Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ernest Ezra Mandel Kimdir?

  • 13 Kasım 2021
  • Ernest Ezra Mandel Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 108 kez görüntülendi.
Ernest Ezra Mandel Kimdir?

4976_mandel17Ernest Ezra Mandel, 05.04.1923 senesinde Frankurt ‘ta Henri ve Rosa Mandel ‘in çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Polonyalı muhacir ve Yahudi bir ailenin ferdi olan Ernest, Brüksel Üniversitesinde öğrenim görürken, II. Dünya Savaşının patlak vermesi üzerine ve Almanları mektebi kapatması üzerine eğitim yaşamını yarıda vazgeçmek zorunda kaldı. II. Dünya Savaşı herkes için ne kadar güç olduysa Ernest için biraz daha güçtü.

Hem Marksist fikirleri hemde Yahudi bir aileye üye olması, onun işini oldukça güçleştirmekteydi. Tam bunların farkında olan Ernest, direnişe katılmaktan başka kaderinin olmadığını biliyordu. Nitekim direnişte yer aldı ve bu zaman zarfı içinde hapsedildi. Kaçmayı başaran Ernest, aynı vakayı kısa vakit içinde tekerrür yaşadı ve bu sefer Nazi toplama kamplarından biri olan Dora ‘ya gönderildi 1944. Savaşın sona ermesine yakın zamanda hapsedilen Ernest ‘in kader yanındaydı ve hür kalabildi. Savaşın bitmesi üzerine, Belçika ‘da tanınan biri haline geldi. Savaş sırasında yaptıklarıyla kendini kabul ettirmeyi bildi.

4976_indirSavaştan sonra da Marksizmle ilgili düşüncelerinde bir değişiklik olmayan Ernest, düşüncelerini başkalarına duyurmak ismine gazetelerde yazmaya başladı. Gerçeğinde savaş esnasında da yaptığı yayınlarla bu mevzuda ne kadar zaferli olduğunu göstermişti. 1941 ‘den 50’li senelere kadar I’Observatuar, Agence France Presse, Le peuple, Het-Parol isimli gazetelerde yazılarını yazdı. Bunlara ek olarak, Het Vrije woord gazetesini izinsiz olarak yayınladı. Yalnızca iç medyayı değil, dış medyayı da etkili kullanmayı bildi. Aynı zamanda 1946 senesinde Enternasyonalin II. kurultay seçimlerinde yönetime alındı. Artık yalnızca bir direnişçi yazar olmaktan çıkmış ve sendikacı olma yolunda ilk adımını atmıştı. Yazarlığı ile ilgili ilave edilecek bir şey daha varsa, yaşamı süresince bir çok dile çevrilen 30 kitap ve takribî 2500 yazı yayınladı.

4976_mandel9

1955-63 seneleri arasında, Belçika Beynelmilel Sendikalar Federasyonunun İktisadi Çalışmalar Komisyonunda üyelik yaptı. Savaş sonrası eğitimini bitiren Ernest, iktisat mevzusunda uzman birisi haline gelmiştir. Marksist düşünce ve kapitalizm arasında sistemsel teorileri ortaya attı. En önemli yapıti ”Geç Kapitalim ‘dir.” Artık iktisat mevzusunda kendini tüm dünyaya ispatlayan Ernest, 1985 senesinde Brüksel Üniversitesinde Profesörlük yapmaya başladı. Yaşamını İktisat alanında gelişimle geçiren Ernest 20.07.1995 senesinde Brüksel ‘de gözlerini yaşama kapadı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ