Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Enver Aysever Kimdir?

  • 17 Ağustos 2021
  • Enver Aysever Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 248 kez görüntülendi.
Enver Aysever Kimdir?

Enver Aysever 1971 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu genel olarak İstanbul’un Göztepe ve Erenköy mahallelerinde geçiren Aysever’in bir tane de kız kardeşi vardır. Enver Aysever sosyolog olmasının ötesinde yazar ve televizyon program üretimcisidir. Hayatının bir yarıyılını siyasete ayıran Aysever’in tiyatroya olan alakası da öğrenilmektedir. Muhtelif üniversitelerde dersler vermiş ve vermeye devam etmektedir.

Tiyatro Kariyeri

7011_290820132vya2o6tevpi4ukmGöztepe Pansiyonlu İlkokulunu tamamlayan Enver Aysever, lise senelerinde tiyatroya ilgi duymuştur. 1992 yılı itibariyle Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji kısmında okumaya başlamıştır. Bu kısımdan mezun olduktan sonra 10 sene süresince ve profesyonel olarak tumba çalmıştır. Yeniden 1992 yılında “Durdurulmuş Zamanın Resmi” adlı oyununu kaleme almıştır. İlk yazdığı profesyonel reyin olan “Durdurulmuş Zamanın Resmi” isimli oyunu sahneye koyduğu gibi bu oyununda oyunculuk da yapmıştır. Daha sonra 1992 yılında Tiyatro Çişenti’yi kuran Aysever “Renkler ve Günce”, “Yağmurla Gelen Suratlar”, “Ne Bayanlar Hoşlandım” gibi oyunların yanı gizeme daha bir çok reyin yazmış ve bu oyunları sahnelemiştir.

Yazarlık Kariyeri

2003 senesinde “Geç Kalmış Romantik” adlı hikaye kitabıyla yazarlık kariyerini başlatan Enver Aysever, 2007 senesinde “Bir An Bin Parça” isimli romanını yazmış ve kitabını piyasaya sürmüştür. Ardından 2008 senesinde “Yaralısın Türkiye” adlı sınama cinsi yapıtıyla hayranlarıyla buluşmuştur. 2009 senesinde yeniden sınama cinsi bir yapıtla yazın çalışmalarına devam eden Aysever, “Detaydaki İblis” kitabıyla edebiyat alanındaki kararını devam ettirmiştir. Muhtelif kitaplarla yazarlık kariyerini sürdüren Enver Aysever ağırlıklı olarak sınama cinsi ve roman türüne özümsemiştir. Ayrıca Varlık, Yazgıcılar vb gibi edebiyat mecmualarında yazılar yazmıştır. Finansal Forum Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi’nin Pazar Eki’nde de köşe yazarlığı yapan Aysever, Akşam Gazetesi’nde Pazar sohbetleri yaparak gazetelerdeki çalışmalarına bir yenisini daha ilave etmiştir. Bunların yanında Birgün Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yaptığı öğrenilmektedir.

Siyaset Kariyeri

7011_indirPolitik şahsiyetiyle de öğrenilen Aysever, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine yaptığı davet üzerine bir vakit etkin olarak politikada boy göstermiştir.

Enver Aysever’in Bazı Kitapları

Geç Kalmış Romantik – 2003
Bir An Bin Parça – 2007
Yaralısın Türkiye – 2008
Renkler Cumhuriyeti – 2009
Detaydaki İblis – 2009
Cumhuriyet’in İlk Son Surat Seneyi – 2011
Yazgıcılar – 2012
Nisan’a Mektuplar – 2012
Edebiyat Can Vermelidir – 2013
Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı – 2014

Yazar:Dorukan Çelik

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ