Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Endometrit Rahim İçi Cerahati Nedir?

  • 05 Temmuz 2021
  • Endometrit Rahim İçi Cerahati Nedir? için yorumlar kapalı
  • 137 kez görüntülendi.
Endometrit Rahim İçi Cerahati Nedir?

Endometrit, rahim veya endometriyumun iç çeperinin iltihaplandığı bir gidişatıdır ve genellikle bir enfeksiyona bağlıdır. Genellikle yaşamı tehdit etmemektedir, ancak mümkün olan en kısa zamanda rehabilitasyon edilmesi ehemmiyetlidir. Antibiyotiklerle rehabilitasyon edildiğinde genellikle kaybolmaktadır. Rehabilitasyon edilmeyen enfeksiyonlar faize uzuvlarında karmaşıklıklara, doğurganlıkla alakalı meselelere ve diğer genel sağlık meselelerine yol açmaktadır. Endometriozisten değişiktir, ancak her iki vaziyet de […]

Endometrit, rahim veya endometriyumun iç çeperinin iltihaplandığı bir gidişatıdır ve genellikle bir enfeksiyona bağlıdır. Genellikle yaşamı tehdit etmemektedir, ancak mümkün olan en kısa zamanda rehabilitasyon edilmesi ehemmiyetlidir. Antibiyotiklerle rehabilitasyon edildiğinde genellikle kaybolmaktadır. Rehabilitasyon edilmeyen enfeksiyonlar faize uzuvlarında karmaşıklıklara, doğurganlıkla alakalı meselelere ve diğer genel sağlık meselelerine yol açmaktadır. Endometriozisten değişiktir, ancak her iki vaziyet de uterusun iç yüzeyini etkilemektedir. Diğer bir alakalı vaziyet, endomiyometrit olarak adlandırılır ve cerahatin, rahmin iç katmanında miyometriyum ismi verilmektedir. Bu yazıda, sebepleri, semptomları, teşhisi ve karmaşıklıkları dâhil olmak üzere endometrit hakkında bilgiler yer almaktadır.

Endometritin Sebepleri

Rahim çeperinin enfeksiyonu endometrite neden olmaktadır. Rahime açılan serviks, genellikle bakterileri rahimden uzak yakalamaktadır. Bununla beraber, doğum veya operasyon sırasında olduğu gibi rahim ağzı sarihken, bakteriler rahme girebilmektedir. Hem vajinada bayağı olarak bulunan bakteri hem de anormal bakteriler endometritin sebebidir. Endometrit neden olabilecek tehlike etmenler bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Doğum veya düşük, rahim çeperinin iltihaplanmasının en yaygın sebepleridir.
• Sezaryen doğum, rahim cerahati, sezaryen sonrası vajinal doğumdan sonra ve tasarlanmamış sezaryene göre tasarlanmamış bir doğumdan sonra daha yaygındır.
• Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar STI’ler ve diğer bakteriler, cinsel etkinlik sırasında geçmektedir. Bunlar, rahim iç yüzeyinde enfeksiyona neden olabilen klamidya veya bel soğukluğunu kapsamaktadır ve her zaman tehlikesiz seks yapmak ehemmiyetlidir.
• Rahimdeki bakteriler, klasikte vajina ve rahim ağzında bulunan bakteriler, rahimde bulunursa endometrite neden olmaktadır.
• Pelvik inflamatuar hastalık veya PID, pelviste bir enfeksiyondur. Genellikle endometrit ile ilişkilendirilmektedir veya bunun bir sebebidir. PID rehabilitasyon edilmezse ciddi olmakta, acil tıbbi müdahale ve sağlık kurumunda kalmayı gerektirmektedir.
• Pelvik prosedürler, bazı cerrahi veya tıbbi prosedürler bakterilerin rahme girmesine neden olmaktadır. Bu, özellikle rahim ağzı veya rahim yoluyla reelleştirildiklerinde olmaktadır ve buna misaller alttaki gibidir:
o Dilatasyon ve küretaj D&C veya uterusu kapsayan cerrahi
o Uterus astar dokusu misalinin alındığı endometrial biyopsi
o Anormallikleri aramak için rahim içine ufak bir teleskopun yerleştirildiği histeroskopi
o Rahim içi makine RİA yerleştirme
o Sezaryen
Ayrıca tüm kadınların vajinasında bayağı bir bakteri karışımı bulunmaktadır ve bir yaşam vakasından sonra bu natürel bakteri karışımı değiştiğinde endometrit ortaya çıkmaktadır.

Endometrit Rahim İçi İltihabı Nedir?Endometrit ve Endometriozis

Endometrit, endometriozisten değişiktir, ancak her iki vaziyet de uterusun iç yüzeyini etkilemektedir. Endometrit, rahim çeperinin enfeksiyondan iltihaplandığı yerdir, Endometriozis ise, rahim çeperinin dışında gelişerek karın ve pelvik ağrıya neden olduğu yerdir. Endometriozise bir enfeksiyon neden olmamaktadır ve endometrit, rehabilitasyonu endometriozdan daha kolay olan daha kısa süreli bir gidişattır.

Endometrit ve Gebelik

Endometritin, bir kadının hamile kalma veya hamile kalma beceriyi üzerinde tesiri olduğu bulunmuştur. Rahim cerahati, bir ceninin uterus duvarı içinde bayağı biçimde yerleşmesini ve büyümesini yasaklayan yara izine neden olmaktadır. 2016 senesinde yayınlanan araştırma, kronik endometritin doğurganlığı bazı biçimlerde etkileyebileceğini bildirmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
• Döllenmiş yumurtanın rahim çeperine yerleşmesini durdurarak
• Yineleyen düşük ihtimalini artırarak
Bununla beraber, aynı çalışma, antibiyotik rehabilitasyonunun doğurganlıkta ve zaferli hamileliklerde ehemmiyetli bir iyileşmeye yol açabileceğini bildirmektedir. 2018 senesinde yapılan bir araştırma, doğurganlık meseleleri olan 95 kadın üzerinde çalışmıştır. Bu kadınların yarısından aşırısının kronik endometriti olduğunu ve antibiyotik rehabilitasyonunun semptomlarını yüzde 80’den fazla iyileştirdiğini bulmuşlardır. Zaferli rehabilitasyon ile bu kadınların gebelik ve doğum oranları çoğalmıştır. Kadın doğum uzmanları bazen, özellikle ceninlerin niteliği iyi değilse ya da yineleyen düşük olduğunda endometrit için test edilmesini veya rehabilitasyon edilmesini önermektedir.

Endometrit İçin Tehlike Etkenleri

Düşükten veya doğumdan sonra, özellikle uzun bir doğum eylemi veya sezaryenle doğumdan sonra endometrite neden olabilecek bir enfeksiyon kapma tehlikeyi bulunmaktadır. Rahim ağzından rahme girmeyi kapsayan tıbbi bir harekâttan sonra endometrit olma ihtimali de daha yüksektir. Bu, bakterilerin girmesi için bir yol sağlamaktadır ve endometrit geliştirme tehlikesini artırabilecek tıbbi prosedürler bulunmaktadır. Bu tıbbi prosedürler alttaki gibidir:
• Histeroskopi
• Rahim içi makinenin RİA yerleştirilmesi
• Dilatasyon ve küretaj uterus kazıma
Endometrit, misalin pelvik bölgedeki değişik gidişatlar da veya serviks cerahatinde servisit ile alana gelebilmektedir. Bu şartlar semptomlara neden olabilir veya olmayabilmektedir.

Endometritin Bulguları

Endometrit tipik olarak semptomlara neden olmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Karın şişmesi
• Anormal vajinal kanama
• Anormal vajinal akıntı
• Kabızlık
• Bağırsak hareketi olduğunda rahatsızlık
• Ateş
• Genel hastalık hissi
• Pelviste, alt karın bölgesinde veya rektal bölgede ağrı

Endometrit Rahim İçi İltihabı Nedir?Endometrit Teşhisi

Endometriti teşhis edilirken ilk olarak tıbbi hikaye alınarak ve fizik tetkik yapılarak başlamaktadır. İkincisi muhtemelen iç faize uzuvlarını değerlendirmek için bir pelvik tetkiki kapsamaktadır. Hassasiyet ve akıntı bulguları için karna, rahme ve rahim ağzına bakılmaktadır. Bazı testler de vaziyeti teşhis etmeye takviyeci olmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Kan testi, muhtemel enfeksiyonu izlemek veya enflamatuar gidişatları değerlendirmek için bütün bir kan sayımı veya CBC testi
• Servikal kültürler, klamidya ve gonokok belsoğukluğuna neden olan bakteri gibi enfeksiyona neden olabilecek bakterileri test etmek için serviksten misaller veya kültürler almak
• Endometriyal biyopsi ismi verilen test etmek için rahim çeperinden az ölçüde doku alınması
• Laparoskopi veya histeroskopi, bu cerrahi prosedürler, hekimin doğrudan uterusa bakması
• Islak kurulum, rahim ağzından akıntı bir araya gelerek mikroskop altında araştırılmaktadır. Bu, enfeksiyon veya cerahatin diğer sebeplerini tanımlamaya takviyeci olmaktadır.
• Endometrial biyopsi, bu, ufak bir aletin rahim içine girmesine izin vermek için rahim ağzının dilate edildiği hekim muayenehanesinde reelleştirilen kısa bir prosedürdür. Makine, daha sonra tahlil için laboratuara sevk edilen endometriyal astarın ufak bir misalini almaktadır.
Beyaz kan hücresi WBC rakamını ve alyuvar sedimantasyon oranını ESR ölçmek için bir kan testi de yapılmaktadır. Ayrıca endometrit, hem WBC rakamında hem de ESR’de yükselmelere neden almaktadır.

Endometritin Potansiyel Karmaşıklıkları

Enfeksiyon antibiyotiklerle rehabilitasyon edilmezse karmaşıklıklar ve hatta ciddi hastalıklar yaşanmaktadır. Büyüyebilecek muhtemel karmaşıklıklar bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Kısırlık
• Genel bir pelvik enfeksiyon olan pelvik peritonit
• Pelvis veya uterusta cerahat veya çıban koleksiyonları
• Kandaki bakteri olan septisemi
• Çok düşük tansiyona neden olan ezici bir kan enfeksiyonu olan septik şok
Septisemi, çok ivedi makûslaşabilen ciddi bir enfeksiyon olan sepsise neden olmaktadır ve hayati risk talep eden bir acil vaziyet olan septik şoka yol açmaktadır. Bununla beraber her ikisi de sağlık kurumunda süratli rehabilitasyon gerektirmektedir. Kronik endometrit, endometriyumun kronik iltihaplanmasıdır. Bir patojen mevcuttur ancak düşük dereceli bir enfeksiyona neden olmaktadır ve çoğu kadının yanlış teşhis edilebilecek rastgele bir semptomu veya bulguları olmamaktadır. Bununla beraber, kronik endometritin kısırla ilişki olduğu bulunmuştur.

Endometrit Rehabilitasyonu

Endometriti rehabilitasyon edilirken, rahimdeki enfeksiyon ve cerahati gidermeyi hedeflenmektedir. Endometrit antibiyotiklerle rehabilitasyon edilebilmektedir ve antibiyotikler rahim astarı cerahatine neden olan bakterilerle savaşmak için kullanılmaktadır. Enfeksiyon çok şiddetli ise, intravenöz IV akışkanlara ve bir sağlık kurumunda dinlenmeye gereksinim dinleyebilmektedir ve bu, özellikle doğumun ardından ortaya çıkarsa geçerlidir. Ayrıca endometriti olan ve hemen rehabilitasyon gören birinin görünümü genellikle çok iyidir. Endometrit genellikle antibiyotiklerle rastgele bir mesele yaşamadan geçmektedir. Bununla beraber, vaziyet rehabilitasyon edilmezse faize meseleleri ve ciddi enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar kısırlığa veya septik şoka neden olmaktadır. Antibiyotik rehabilitasyonu bittikten sonra enfeksiyonun tamamen ortadan kalktığından emin olmak için servikal kültürler veya endometriyal biyopside uygulanmaktadır. Doğumdan veya düşükten sonra rahimde kalan doku varsa çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca enfeksiyon sebebiyle karında bir çıban oluşursa, enfekte akışkanı veya iltihabı çıkarmak için operasyon veya iğne aspirasyonu gerekmektedir. Bununla beraber enfeksiyon cinsel yolla bulaşıyorsa, kadının cinsel partnerinin de rehabilitasyon edilmesi de gerekebilmektedir.

Endometrit Rahim İçi İltihabı Nedir?Endometrit Temkine

Doğum veya operasyon sırasında kullanılan donanımların sterilize olması, doğum veya değişik bir jinekolojik prosedürden oluşabilecek endometrit tehlikesini eksiltmede tesirli olmaktadır. Ayrıca büyük ihtimalle sezaryen doğum sırasında veya operasyon başlamadan hemen evvel temkin olarak alınması için antibiyotik reçete edilmektedir. CYBE’lerin neden olduğu endometrit tehlikesini eksiltmeye takviyeci olan bazı yollar vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• Tehlikesiz seks yapmak için kondom kullanmak
• Birey hem kendisinde hem de partnerinde rutin tarama ve kuşkulu CYBE’lerin erken teşhisini almak
• STI için öngörülen tüm rehabilitasyonu tamamlamak

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ