Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Enterkonnekte Sistem Nedir?

  • 16 Mayıs 2021
  • Enterkonnekte Sistem Nedir? için yorumlar kapalı
  • 77 kez görüntülendi.

  İngilizce’de ”Interconnect” sözcüğünden Türkçe’ ye geçmiş olan enterkonnekte kelime anlamı olarak çoklu bağlantı diye nitelendirilebilir. Enterkonnekte Sistem imal noktasından nitelikli ve emin bir enerji kullanıcıya iletmek için kullanılan bir elektrik taşıma sistemidir. Ülke içinde bulunan tüm elektrik santralleri birbiri ile paralel biçimde bağlıdır. Enterkonnekte elektrik mesajım sisteminde frekansın sabitlenmesi sayesinde bölgelerde üretilen elektrik öteki […]

Enterkonnekte Sistem Nedir?   İngilizce’de ”Interconnect” sözcüğünden Türkçe’ ye geçmiş olan enterkonnekte kelime anlamı olarak çoklu bağlantı diye nitelendirilebilir. Enterkonnekte Sistem imal noktasından nitelikli ve emin bir enerji kullanıcıya iletmek için kullanılan bir elektrik taşıma sistemidir. Ülke içinde bulunan tüm elektrik santralleri birbiri ile paralel biçimde bağlıdır.
Enterkonnekte Sistem Nedir?Enterkonnekte elektrik mesajım sisteminde frekansın sabitlenmesi sayesinde bölgelerde üretilen elektrik öteki bölgelere iletilir ve dağıtılır. Şebekenin bu mahareti merkezi bir enerji pazarının doğmasını sağladı. Üretilen efor merkezi bir havuzda bir araya gelerek mesajım hatlarının desteği ile ülkenin her yerine iletilebilir bir hale gelmiş oldu. Bu sayede A şehrinde konumlanmış olan bir fabrika, kendine yakın bir bölgede yer alan santralden yüksek maliyete elektrik alacağı yerde daha uzakta olan B şehrinden, maliyeti daha ucuz olan bir şirkete ait bir elektrik santralinden basitlikle elektrik temin edebilmektedir.
Enterkonnekte Sistem Nedir?Elektrik şebekesi eminliği mevzubahisi olduğunda ise sistemin yanılgıya olan dayanıklılığı anlaşılır. Misal verecek olursak; tek başlarına çalışıp birbirinden ayrı biçimde harekât gören sistemlerde, bölgesel elektrik kesilmeleri alana geldiği zaman konuttan yan ilçenin ışıkları görülmekteyken tek yapılabilecek şey bölgesel şebekenin çalışmasını bilave etmektir. Enterkonnekte bir sistemde ise santrali besleyen ana hat koptuğunda, santral öteki bölgelerden gelen elektrik mesajım hattı ile beslenip elektrik kesintilerinin önüne rahatça geçilebilmektedir. Şebekelerde kararlılık ise elektrik sistemlerinde sistemsel frekansın ve geriliminin sabit bir kıymette yakalanmasıdır. Sistemde ortaya çıkan ani bir ekip farklılıklar sistemsel kararlılığı negatif bir biçimde tesirler. Devamlı olarak farklılık gösteren frekans ve gerilimsel kıymetler, şebekeye bağlı halde olan elektrikli konut aletlerinin ya da başka elektrikli gereçlerin ya arızalanmasına ya süratli eskimesine sebep olur. Enterkonnekte sistemlerde ise belli bir frekans ve gerilim bedeli korunur. Bu sayede bu cins arıza ve aşınmaların da önüne geçilmiş olur.
Enterkonnekte Sistem Nedir?Enterkonnekte sistemlerin bir öteki avantajı da döngü özelliğine sahip olmasıdır. Bu döngü özelliği sayesinde hattın bir yerinde bir kopma ya da arızalanma alana geldiği zaman bu yapı sayesinde hattın öteki istikametinde bulunan elektriksel mesajım aralıksızını korur. Bu elastiklik elektrik sistemlerinde eminlik ve kararlılık açısından büyük avantajlar sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ