Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Etiyoloji Nedir?

  • 29 Eylül 2021
  • Etiyoloji Nedir? için yorumlar kapalı
  • 127 kez görüntülendi.
Etiyoloji Nedir?

Etiyoloji, tıbbi bir terim olarak muhakkak bir hastalığın arttaki sebebi veya bir adli tıp terimi olarak bir şahsın vefat sebebini belirtir. Etiyoloji sözcüğü, “neden” anlamına gelen “aitia” Yunanca kelimesinden kazanç. Tıp etiyolojisi Genellikle, bir kişinin semptomları olduğu zaman, hekim semptomların etiyolojisini tanımlamalı ve emin bir vaziyet veya hastalıkla en iyi anlaşan bir kategoriye yerleştirmelidir. Tıbbi […]

Etiyoloji Nedir?Etiyoloji, tıbbi bir terim olarak muhakkak bir hastalığın arttaki sebebi veya bir adli tıp terimi olarak bir şahsın vefat sebebini belirtir. Etiyoloji sözcüğü, “neden” anlamına gelen “aitia” Yunanca kelimesinden kazanç.

Tıp etiyolojisi
Genellikle, bir kişinin semptomları olduğu zaman, hekim semptomların etiyolojisini tanımlamalı ve emin bir vaziyet veya hastalıkla en iyi anlaşan bir kategoriye yerleştirmelidir. Tıbbi hikaye, fizik tetkik, röntgen veya laboratuvar değerlendirmesinin bir kombinasyonu genellikle hastanın semptomlarının sebebi olarak muhakkak bir etiyolojiye neden olur.

Bazen emin bir vaziyetin etiyolojisi ilk düşünülenden daha karışıktır ve etiyoloji çok etmenli veya müzakereli olabilir. Misalin, bir şahıs bir öksürüğe sahipse ve X-Ray’de tanı pnömoni tanısıysa, teşhis asıl etiyoloji olmayabilir. Hekim daha ileri incelediğinde, pnömoninin etyolojisinin gerçeğinde ikincil pnömoniye neden olan akciğer kanseri olduğunu bulabilir. Sonunda şayet fertler 40 sene ya da daha fazla sigara içtiyse, hekim asıl etyolojinin sigara içmek olduğuna karar verebilir.

Legal etyoloji
Tıbbi tetkik ve patologlar bir şahsın vefat sebebini tanımlamalıdır. Ayrıca hikayenin sebebini tanımlamak için hikaye, fizik tetkik, röntgen ve kan testleri de kullanıyorlar. Hekimler, sebepselliğin bazen karışık olduğunu buldukları gibi, tıbbi tahlilcilerin bir vefatın arttaki asıl etiyolojiyi kavramak için daha fazla araştırma yapmaları gerekebilir.

Misalin, bir şahıs boğulma mağduru ise, vefatın arttaki son etiyoloji, oksijen yetersizliğinden kaynaklanan asfiksi. Patolog o noktada durabilir ve vefat etyolojisini kazara boğulma olarak adlandırabilir. Bununla beraber, yakınlarda ciddi bir kafa yarası olduğuna dair deliller varsa vefat sebebi cinayet olabilir. Şahıs başın künt travması suratından suya düşmesine ve boğulmaya başlamış olabilir. Etiyoloji, daha sonra boğulma ile başın künt travmasına bağlı olarak cinayet olur.

Bunun yerine patolog can vermiş fertte içki veya uyuşturucu bulursa ve travma bulgusu göstermezse, gerçeetiyoloji sii, boğulma ile içki / ilaç zehirlenmesi olarak sonuçlanabilir. Patolog, vefatı, sebebini veya etyolojisini doğru bir biçimde belirleyebilmemiz için bulmacanın değişik parçalarını yerine getirmelidir.

Bir hastalığın etiyolojisi veya sebebi genel olarak üç ana kategoriye girer; manevi, dışsal ve idiopatik.

Evvel intrinsik etyolojiler hakkında konuşacağız . Manevi anlamda içeriden geliyor demektir. Bu sebeple, beden içinde alana gelen rastgele bir patolojik veya hastalığa neden olan metamorfoz, iç etmenlerin bir neticeyi olarak ortaya çıkmıştır.

Etiyoloji Nedir?Altta yerleşik etmenlerin misalleri verilmiştir:

Devralınan şartlar veya ebeveynden size iletilen şartlar. Bunun bir misali hemofili, fazla kanamanın yol açtığı bir hastalıktır.
Metabolik ve endokrin veya hormon bozuklukları gibi. Bunlar bedendeki kimyevi sinyalizasyon ve etkileşimdeki anormalliklerdir. Misalin, Diyabet yüksek kan şekerine neden olan bir endokrin hastalığı, bedenin hücrelerinin hakimiyeti dışında gelişen neoplastik bozukluklar kanser, bağışıklık sisteminde fazla tepki veren alerjiler gibi bağışıklık meseleleri. Hastalık etiyolojisinin ikinci kategorisi ekstrinsik etyolojidir. Bu, hastalığın sebebinin veya patolojik metamorfozun bedenin dışından geldiği anlamına kazanç.

Etiyoloji Nedir?Ekstrensik etkenlere misaller şunlardır:

*Bakteriler, virüsler, mantarlar ve asalaklar gibi enfeksiyöz casuslar
*Hayvan ısırıkları veya sokmaları
*Kimyeviler, elektrik ve ışınım
*İratrojenik nedenler: Bu, tıbbi bir mesleksel profesyonelin eylemlerinden kaynaklandığı veya tıbbi bir etrafta olduğunu söylemek için sade bir yoldur.

Hastalık etyolojisinin üçüncü ve son kategorisi idiyopatiktir veya nedeni öğrenilmemektedir.

Netice olarak herşeyin bir sebebi vardır.

Yazar: Osman Uçar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ