda yer alan Etna son olarak 16 Mart 2017 tarihinde faaliyete geçmiş ve lav püskürtmüştür. Bu anlamda son derece popüler olan Etna, yerli yabancı turistin de bölgeye akmasına takviyeci olmaktadır.

Bir Hayli jeoloji ve jeofizik uzmanının muhtelif araştırmalar yaptığı Etna dağı sanki bir sarih hava eğitim müesseseyi kalitesinde kabul edilmektedir. Bunda dağın yaşının oldukça genç olması son derece ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Etna Dağı, dünyanın bir hayli bölgesinden turist ağırlamaktadır. Bu da bölgede bulunan Catania, Messina gibi mesken yerlerinin ekonomisine oldukça pozitif bir netice doğurmuştur. Sicilya Belediyesi bölgeye bir erişim taşıtı olarak teleferik inşa etmiştir. Bu teleferik volkanın uykuya geçtiği yarıyıllarda yerli ve yabancı bir hayli şahıs tarafından sıkça rağbet edilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ