Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

En Çok Ormana Sahip Olan Ülkeler

  • 11 Haziran 2021
  • En Çok Ormana Sahip Olan Ülkeler için yorumlar kapalı
  • 171 kez görüntülendi.
En Çok Ormana Sahip Olan Ülkeler

Ormanlar, dünyadaki yaşamın sürdürülmesinde ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Karbon yutağı görevi görürler ve abuhavayı yerel ve küresel ölçekte tertip etmeye takviyeci olurlar. Ormanlar ayrıca fazla su için ambar görevi görür ve bu sebeple natürel rezervuarlar ve su arıtma kuruluşları olarak rol oynar. Taşkın tesirlerini eksilterek, natürel yağmur suyu idare sistemleri olarak hizmet ederler. Ormanlar, rakamsız cins için yaşam alanı ve hem bitki hem de hayvan yaşamı için genetik materyal ambarı görevi görür.

Küresel Orman Örtüsü

Dünya topraklarının takribî %31’i ormanlarla kaplıdır. Bu orman alanının üçte bkocaman birincil ormandır veya insan faaliyetlerinin tesirlerinin olmadığı veya asgari seviyede olduğu natürel olarak yenilenmiş ormanlardır. Bununla birlikte, dünyanın orman örtüsü denk olmayan bir biçimde parçalamıştır; bazı ülkelerde arazilerinin çoğu ormanlarla kaplıyken, değişiklerinde orman örtüsü çok azdır veya hiç yoktur.
Öteki birçok ekosistem gibi, orman aralıkları da ülkelerin coğrafi hudutlarını göz arkasını etme meylindedir. Avrupa, büyük miktarda Rusya Federasyonu’nun devasa ormanları sebebiyle, tüm kıtaların azami orman örtüsüne sahiptir. Bu sebeple, dünyadaki ormanların takribî dörtte bkocaman Avrupa’da bulunur. Amazon ormanını elinde yakalayan Güney Amerika, seyyarenin orman örtüsünün %21’ine sahiptir. Kuzey ve Orta Amerika, çoğu Kanada ve ABD’de bulunan dünya ormanlarının takribî %18’i ile üçüncü sırada yer almaktadır.
Orman bakımından en zengin on ülkenin dünyanın orman örtüsünün üçte ikisini oluşturduğunu ve kalan %34’nam geri kalan tüm ülkeler arasında ayrıldığını belirtmek enteresandır. Rusya Federasyonu tek başına dünyadaki orman örtüsünün %20’sine sahiptir, ancak toplam kara kütlesinin büyüklüğü sebebiyle dünyanın en ormanlık ülkeleri arasında 53. sırada yer alacaktır.

Orman Örtüsü Yüzdesinin Azami Olduğu 10 Ülke

1. Surinam – %98
2. Guyana – 94%
3. Mikronezya Federal Devletleri – %92
4. Gabon – 91%
5. Solomon Adaları – 90%
6. Palau – 90%
7. Ekvator Ginesi – %88
8. Liberya – %80
9. Papua Yeni Gine – %79
10. Finlandiya – %74

Ülkelere Göre Küresel Orman Örtüsündeki Meyiller

En Çok Ormana Sahip Olan ÜlkelerOrman Örtüsü Ve Hudutlu İnsan Faaliyeti
Bozulmamış orman örtüsü ile karakterize edilen ülkeler arasında Surinam, Guyana ve Mikronezya ve arazi alanlarının %90’ından aşırısının orman örtüsünün egemen olduğu Gabon bulunmaktadır. Bu ülkeler hem yüzölçümü hem de toplam popülasyon bakımından oranla ufaktır. Bu ülkelerin büyük bir kısmı dağlıktır ve popülasyon, daha düz, daha gezilebilir alanlarda yoğunlaşma meylindedir. Bu ülkelerin minik popülasyonları sebebiyle, bu ülkelerin natürel kaynaklarına müteveccih arzlar çok azdır. Bu milletler ayrıca sanayileşmiş ekonomilerden yoksundur ve bu sebeple hudutlu arazi bozulması ve kaynak kullanımı vardır.
Sanayileşmiş Ülkelerde Orman Örtüsü
Finlandiya, İsveç , Japonya ve Güney Korenispeten geniş orman örtüsüne sahip büyük popülasyona sahip tüm sanayileşmiş ülkelerdir. Misalin Japonya, enteresan bir hadise çalışması olarak hizmet ediyor. 300 sene evvel, Japonya’da ormansızlaşma oranı kritik seviyelerdeydi. Bununla birlikte, insan müdahalesi zamanla Japonya’nın orman örtüsünü şimdiki %68,47 oranına geri getirdi. Japonlar, ormanlarındaki kaynakları daha sürdürülebilir bir biçimde kullanmaya başladılar ve özellikle kereste için ağaç yetiştirmeye başladılar. Bu, ormanlardaki ağaçların kesilmesini eksiltti ve Japon ormanlarının yenilenmesine izin verdi. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, savaştan kaynaklanan ormanlara verilen hasarı onarmak için kesintisiz bir ağaçlandırma çalışması da vardı. Japonya’nın orman örtüsü, son senelerde ormanlık alanlarda çok az çoğalış veya eksilme ile şu anda sabittir.
Finlandiya ve İsveç, yüksek orman örtüsüne ve büyüyen kereste sanayilerine sahiptir. Ormancılık her iki ülkede de ehemmiyetli bir ekonomik faaliyettir. Misalin İsveç’in IKEA’sı, İskandinav kerestesinden yapılan birçok mahsulüyle dünyaca ünlü bir markadır. Bu iki İskandinav ülkesinin popülasyonu kentsel alanlarda yoğunlaşmıştır. İsveçlilerin ve Finlilerin %85’i kentsel alanlarda yaşamakta ve geri kalan arazilerin çoğu ıssız kalmaktadır. Bu ıssız arazinin çoğu ormandır. Bu kuzey ülkelerindeki orman sahipliğinin tropikal ülkelerde görülenlere mukayeseyle ehemmiyetli miktarda değişik olduğunu belirtmek enteresandır. İsveç’teki ormanların %50’si aile mülkiyetindedir, İsveç ormanlarının %14’ü devlet mülkiyetindedir ve sanayi kuruluşları oradaki ormanların %25’ine sahiptir. Finlandiya’da ormanların %61’i özel sektöre, %30’u devlete aittir.
Bu iki İskandinav ülkesinin ormancılık modelleri, koruma ve ekonomiyi birleştiriyor. Bu ülkeler, daha sonra yalnızca sosyal refah programları için değil, aynı zamanda etrafsal refah teşebbüsleri için de kullanılabilen ormancılık sanayisinden elde edilen kazançların ödentilendirilmesinden kazanç elde etmektedir. Gözetmeye gelince, ülke başına ormanların %10’undan aşırısı, ağaç kesimine izin verilmeyen korunan alanlardır. Yeniden de koruma altında olmayan alanlardaki İskandinav ormancılığı, İsveç ve Finlandiya’daki ağaç dikme ve hasat operasyonlarının kesintisiz bir döngü oluşturduğu mesul yine ağaçlandırma protokollerini takip etme meylindedir. Bu iki İskandinav ülkesi, kereste sanayilerini ve ormancılık siyasetlerini ekolojik olarak sürdürülebilir kılmak için araştırmalara da yatırım yapıyor.

Bölgelere Göre Orman Örtüsündeki FarklılıklarEn Çok Ormana Sahip Olan Ülkeler

Orman örtüsü, hem natürel kalıplara hem de insan faaliyetlerine benzer biçimde kesintisiz olarak değişmektedir. Orman örtüsünün çoğalması, ormanların hudutlarını evvelden üryan araziye doğru genişletmesiyle natürel olarak alana gelebilir. Aynı zamanda, Bahreyn, Mısır ve Ruanda’da olduğu gibi, ağaçlandırmanın başka cinsli var olmayacakları ormanları üretmek için ağaç diken insan faaliyetleri bir neticeyi olarak da asıllaşır. Orman örtüsü aynı zamanda ya natürel yenilenme süreciyle ya da ormancılık faaliyetlerini takiben insanlar tarafından yine ağaçlandırmanın bir neticeyi olarak sabit kalabilir.
Orman örtüsünün çoğalması veya stabilizasyonu çoğunlukla Avrupa’da ve daha az miktarda Yakın ve Uzak Doğu’da asıllaşır. Bu bölgelerdeki meyil, Orta Amerika, Güney Amerika ve Afrika’da hala alana gelen ormansızlaşmanın devirici tesirlerini bir biçimde rahatlatıyor.
Orman yangınları ve volkanik faaliyetler gibi afetler ormanları imha ettiğinde orman alanları natürel olarak eksilir. Bununla birlikte, orman kaybının en yaygın sebebi, sarih ara insan faaliyetleridir. Ormansızlaşma, Orta Amerika, Amazon Havzası, Kongo Havzası ve Batı Afrika kıyılarının yakınında süratle orman kaybına neden oluyor.

2000 ve 2010 seneleri arasında ormansızlaşma, küresel orman örtüsünü afallatıcı bir biçimde 13 milyon hektar eksiltti. Ormansızlaşma, devam eden abuhava farklılığı için katalizör görevi görerek dünyanın karbon yutaklarını eksiltir. Eksilen orman örtüsü aynı zamanda su toplama alanlarının kaybına neden olur ve bu da yağışlı mevsimde daha makûs su baskınlara, kurak mevsimde daha şiddetli kuraklıklara ve her zaman su ve rüzgâr sebebiyle toprak aşınmasına neden olabilir.

Kaynakça:
https://www.neoldu.com/orman-zengini-ulkeler-2255h.htm

Yazar: Can Baskın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ