Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

ERP Nedir?

  • 04 Temmuz 2021
  • ERP Nedir? için yorumlar kapalı
  • 93 kez görüntülendi.
ERP Nedir?

ERP kısaltımı, İngilizce olan “”Enterprise Resource Planning”” kavramından gelmektedir. Türkçe’ ye çevrilmesi ise “”Müessesesel Kaynak Tasarılama”” biçiminde asıllaşmaktadır.

5651_enmresim_erp-1601ERP kısaltımı, İngilizce olan “”Enterprise Resource Planning”” kavramından gelmektedir. Türkçe’ ye çevrilmesi ise “”Müessesesel Kaynak Tasarılama”” biçiminde asıllaşmaktadır.

Peki, nedir bu Müessesesel Kaynak Tasarılama kavramı?

Geliştirilen ERP yazılımları bir firmadaki satış, tasarılama, stok, aksesuar, sipariş, yan sanayi, personel gibi her işlevi içine alan entegre bilgi sistemlerini ifade etmektedir. Bu bilgi sistemlerinin ehemmiyetini kavramak için seçenek sistemler düşünülmelidir. Misalin, bir tekstil şirketinde, personel bilgileri bir programda, satış bilgileri ayrı bir programda, yapım tasarılama bilgileri apayrı bir programda bulunmaktadır. Bu programlar, birbirlerinden değişik yapıda yazılımlar oldukları için, sistemin tümü tümleşik değildir. “Cinsinin en iyisi” olarak adlandırılan bu yaklaşım, her ne kadar alanındaki en iyi program ve yazılımların kullanılmasını ifade ediyor olsa da departmanların ayrı biçimde bulunuyor olması, bilgi sistemin entegreliğini zorunlu kılmaktadır.

5651_haziran2002-loj-er1

Elbette ki, her sistemin olduğu gibi bu iki sistemin de birbirlerine göre artı ve eksi güzergahları bulunmaktadır. Değişik programların kullanılması, piyasadaki rekabet şartları da düşünüldüğünde, en iyinin uygun maliyete temin edilmesi anlamına gelse de, aynı bilginin değişik yazılımlara değişik biçimde işlenmesi ve bilgi raporlarının çoğu zaman birbirlerini yakalaması gibi makûs vaziyetler de alana gelebilmektedir.

ERP programlarının işleyişi, basmakalıp bir yapım hattının en başından en sonuna kat ettiği yol gibidir. Nasıl ki çiğ madde tedariğinden itibaren lüzumlu malzemeler fabrikaya giriyor, zorunlu operasyonlardan geçiyor, hazır hale getirilip alıcıya sevk ediliyor ise Anlamında Da tüm bu adımlar sırasıyla sisteme girilmektedir. Sistemin tamıyla birleşik oluşu, en baştan en sona kadar muhakkak bir sıranın takip edilmesi gibi güzergahlar, bu cins sistemlerin en büyük avantajlarıdır. Çalışma kumpası, kendi iç zindeleri ile birlikte bir kumpas ve disiplin ile var olmaktadır.

5651_b097i001Müessesesel kaynak tasarılama hadisesini hakikatleştiren ERP yazılımları, özgür piyasada oldukça pahalı uygulamalardır. Dezavantaj olarak sayılabilecek olan bu istikameti, işverenlerin bu cins programlara erişmesinin önündeki en büyük manilerden biridir. Aynı zamanda bu cins programlar özelinde yetişmiş personel azlığı, gerektiğinde istihdam edilecek tecrübeli kullanıcıların bulunamıyor oluşu öteki eksi güzergahları oluşturmaktadır. Ayrıca bir ERP yazılımının mevcut sistemlere entegrasyonu, başlangıç evresinde oldukça güç ve meşakkatlidir.

Yukarıyada bahsedilen iki tip bilgi takibi ve bilgi paylaşımının yanı gizeme şirketler, bu uygulamaları hibrit usullerle de reelleştirebilmektedirler. Misalin, yazılımı kurulan ERP programına dahil edilmek istenmeyen finansal bilgiler, ayrı bir yazılım ile kayıt altına alınabilir ve bu program üzerinden tüm finansal operasyonlar ayrı olarak yürütülebilir. Final kısmında ya da aylık veya senelik raporlarda gözlemlenmek istenen bilgiler, hem ERP yazılımından hem de finans ismine kullanılan bağımsız yazılımdan raporlar alınarak birleştirilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ