Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Enfeksiyöz Mononükleoz Mono Nedir?

  • 24 Nisan 2021
  • Enfeksiyöz Mononükleoz Mono Nedir? için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.

Enfeksiyöz mononükleoz ya da mono veya, çoğunlukla Epstein-Barr virüsünün EBV neden olduğu bir grup bulguyu belirlemektedir. Genellikle gençlerde görülmektedir, ancak her yaşta bu virüsü almak muhtemeldir. Virüs genellikle tükürük yoluyla dağılmaktadır, bu surattan bazı insanlar buna öpüşme hastalığı ismini vermiştir. Çoğu insan 1 yaşından sonra çocukken EBV enfeksiyonları geliştirmektedir ve çok minik çocuklarda semptomlar genellikle […]

Enfeksiyöz mononükleoz ya da mono veya, çoğunlukla Epstein-Barr virüsünün EBV neden olduğu bir grup bulguyu belirlemektedir. Genellikle gençlerde görülmektedir, ancak her yaşta bu virüsü almak muhtemeldir. Virüs genellikle tükürük yoluyla dağılmaktadır, bu surattan bazı insanlar buna öpüşme hastalığı ismini vermiştir. Çoğu insan 1 yaşından sonra çocukken EBV enfeksiyonları geliştirmektedir ve çok minik çocuklarda semptomlar genellikle görülmemektedir veya o kadar hafiftir ki mono olarak tanınmamaktadır.
EBV enfeksiyonu geçirildiğinde, başka bir enfeksiyon kapma ihtimali yoktur. EBV olan rastgele bir çocuk muhtemelen yaşamlarının geri kalanında monoya karşı bağışık olmaktadır. Bununla beraber, Amerika Birleşik Devletleri ve öteki gelişmiş ülkelerdeki pek çok çocuk bu enfeksiyonlara ilk senelerinde tutulmamaktadır. Hastalık Hakimiyet ve Temkine Merkezleri CDC göre mono, ergen veya genç bir erişkin EBV ile enfekte olduğunda yüzde 25 oranında ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple, mono temel olarak lise ve üniversite talebelerini etkilemektedir.

Mono Semptomları

Mono hastalarının ateşi sıklıkla yükselmektedir, boyun ve koltuk altlarında şişmiş lenf bezleri ve boğaz sızısı olmaktadır. Çoğu mono olayı hafiftir ve minimal rehabilitasyon ile basitçe düzelmektedir. Enfeksiyon tipik olarak ciddi değildir ve genellikle 1-2 ay içinde kendiliğinden geçmektedir. Bu semptomların dışında başka semptomlarda bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Baş sızısı
• Bitkinlik
• Adale Eforsuzluğu
• Döküntü ciltte veya ağız da düz pembe veya mor kirler oluşması
• Şişmiş bademcikler
• Gece terlemeleri
Bununla beraber bazen dalak veya karaciğer de şişebilmektedir, ancak mononükleoz seyrek ölümcüldür. Mono’yu grip gibi öteki yaygın virüslerden ayırt etmek güçtür. Dinlenme, yeterince akışkan alma ve sıhhatli gıdalar yeme gibi 1 veya 2 haftalık konutta rehabilitasyondan sonra semptomlar düzelmektedir aksi halde semptomlar düzelmediğinde tıbbi takviye alınmalıdır.

Enfeksiyöz Mononükleoz Mono Nedir?Mono Kuluçka Yarıyılı

Virüsün kuluçka yarıyılı, enfeksiyon bedene girdiği ve bulgular başladığı zaman arasındaki müddettir ve bu 4 ila 6 hafta devam ettir. Mono’nun bulgu ve semptomları tipik olarak 1 ila 2 ay devam ettir. Minik çocuklarda kuluçka süresi daha kısa olabilmektedir. Boğaz sızısı ve ateş gibi bazı semptomlar tipik olarak 1 veya 2 hafta sonra eksilmektedir. Şişen lenf düğümleri, dalak genişlemesi ve bitkinlik gibi öteki bulguları birkaç hafta daha veya daha uzun devam edebilmektedir.

Mono Sebepleri

Mononükleoz genellikle EBV’den kaynaklanmaktadır. Virüs, enfekte bir şahsın ağzından tükürük veya kan gibi öteki beden akışkanlarıyla doğrudan temas yoluyla dağılmaktadır. Ayrıca cinsel temas ve uzuv nakli yoluyla da dağılmaktadır. Virüse öksürerek veya aksırarak, öperek veya mono olan biriyle besin ya da meşrubat paylaşarak maruz kalmak muhtemeldir. Bulaştıktan sonra semptomların ortaya çıkması genellikle 4 ila 8 hafta devam ettir. Ergenlerde ve erişkinlerde enfeksiyon bazen bariz semptomlara neden olmamaktadır. Çocuklarda, virüs tipik olarak hiçbir bulgu vermemektedir ve enfeksiyon genellikle fark edilmeden geçmektedir.

Epstein-Barr Virüsü EBV

Epstein-Barr virüsü EBV herpes virüs ailesinin bir abonesidir. HKM göre, tüm dünyada insanlara bulaşan en yaygın virüslerden biridir. EBV ile enfekte olduktan sonra, ömür süresince bedende hareketsiz kalmaktadır. Ender vaziyetlerde yine faalleşebilmektedir, ancak genellikle rastgele bir bulgu olmamaktadır. Uzmanlar mono ile olan ilişkisine ilave olarak, EBV ile kanser ve otoimmün hastalıklar gibi sıhhat şartları arasındaki muhtemel ilişkileride de incelemektedirler.

Mono Bulaşıcı mıdır?

Mono bulaşıcıdır, ancak uzmanlar bu müddetin ne kadar süreceğinden emin değillerdir. EBV boğaza aktığı için, tükürükle temas eden birini öperek veya yemek kaplarını paylaşarak enfekte edebilmek muhtemeldir. Uzun inkübasyon süresi sebebiyle, mono’nun farkında dahi olunmayabilmektedir. Mono, semptomları yaşadıktan sonra 3 ay veya daha uzun vakit bulaşıcı olmaya devam edilebilmektedir.

Tek Tehlike Etkenleri

Bazı grupların mono alma tehlikeyi daha yüksektir ve bunlar alttaki gibidir:
• 15-30 yaş arası gençler
• Talebeler
• Tıbbi stajyerler
• Hemşireler
• Bakıcılar
• Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan insanlar
Ayrıca kumpaslı olarak çok rakamda insanla yakın temasa geçen herkes, mono için çoğalan bir tehlike altındadır. Lise ve üniversite talebelerinin sık sık enfeksiyon kapmasının sebebi budur.

Mono Teşhisi

Hepatit A gibi öteki, daha ciddi virüsler monoya eş semptomlara neden olabileceğinden, hekimler bu ihtimalleri dışlamak için bazı testler uygulamaktadırlar ve bunlar alttaki gibidir:
İlk test: Şahıstan sıradanda ne kadar müddettir semptomları olduğun a dair bilgiler almaktadır. Birey 15-25 yaşları arasındaysa, ayrıca mono olan şahıslarla temas halinde olup olmadığı da sorulmaktadır. Yaygın görülen ateş, boğaz sızısı ve şişmiş bezler gibi bulgular yanında yaş, bu hastalık teşhisinde ana etmenlerden biri tanesidir. Beden ısısı ölçülerek ve boyundaki, koltuk altlarındaki ve kasıklardaki bezler hakimiyet edilmektedir. Dalağın genişleyip genişlemediğini tanımlamak için midenin sol üst kısmını da hakimiyet edilmektedir.
Bütün kan sayımı: Bazen bütün bir kan sayımı yapılmaktadır. Bu kan testi, muhtelif kan hücrelerinin seviyelerine bakarak hastalığın ne kadar şiddetli olduğunu tanımlamaya dayanakçı olmaktadır. Misalin, yüksek lenfosit rakamı genellikle bir enfeksiyonu göstermektedir.
Beyaz kan hücresi rakamı: Mono enfeksiyon tipik olarak beden kendini korunmaya çalışırken daha fazla beyaz kan hücresi üretmesine neden olmaktadır. Bir yüksek beyaz küre rakamı EBV ile enfeksiyon teyit edememektedir, ama netice eforlu bir ihtimal olduğunu göstermektedir.
Enfeksiyöz Mononükleoz Mono Nedir?Monospot testi: Laboratuvar testleri, teşhisin ikinci kısmıdır. Mononükleozu teşhis faktörün en emin yollarından biri monospot testidir veya heterofil testidir. Bu kan testi antikorları aramaktadır ve bunlar bağışıklık sisteminin hasarlı elementlere cevap olarak ürettiği proteinlerdir. Ancak EBV antikorları aramamaktadır. Bunun yerine, monospot testi, EBV ile enfekte olunduğunda bedenin üretmesi olası olan başka bir antikor grubunun seviyelerini tanımlamaktadır ve bunlara heterofil antikorlar denmektedir. Bu testin neticeleri, mono semptomları ortaya çıktıktan 2 ila 4 hafta sonra yapıldığında en meblağlı olanıdır. Bu noktada, emin bir pozitif cevabı tetiklemek için yeterli ölçüde heterofil antikoru olmalıdır. Bu test her zaman doğru değildir, ancak yapılması basittir ve neticeler genellikle bir saat veya daha kısa zamanda çıkmaktadır.
EBV antikor testi: Monospot testi olumsuz çıktığında, EBV antikor testi uygulanmaktadır ve bu kan testi, EBV’ye has antikorları aramaktadır. Bu test, semptomların görüldüğü ilk hafta kadar erken mono tespit edilebilmektedir, ancak neticeleri almak daha uzun zamanda çıkmaktadır.

Mono Rehabilitasyon

Enfeksiyöz mononükleoz için özel bir rehabilitasyon yoktur. Bununla beraber, boğaz ve bademcik şişmesini eksiltmek için bir kortikosteroid ilaçlar uygulanmaktadır. Ayrıca bulgular genellikle 1-2 ay içinde kendiliğinden düzelmektedir. Bulgular makûslaşırsa veya şiddetli karın sızısı olduğunda tıbbi takviye alınmalıdır.

Mono Konut İlaçları

Konutta rehabilitasyon, semptomları rahatlatmayı kastetmektedir. Bu, ateşi düşürmek için reçetesiz satılan OTC ilaçları ve boğaz sızısını yatıştırmak için tuzlu su ile gargara yapmak gibi teknikleri kullanmayı kapsamaktadır. Semptomları rahatlatabilecek konut ilaçları bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Dinlenmek
• Bol su harcamak
• Sıcak tavuk çorbası harcamak
• Yapraklı yeşil sebzeler, elma, kahverengi pirinç, somon gibi anti-enflamatuar ve antioksidanlar açısından zengin gıdalar yiyerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek
• Asetaminofen Tylenol gibi OTC sızı kesici ilaçlar kullanmak
Bununla beraber çocuklara veya gençlere asla aspirin verilmemelidir, zira beyin ve karaciğer zararına neden olabilen ender bir hastalık olan Reye belirtisine yol açabilmektedir.

Mono Karmaşıklıkları

Mono genellikle ciddi değildir. Bazı vaziyetlerde, mono hastaları strep boğaz, sinüs enfeksiyonları veya bademcik irini gibi ikincil enfeksiyonlara neden olmaktadır. Ender vaziyetlerde, bazı şahıslar bazı karmaşıklıklar geliştirmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
Gelişmiş dalak: Şişmiş olabilecek dalağın yırtılmasını önlemek için şiddetli etkinlikler yapılmadan, ağır nesneleri kaldırılmadan veya temas sporları yapılmadan evvel en az 1 ay beklenilmelidir. Olağan etkinliklere ne zaman dönülebileceği mevzusunda hekimden bilgi alınmalıdır. Mono olan bireylerde rüptüre dalak enderdir, ancak bu hayatı tehdit eden acil bir gidişattır. şahıs da mono varsa ve karnın sol üst kısmında apaçık, ani bir sızı yaşarsa hemen hekimini aramalıdır.
Karaciğer irini: Hepatit karaciğer irini veya sarılık ciltte ve gözlerde sararma bazen mono olan bireylerde ortaya çıkabilmektedir.
Ender karmaşıklıklar: Mayo Clinic’e göre mono, son derece ender görülen bu karmaşıklıklardan kimilerine de neden olabilmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
• Kansızlık, kırmızı kan hücresi rakamında eksilme
• Trombositlerde eksilme olan trombositopeni, kanın pıhtılaşma sürecini başlatan kısmı
• Kalp irini
• Menenjit veya Guillain-Barré belirtiyi gibi asap sistemini kapsayan karmaşıklıklar
• Soluk almayı yasaklayabilecek şişmiş bademcikler

Mono Parlama

Bitkinlik, ateş ve boğaz sızısı gibi mono semptomlar genellikle birkaç hafta devam ettir. Ender vaziyetlerde, semptomlar aylar hatta seneler sonra tutuşabilmektedir. Genellikle bir mono enfeksiyona neden olan EBV, yaşamın geri kalanında bedende kalmaktadır. Genellikle hareketsiz vaziyettedir, ancak virüs yine aktive olabilmektedir.

Erişkinlerde Mono

Mono çoğunlukla ergenlik çağındaki ve 20’li yaşlarındaki insanları etkilemektedir ve 30 yaşın üzerindeki erişkinlerde daha az görülmektedir. Mono’lu yaşlı erişkinlerin genellikle ateşi olmaktadır, ancak boğaz sızısı, şişmiş lenf düğümleri veya genişlemiş dalak gibi başka semptomlar olmayabilmektedir.

Enfeksiyöz Mononükleoz Mono Nedir?Çocuklarda Mono

Çocuklar, yemek kaplarını veya kadehlerini paylaşarak, öksüren veya aksıran enfekte bir şahsın yanında bulunarak mono ile enfekte olabilmektedirler. Boğaz sızısı gibi yalnızca hafif semptomlar olabileceğinden, mono enfeksiyon teşhis edilemeyebilmektedir. Teşhis konan çocuklar genellikle mektebe veya gündüz bakımına devam edebilmektedir. İyileşirken bazı fiziksel etkinliklerden sakınmaları gerekmektedir. Monolu çocuklar, özellikle aksırdıktan veya öksürdükten sonra ellerini sık sık yıkamalıdır.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarda Mono

Çoğu insan hayatın erken yarıyıllarında EBV ile enfekte olmaktadır. Daha büyük çocuklarda olduğu gibi, minik çocuklar yemek kaplarını veya kadeh paylaşarak mono ile enfekte olabilmektedirler. Mono olan öteki çocukların ağzına giren oyuncakları ağızlarına koyarak da enfekte olmaları muhtemeldir. Bebeklerde seyrek rastgele bir bulgu görülmektedir ve bu ateşi, boğaz sızısı varsa, soğuk algınlığı veya griple karıştırılabilmektedir.

Mono Relaps

Mono’ya genellikle, iyileştikten sonra bedende uykuda kalan EBV neden olmaktadır. EBV’nin yine aktive olması ve mono semptomlarının aylar veya seneler sonra geri dönmesi muhtemeldir, ancak gizeme dışıdır.

Mono Tekrarlanan

Çoğu insanda sadece bir defa mono vardır ve ender vaziyetlerde, EBV’nin yine aktivasyonu sebebiyle semptomlar yineleyebilmektedir. Geri döndüğünde, virüs tükürüktedir, ancak bağışıklık sistemi zayıflamadıkça muhtemelen rastgele bir bulgu yaşanmamaktadır. Ender vaziyetlerde, kronik etkin EBV CAEBV hastalığı büyümektedir ve bu, semptomların 6 aydan uzun sürdüğü ciddi bir gidişattır.

Mono Temkine

Mono’nun önlenmesi neredeyse imkânsızdır. Bunun sebebi, geçmişte EBV ile enfekte olmuş sıhhatli bireylerin enfeksiyonu hayatlarının geri kalanı süresince periyodik olarak taşıyıp yayabilmeleridir.
Neredeyse tüm erişkinler EBV ile enfekte olmuş ve enfeksiyonla savaşmak için antikorlar oluşturmuşlardır. İnsanlar sıradanda yaşamlarında sadece bir defa mono almaktadırlar. EBV, bedenin bağışıklık sistemi hücrelerinde ömür boyu süren, etkin olmayan bir enfeksiyon oluşturmaktadır. Bazı çok ender vaziyetlerde, virüsü taşıyan bireylerde ya Burkitt lenfoması ya da nazofaringeal karsinom büyümektedir ve her ikisi de ender görülen kanserlerdir. EBV, bu kanserlerin gelişiminde rol oynuyor gibi görünmektedir. Bununla beraber, EBV muhtemelen tek neden değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ