Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Erken Yarıyılda Görülen Gebelik Bulguları

  • 26 Nisan 2021
  • Erken Yarıyılda Görülen Gebelik Bulguları için yorumlar kapalı
  • 125 kez görüntülendi.

Hamile kalmaya çalışanlar, giderekmenin her şey olduğunu iyi öğrenirler. Yumurtlama süresi 12 gün geçtiğinde, hamile kalındığını gösteren bazı erken işaretler görülebilir ve gebelik testi yapmadan evvel bu bulgularla hamile kalındığı anlaşılabilir. Sonrasında da test yapılarak gebelik sağlama bağlanmış olur. Bazen adette bir yarıyıl gecikme yaşanmadan dahi hamile olunduğundan şüphelenilebilir. Bazı bayanlar için, gebeliğin erken bulguları sonraki […]

Hamile kalmaya çalışanlar, giderekmenin her şey olduğunu iyi öğrenirler. Yumurtlama süresi 12 gün geçtiğinde, hamile kalındığını gösteren bazı erken işaretler görülebilir ve gebelik testi yapmadan evvel bu bulgularla hamile kalındığı anlaşılabilir. Sonrasında da test yapılarak gebelik sağlama bağlanmış olur.
Bazen adette bir yarıyıl gecikme yaşanmadan dahi hamile olunduğundan şüphelenilebilir. Bazı bayanlar için, gebeliğin erken bulguları sonraki ilk birkaç hafta içinde başlayacak biçiminde düşünürle, zira bunu tecrübeleyenler vardır. Hamilelik semptomları ayrıca yoğunluklarına, sıklıklarına ve müddetlerine göre değişebilir. Alttaki hamilelik erken bulgu ve semptomları üzerine bilgiler bulunmaktadır ve bir hayli erken hamilelik semptomu, adet evveli rutin rahatsızlıklara eş biçimde yaşanmaktadır.

Erken Dönemde Görülen Hamilelik BelirtileriErken Yarıyıl Bulgular

Yapılan anket çalışmasına göre hamile kalan kadınların erken yarıyılda eş bulgular gösterdiği tespit edilmiştir. Yaygın görülen erken yarıyıl bulgularını şu biçimde sıralayabiliriz:

Göğüslerde Alınganlaşma ve Kabarıklık

Gebeliğin ilk bulgularından biri göğüslerde görülür. Hamile kaldıktan iki hafta sonra hormonal farklılıklar göğüslerin alınganlaşmasına, karıncalanmasına veya ağrımasına neden olabilir. Ya da göğüslerin daha dolgun ve daha ağır sezebilmesini neden olur.

Kabarıklık

Progesteron tuhaf bir hormondur, gebeliğin erken yarıyılında dahi bedende büyük farklılıklara neden olabilir. Adalelerin hafiflemesine neden olur ve buna bağırsaklardaki adaleler de dâhildir, böylece sindirim yavaşlayabilir. Bu gidişat kabarıklığa, geğirmeye ve yellenmeye neden olabilir.

Bitkinlik

Bitkinlik ve gönülsüzlük hamileliğin erken bulguları arasında üst sıralarda yer alır. Erken hamilelikte progesteron hormonu seviyeleri yükselir. Progesteron hormon seviyelerinin yükselmesi uyku hali getirebilir. Aynı zamanda, daha düşük kan şekeri seviyeleri, daha düşük kan tazyiki ve çoğalan kan yapımı, gebelik sırasında enerji seviyelerin düşmesine neden olmaktadır.

Damarlar Barizleşme

Rahim gelişen fetüse yer açmak için genişledikçe, bedenin sağ tarafından alt doğru uzanan büyük kan damarı olan inferior vena kava üzerine tazyik uygulanabilir. Bu, varisli damarlara neden olan bacaklara kan akışını eksiltir. Ayrıca bazı bayanlar bunları vulvalarında “vulva varisleri” veya hemoroid olarak öğrenilen daha makûs rahatsızlıklarda yaşayabilirler. Gebeliğin erken yarıyıllarında, bazı bayanlar bu mavi damarların daha aşikar olması sebebiyle göğüslerini sanki harita gibi olduğundan şikayet etmektedirler.

Hafif Kanama veya Kramp

Bazen çok az pislenme ya da vajinal kanama yaşanması gebeliğin ilk bulgularından biridir. İmplantasyon kanaması olarak öğrenilen bu gidişat, döllenmiş yumurtanın uterusun iç yüzeyine yapışmasıyla olmaktadır ve döllenmeden takribî 10 ila 14 gün sonra asıllaşır. Bu cins kanamalar genellikle sıradan bir yarıyıla göre azıcık daha erken, daha kirli ve daha sarih renklidir ve uzun sürmez. Bazı bayanlar da gebeliğin erken yarıyıllarında karın krampları yaşarlar. Bu kramplar adet kramplarına benzemektedir.

Kusma veya Yalnızca Bulantı

Erken Dönemde Görülen Hamilelik BelirtileriGünün veya gecenin rastgele bir saatinde ortaya çıkabilen sabah bulantısı, hamileliğin basmakalıp bulgularından biridir. Bazı bayanlar için mide bulantısı, hamile kaldıktan iki hafta sonra başlamaktadır. Mide bulantısı, en azından kısmen, midenin daha yavaş boşalmasına neden olan süratle yükselen östrojen seviyelerinden kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Hamile bayanların yüksek bir koku alma duyusu vardır, bu sebeple muhtelif kokularpişiren gıdalar, parfüm veya sigara dumanı gibi gebeliğin erken yarıyılında mide bulantısı dalgalarına neden olabilir. Sabah bulantısının tesirleriyle savaşmaya takviyeci olacak bazı ipuçları ve püf noktalara dikkat etmek gerekir.
Mide tamamen boşaldığında daha makûs olur. Asla tamamen aç olmadığından emin olmak için yatağın yanında bir koli bisküvi bulundurmak ve atıştırmak yararlıdır. Zencefil yemek veya zencefil çayı içmek, anne adaylarının çoğuna da takviyeci olur. Fazla vaziyetlerde, gebeliğini ilk aylarında dahi alınabilecek tamamen tehlikesiz olan bulantı önleyici ilaçlar vardır ve bu mevzuda hekimle görüşmek gerekir.

İştahsızlık veya Fazla İştah

Hamileyken, kahve veya kızarmış gıdalar gibi belli gıdalarda mide bulandırabilir. Veya bütün tersine bireyde iştah çoğalışı da yaşanabilir. Gebeliğin öbür bir hayli semptomu gibi, bu gıda seçimleri de hormonal farklılıklara bağlanabilir özellikle hormonal farklılıkların en acıklı olduğu ilk üç aylık yarıyılda Bu yarıyılda şahsın yemek istediği yiyeceğin şahsın veya bebeğin lüzum olduğu şey olduğu mevzusunda bir ispat yoktur. Misalin, günde iki litre portakal suyu içmek C vitamini beceriksizliğiniz anlamına gelmemektedir. Gebelik sırasında kumpaslı yemek yemeye duyarlı olmak gerekir. Birey kendisi ve bebeği için en sıhhatli besinleri seçim etmeli ve gereken yiyecekleri almalıdır.

Baş Sızısı

Gebeliğin erken yarıyıllarında, hormonal farklılıkların neden olduğu çoğalan kan dolaşımı sık, hafif baş sızılarını tetikleyebilir.

Kabızlık

Kabızlık, hamileliğin başka bir yaygın erken bulgusudur. Progesterondaki çoğalış, besinin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olarak kabızlığa neden olabilir.

Ruh Hali Başkalaşımı

Gebeliğin erken yarıyılında vücutdaki hormon başkalaşımları, şahsı alışılmadık derecede duygusal ve ağlamaklı hale getirebilir. Ruh hali başkalaşımları özellikle ilk üç aylık yarıyılda da yaygındır.

Bayılma ve Baş Dönmesi

Kan damarları genişledikçe ve kan tazyiki düştüğünde baş dönmesi sezebilir. Gebeliğin erken yarıyıllarında baygınlık, düşük kan şekeri ile de tetiklenebilir.

Ağızda Sezilen Metalik Tat

Bir Hayli bayan, gebeliğin ilk birkaç haftasında tat alma tomurcuklarının etkilendiğini fark ederler. Bazı şahıslar bunun metalik bir tadı olduğunu söylerken, bazı şahıslar ise daha ekşi olduğunu söylemektedirler. Tadı gerçeğinde disguzi sınan bir şeydir ve gebelik hormonlarından, özellikle de östrojenden kaynaklanmaktadır. Riskli değildir ve genellikle ilk üç aylık yarıyıldan sonra kaybolur.

Burun Tıkanıklığı

Tıkalı bir sinüs genellikle gebeliğin erken bir bulgusudur. Östrojen seviyelerinde bir çoğalış, sinüs geçişlerinin şişmesine ve daha fazla mukoza üretmesine neden olabilir. Hamile olabileceğinden şüphelenen şahıslar rastgele bir burun damlası, dekonjestan almadan evvel kesinlikle bir hekimle konuşmaları öneri edilir.

Yükselen Bazal Sıcaklık

Bazal beden sıcaklığı, sabah ilk uyanıldığında olan ağız sıcaklığıdır. Bu sıcaklık yumurtlamadan hemen sonra azıcık çoğalır ve bir sonraki adet yarıyıla kadar bu seviyede kalır. Şayet birey hamile kaldıysa bazal beden ısısı grafiği yükselir, iki haftadan fazla olan aralıksız yükselme olduğunda şahsın hamile olduğu anlamına gelebilir.

Kaçırılan Regl Yarıyılı

Erken Dönemde Görülen Hamilelik BelirtileriBelki de gebeliğin en aşikar erken bulgusu, adet yarıyılının kaçırıldığı zamandır. Bu mümkün gebelik bulgusu, bayanların öbür hamilelik bulguları hakkında daha fazla detay aramasına neden olan etmendir. Bazı bayanlar, her zamankinden daha hafif bir yarıyıl yaşayabilir. Aylık döngüsünü kaçırdığını fark edene kadar altta listelenen gebelik bulgularının hiçbirini yaşanamayabilir.

Hareketli Düşlar ve Kabuslar Görmek

Bu asap bozucu hormonlar, hareketli düşler ve kâbuslardaki çoğalıştan da mesuldürler. Ancak bunun yanında gebelerin uykusu genellikle sık sık wc lüzumu, ishal vaziyeti, bebekte hareketlilik ya da kramp gibi nedenlerden olsun, hamilelik sırasında dağılınmaktadır. Ve bir düş ne kadar yeni olursa, andırılma ihtimali o kadar çoğalır.

Diş Eti Kanaması veya Burun Kanaması

Hormonlardaki çoğalış sebebiyle, diş etlerinin fırçalandığında veya diş ipi ile kullanıldığında iltihaplanma ve kanama ihtimali daha yüksektir. Burundaki kan damarları da gebelik sırasında genişleyerek burun kanaması tehlikesini artırabilir.

Gebelik Hissi Yaşamak

Bir Hayli bayan, gebelik bulguları hakkında bir sezgileri olduğuna inanmaktadır. Sezgilerinin çoğu kere doğru olduğu ispatlanmıştır. Belki de şahsın kendini değişik sezmesinin sebebi; kendini bitkin, aksi, mide bulandırıcı, sersemlemiş gibi sıradana göre değişik bulgular yaşamasıdır. Ayrıca mide ekşimesi, kabızlık olabilir veya daha sık tuvalete gidilebilir. Belkide belinde mat bir sızı veya sertlik sezebilir, göğüslerde sızı veya fazla alınganlaşma yanında dolgun görünüm yaşamış olabilirler.
Ne yazık ki, bu semptomlar yalnızca gebeliğe has değildir. Bazı bireylerde bir hastalığın bulgusu veya adet yarıyılının başlangıcında da görülmektedir. Bununla birlikte bu semptomların hiçbirini yaşamadan da hamile kalınabilir. Yeniden de, birey bir adet yarıyılını kaçırırsa veya bu listedeki bulgulardan rastgele birini fark ederse gebelik testi yapması sıhhatli olacaktır. Konutta gebelik testiniz pozitifse, hemen bir sıhhat uzmanınızdan buluşma alınmalı ve hamile olduğunu netleştirmelidir. Sonrasın da da doğum evveli bakıma başlamalıdır. Gebelik testleri, adet yarıyılınızı kaçırdıktan sonra en az bir veya iki güne kadar bunları almayı beklerseniz en iyi neticeyi verir. Gebelik testi neticeyi olumsuz olsa dahi emin olmak için birkaç gün sonra tekerrür sınanması öneri edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ