Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

En Yaygın Yapılan Spor Yanılgıları

  • 18 Haziran 2021
  • En Yaygın Yapılan Spor Yanılgıları için yorumlar kapalı
  • 240 kez görüntülendi.

Spor yapmak genel olarak yararı öğrenilen, ancak herkes için anlamı değişik olan bir uygulamadır. Kimileri için spor yapmak son derece güçken kimileri için günlük rutin haline gelmiştir veya hali hazırda yarışma hazırlığı olan sporcular için daha da odak noktasında bir anlama gelebilir. Özetle şahsi temenni ve alışkanlıklara göre değişen spor etkinliği uzun vadede insan sıhhatine […]

Spor yapmak genel olarak yararı öğrenilen, ancak herkes için anlamı değişik olan bir uygulamadır. Kimileri için spor yapmak son derece güçken kimileri için günlük rutin haline gelmiştir veya hali hazırda yarışma hazırlığı olan sporcular için daha da odak noktasında bir anlama gelebilir. Özetle şahsi temenni ve alışkanlıklara göre değişen spor etkinliği uzun vadede insan sıhhatine katkı sağlar. Ancak spora karşı bazı yanlış bakış açılarından da bahsetmek gerekiyor. Spor her zaman faydalı değildir ve doğru yapıldığına etkisini sezdirir.

Beğenmediğiniz Bir Spor Dalına Başlamak

En Yaygın Yapılan Spor HatalarıBir Hayli birey yalnızca zayıflamak, istediği vücuda bürünmek için spor yapar. Ancak bunu yalnızca muhakkak bir yarıyıl için uygulamaya odaklanmıştır. Bu surattan da hoşlanmadığı bir sporu yalnızca yüzeysel emeller için yapar. Bu gidişat yalnızca fiziksel açıdan değil ruhsal açıdan da hırpalayıcıdır. Hoşlanmadan yaptığınız rastgele bir şey sizde baskı yaratacaktır. Zati kısa bir zaman sonra biten sporda da bunun tesiri çok büyüktür. Çözüm teklifi olarak spora başlamadan evvel hangi sporu hayat boyu devam ettirebileceğinizi düşünmeniz önerilir.

Yanlış Zamanda Spor Yapmak

Spor yaparken giderekme mevzusunda duyarlı davranmak gerekir. En ideal spor zamanları bir hayli spor uzmanı tarafından da belirtildiği gibi akşam üzeri 16-20 arası ya da sabah saatleridir. Bu saatlerin dışında yapılması vaziyetinde metabolizma zorlanır ve istenen tesiri vermez.

Isınmadan Başlamak

Spor yapmadan evvel ısınmanın emeli adaleleri ve eklem yerlerini harekete alıştırmaktır. Bu olmadığı zaman spor kazası yaşanması an sorunudur. Adaleleri oluşturan lifler yeterince esnemediği için geçim sağlayamaz. Eklem yerlerinde de ani hareket metamorfozu sebebiyle zarar oluşabilir. Tempolu yürüyüş de dahil olmak üzere vasati 10 dakika ısınma ve esneme hareketleri yapıldıktan sonra spora başlanmalıdır.

Yanlış Beslenmek

Spor ve beslenme birbirini bitiren iki unsurdur. Bunların balansta olması kritik bir mevzudur, zira aksi vaziyette ciddi sağlık meseleleri de birliktesi gelecektir. Misalin yeterli protein olmadığında bir zaman sonra adale erimesi başlar. Ayrıca sporla birlikte çok kalorili gıdalar harcanırsa süratli bir biçimde kilo alımı asıllaşır. Perhiz yapan şahısların kendi metabolizma özelliklerini de dikkate alarak, uzman eşliğinde spor yapması önerilir. Son olarak spor evveli ve sonrası beslenmeye de dikkat etmek gerekir. 2 saat evvelden son öğün harcanmış olmalı, spordan sonra da protein içerikli gıdalarla adalelerin onarımı desteklenmelidir. Lifli yiyecekler de iyi bir çözüm olabilir.

Kapalı Salonlara Odaklanmak

Sporun en tesirli olduğu yer sarih havada yapılanlarıdır. Bunun sebebi oksijen seviyesinin sarih havada çok daha fazla olması ve bunun yakılan kaloriye de tesir etmesidir. Başka Bir Deyişle spor salonlarındaki 1 saatlik spor 30 dakikalık sarih havada yapılana denk kazanç. Bu açıdan olası olduğunca sarih havada yapılan sporlara yönelmek gerekir.

Aniden Çok Ağır Spor Yapmak

Spor yaparken sıfırdan başladığınız düşünülürse, evreli şekilde yoğunluğu artırmanız son derece ehemmiyetlidir. Birden ağır idman yapılması adale ve kemik sıhhati açısından iyi neticeler vermeyebilir. Hatta ciddi spor sakatlanmalarına bile neden olabilir. Ancak daha öncekinden spor yapmış olan şahısların yoğun idman sürecine daha kolay adapte oldukları söylenebilir. Dereceleri tanımlamak ve kendi fiziksel vaziyetinizi bilmek için spor uzmanlarına müracaat etebilirsiniz.

Her Spor Öğretmeninin Doğru Tercih Olduğunu Düşünmek

Bir spor salonuna yazıldıysanız- yapmayı düşünüyorsanız- spor öğretmeni incelerken seçici davranmanız önerilir. Bunun sebebi uzmanlık alanlarındaki değişikliklerin sizin istediğiniz neticeleri vermeme potansiyelidir. Başka Bir Deyişle beden geliştirme alanında uzmanlaşan birinin yönlendirdiği sporla aerobik öğretmenlerinin önerdiği eğitim süreci aynı olmayabilir. Ayrıca spor öğretmenlerinin şahsi düşünceleri de bu sınıflandırma dışında değişik olabilir.

Yazar:Melahat Yaprak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ