Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

En Uykucu 15 Hayvan

  • 14 Ağustos 2021
  • En Uykucu 15 Hayvan için yorumlar kapalı
  • 421 kez görüntülendi.
En Uykucu 15 Hayvan

Günde toplamda 20 saatten fazla yatabilen bazı hayvanlar olduğunu öğreniyor muydunuz? Emin hayvan cinslerinin beslenme ve faaliyetleri için zorunlu olan enerji lüzumlarını giderme de bu uzun uyku kumpasları ehemmiyetlidir. Altta hangi hayvanların çok yattığı ve hayvan cinslerindeki bu uykunun özelliklerine dair bilgiler bulunmaktadır. Hayvanlar Ne Kadar Uykuya Gereksinim Dinlerler? İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar da uykuya […]

Günde toplamda 20 saatten fazla yatabilen bazı hayvanlar olduğunu öğreniyor muydunuz? Emin hayvan cinslerinin beslenme ve faaliyetleri için zorunlu olan enerji lüzumlarını giderme de bu uzun uyku kumpasları ehemmiyetlidir. Altta hangi hayvanların çok yattığı ve hayvan cinslerindeki bu uykunun özelliklerine dair bilgiler bulunmaktadır.

Hayvanlar Ne Kadar Uykuya Gereksinim Dinlerler?

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar da uykuya gereksinim dinler, ancak gereken müddet cinslere göre değişmektedir. Bazı hayvanlar gececidir, başka bir deyişle geceleri faal olurlar, gündüzleri dinlenirler, kimileri ise geceleri dinlenir, gündüzleri çok faal olurlar. Uyku, bir organizmanın enerji geri kazanmasına, rahatlamasına ve balanslı hareket etmesine destekçi olur. Bunun yanında hiç yatmayan hayvan yoktur zira tam hayvanların uykuya gereksinimi vardır. Ancak kimilerinin ötekilerinden daha az uykuya gereksinimi olduğu öğrenilmektedir.

Çok Yatan Hayvanlar

Tam hayvanlar yatarken, hepsi aynı ölçüde ya da aynı biçimde yatmaz. Misalin bazı hayvanlar kış aylarında kış uykusuna uyur. Yatmak hayvanların, besinlerin az olduğu yarıyıllarda enerjilerini gözetmesinde ve daha soğuk yarıyıllarda yaşamda kalmaları için zorunlu bir dudumdur ve buna kış uykusu denir. Bu listede kış uykusu dahil edilmeden gündüz en çok yatan hayvanlar bulunmaktadır:
En Uykucu 15 HayvanKoala: Koala Phascolarctos cinereus, keseli familyaya ait otçullardır. Koalalar tabanda hareket etmeyi güç buldukları için daha çok ağaçlarda yaşamaktadır. Öteki hayvan cinslerinden daha fazla uyurlar ve uyku zamanları günde 22 saat kesindir. Ek lüzumları beslemek ve asıllaştırmak için kalan 2 saatlerini faal olarak kullanırlar. Koalalar çok uyurlar zira beslenmeleri çoğunlukla okaliptüs yapraklarından yapılır ve bu beslenmenin doğru olması için uyku koşuldur. Zira çok fazla enerji gerektiren düşük gıdalı bir nebattır. Kolalanın en büyük isteği yemektir ve günde 1 kg kadar okaliptüs yiyebilirler.
Miskin hayvan: Folivora ailesinin bir abonesi olan sloth miskin hayvan, 20 saate kadar ağaçlardan sarkarak veya bir ağacın üzerinde bir top haline kıvrılarak uyurlar. Günün 23 saatine kadar yatabilir, özellikle kendi besinlerini veya sığınaklarını bulma mesullükleri yoktur ve yalnızca haftada bir defa tuvalete giderler.
Bıyıklı minik kahverengi yarasa: Minik kahverengi yarasanın Myotis longıpes uzunluğu 10 cm ve ağırlık olarak 14 gramdır. Minik ebadı suratından bu ad verilmiştir. Bu gece hayvanı, günde 20 saat yatar ve 7 sene ömürlüdür. Minik kahverengi yarasa uçarken dahi yemek yiyebilir.
Keçeli fare Opossum: Keseli fare Didelphimorphia süper ailesi 40 cm uzunluğunda, ince uzun burunlu, uzun kuyruklu, sağlam bir gövdeye sahip keseli bir fare cinsidir. Bu En Uykucu 15 Hayvanhayvan çevik, süratli ve tehdit edildiğinde ölü rolü yapma becerisine sahiptir. Keseli sıçan opossum, enerji kazanmak için günde takribî 19 saat yatmaktadır. Ve 50 dişi vardır.
Armadillo: Armadillonun Dasypodidae tarih evvelinden beri fareye eşliği ve kabuklu görünümüyle öğrenilen bir memelidir. Bu uykucu hayvan, pembe, kahverengi, gri veya sarımsı bir cilt yanında sivri bir ağız ve minik gözlere sahiptir. Armadillolar, ormanlık alanlar veya otlaklar gibi sıcak ve nemli abuhavalarda yaşarlar. Günde toplamda 15 saat yatabilirler. Bu memeli cinsi, görme hünerinin çok cılız olması nedeniyle besin avlamak için güçlü koku alma duyularını kullanmaktadırl.
Gelincik: Dağ gelinciği Mustela putorius furo uzun gövdesi, kısa bacak ve kulakları, minik burun ve gözleri ile karakterize bir etçil memelidir. Kaplaması beyaz, siyah ve gümüş arasında değişebilir. Bu uykucu hayvan günde takribî 18 saat yatmaktadır. Uyandığında, yaban gelinciği çok faal, meraklı, girişken ve cümbüşlü hayvanlardır. Yaban dişi gelincikleri çiftleşme yapmazlarsa ölümcül olabilen çok fazla östrojen üretme tehlikeyi taşırlar.
Dağ cüce faresi: Dağ cüce faresi Burramys parvus, Güney Amerika’ya ait bir keseli fare cinsidir. Bu fare günde takribî 18 saat yatmaya kendini adamıştır. Ancak, bu omnivor hayvan uyandıktan sonra, nebatlar, yapraklar, meyveler, böcekler, kurbağalar, yılanlar, minik kuşlar vb. gibi hemen hemen bulabildiği her şeyi yiyerek beslenir. Çok sevimli ve şişkin görünümlerine karşın harika avcılardır.
Lemur: Lemur Lemuroidea süper ailesi, Madagaskar adasına endemik bir memelidir. En Uykucu 15 HayvanLemurlar primatlar ailesine aittir ve zamanlarının çoğunu ağaçlarda geçirirler. Lemurlar, en fazla yatan hayvanlar listesindedir zira günde 16 saate kadar yatabilirler. Birbirleriyle koku ile irtibat kurarlar.
Kaplan: Kaplanlar Panthera tigris, dünyadaki en büyük ve en korkulan hayvanlardan biridir. Yalnızca büyük avcılar değil, aynı zamanda içinde bulundukları alanlarda da gıda zincirinin tepesindedirler. Bu memeli hayvanlar, günün 16 saati kadar yatabilirler. Kaplanlar geceleri, zamanlarının büyük bir kısmnını avlanma ve eş bulma mevzusunda faal olarak geçirirler.
Kedi: Kediler Felis silvestris catus dünyanın en ünlü hayvanlarından biridir. Şişkin tüylerine ve alaka çekici şahsiyetine ek olarak, kediler uykuya olan düşkünlükleri ile de öğrenilirler. Yaygın olarak evcil bir kedi günde 16 saat yatabilir. Zamanlarının geri kalanını faal olarak yeme, oynama ve sarılma ile geçirirler.
Sivri fare: Sivri fareler alt aile Soricidae böcekleri ve minik omurgasızları besleyen memelilerdir. Boyları 5 ila 8 cm arasındadır ve sivri uçlu, minik gözlü, kısa kürklü ve çokEn Uykucu 15 Hayvan uzun kuyrukludurlar. Bu fareler günde takribî 16 saat uyurlar ve 4 senelik bir yaşam temennisine sahiptirler. Bazı cinsleri zehirlidir.
Ağaç faresi: Ağaç fareleri Asya kıtasına özgü minik memelilerdir. Ağaç fareleri karıncalar, çekirgeler, kelebekler vb. Gibi böceklerle beslenirler. Bu uykucu hayvanlar günde 15 saate kadar yatabilirler. Bu cinsin üyeleri kendilerini tehdit altında sezdiğinde birbirleriyle savaşabilirler.
Sincaplar: Sincaplar alt aile Ratufinae, tüm dünyada bulunabilen kemirgenlerdir. Sincaplar, toprağı kazan yer sincapları dışında ağaçlarda yaşarlar. Sincaplar, 14 saate kadar dinlenebilecekleri kadar yatan hayvanlar olarak kabul edilirler. Faal saatlerinde, bu zamanı besin bulmak ve sığınak değiştirmek için tüketirler ve sincaplar âmâ olarak doğarlar.
Aslan: Aslanlar Panthera leo, etçil olmanın yanı gizeme, çok uyurlar. Dişi aslanlar gençlerle ilgilenip besin için avlanırken erkek aslanlar günde takribî 13-20 saat uyurlar. En Uykucu 15 HayvanUyandığında zamanlarını beslemek, çiftleşmek veya şereflerini öteki aslanlardan gözetmek içinlaharcarlar. Tüm aslan yavruları mavi gözlü doğarlar.
Köpek: Köpekler Canis lupus familiaris Çok yatan hayvanlar arasındadır. Rastgele bir tehdide maruz kaldıklarında kurnaz kalsalar dahi köpeklerin günde takribî 13 saat yatması gerekir. Bu müddet gece süresince barbarca 8 ila 9 saatlik aralıklarla dağılınır ve sabah saatlerini yatarlar.
Bu çok yatan hayvanların tersine çok az yatan hayvanlar bulunmaktadır. Bu hayvanlardan zürafa Giraffa camelopardalis, dünyadaki en hoş ve etkileyici memelilerden biridir. Bir zürafa 10 dakikalık aralıklarla günde yalnızca 2 saat yatmaktadır. Fil ise dünyanın en büyük kara memelisi olarak da öğrenilmesine karşın bu büyük cüsseli hayvan günde yalnızca 3-4 saat arası yatmaktadırlar. İnekler günde 4 saat yalnızca yatarken, at günde 3 saat, keçi ise en fazla günde 5 saat yatmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ