Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

En Acayip Fizik Fikirleri

  • 03 Mayıs 2021
  • En Acayip Fizik Fikirleri için yorumlar kapalı
  • 167 kez görüntülendi.

Fizikte, özellikle çağdaş fizikte pek çok acayip fikirler vardır. Madde bir enerji hali olarak var olurken, ihtimal dalgaları kâinata dağılır. Varoluşun kendisi, sadece mikroskobik, ebat-ötesi sicimler deki titreşimler olarak var olabilir. İşte bu fikirlerin en eksantriklerinden kimileri çağdaş fizikte bulunmaktadır. Kimileri görelilik gibi bütün gelişmiş kuramlardır, ancak ötekileri ilkelerdir kuramların üzerine inşa edildiği tahminler ve […]

Fizikte, özellikle çağdaş fizikte pek çok acayip fikirler vardır. Madde bir enerji hali olarak var olurken, ihtimal dalgaları kâinata dağılır. Varoluşun kendisi, sadece mikroskobik, ebat-ötesi sicimler deki titreşimler olarak var olabilir. İşte bu fikirlerin en eksantriklerinden kimileri çağdaş fizikte bulunmaktadır. Kimileri görelilik gibi bütün gelişmiş kuramlardır, ancak ötekileri ilkelerdir kuramların üzerine inşa edildiği tahminler ve kimileri mevcut teorik çerçeveler tarafından yapılan neticelerdir. Ancak hepsi gerçekten çok enteresan ve acayip fikirlerdir. Bu yazıda fizik biliminde en enteresan olan 10 fikir üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Dalga Parçacık İkili

Madde ve ışık aynı anda hem dalgaların hem de parçacıkların özelliklerine sahiptir. Kuantum mekaniğinin neticeleri, emin deneye bağlı olarak dalgaların parçacık eşi özellikler sergilediğini ve parçacıkların dalga eşi özellikler sergilediğini sarihçe ortaya koymaktadır. Kuantum fiziği, bu sebeple, emin bir noktada emin bir noktada var olan bir parçacığın emin bir zamanda bulunma ihtimali ile alakalı dalga eşitliklerine sabrederek madde ve enerjinin tanımlarını yapabilir.

Einstein’ın Görelilik Kuramı

En İlginç Fizik FikirleriEinstein‘ın görelilik kuramı, fizik kanunlarının nerede bulunduklarına veya ne kadar süratli hareket ettiklerine veya süratlendiklerine bakılmaksızın tüm gözlemciler için aynı olduğu prensibine sabretmektedir. Bu görünüşte aklıselim prensibi, özel görelilik şeklinde mahallîleştirilmiş tesirleri öngörür ve kütle çekimini genel görelilik şeklinde geometrik bir fenomen olarak belirlemektedir.

Kuantum İhtimali ve Ölçüm Problemi

Kuantum fiziği, bir parçacığın emin bir noktada bulunma ihtimalini gösteren Schroedinger eşitliği ile matematiksel olarak belirlenir. Bu ihtimal, yalnızca cahilin bir neticeyi değil, sistem için esastır. Ancak bir ölçüm yapıldığında kesin bir neticeye sahip olunur. Ölçüm problemi, kuramın ölçüm eyleminin gerçeğinde bu metamorfoza nasıl neden olduğunu bütün olarak açıklamamasıdır. Meseleyi çözme teşebbüsleri bazı acayip kuramlara neden olmuştur.

Heisenberg Meçhullük İlkesi

Fizikçi Werner Heisenberg, Heisenberg Meçhullük İlkesini geliştirdi; bu, bir kuantum sisteminin fiziksel vaziyetini ölçerken elde edilebilecek netlik ölçüsünde esas bir hudut olduğunu söylemektedir. Misalin, bir parçacığın momentumunu ne kadar kesin ölçülürse, konumunu ölçmede o kadar az alıngan olunur. Yeniden Heisenberg’in yorumunda, bu yalnızca bir ölçüm kusuru veya teknolojik sınırlama değil, hakikat bir fiziksel huduttur.

Kuantum Dolanıklığı ve Yerel Olmama

Kuantum kuramında, emin fiziksel sistemler dolaşık hale gelebilir, başka bir deyişle vaziyetlerinin başka bir yerdeki başka bir nesnenin gidişatıyla doğrudan ilişkili olduğu anlamına kazanç. Bir nesne ölçüldüğünde ve Schroedinger dalga işlevi tek bir vaziyete çöktüğünde, öbür nesne karşılık gelen vaziyetine çöker. Ve bu gidişat nesneler ne kadar uzakta olursa olsun geçerlidir, başka bir deyişle mahallîliktir. Bu kuantum dolanıklığını başka bir deyişle uzaktan ürkütücü eylem olarak adlandıran Einstein, EPR Paradoksu ile bu kavramı aydınlatmıştır.

Birleşik Alan Kuramı

Birleşik alan kuramı, kuantum fiziğini Einstein’ın genel görelilik kuramıyla uzlaştırmaya çalışan bir kuram cinsidir. Kuantum Yerçekimi, Sicim Kuramı / Süper Sicim Kuramı / M-Kuramı ve Döngü Kuantum Yerçekimi dâhil olmak üzere birleşik alan kuramı başlığı altında yer alan birkaç özel kuram vardır.

Büyük Patlama- Bing Bang

En İlginç Fizik FikirleriBu aşamanın genişlemesindeki öngörüler Albert Einstein Genel Görelilik Kuramı nin geliştirilmesi ile başlamıştır. Georges Lemaitre, bunun aşamanın tek bir noktada başladığını gösterdiğini düşünüyordu. Fred Hoyle, radyo yayını sırasında kuramla alay ederken “Big Bang” ismini vermiştir. 1929’da Edwin Hubble, uzak galaksilerde Dünya’dan uzaklaştıklarını gösteren bir kırmızıya kayma keşfetmiştir. 1965’te keşfedilen kozmik fon mikrodalga ışınımı, Lemaitre’nin kuramını desteklemiştir.

Karanlık Madde ve Karanlık Enerji

Astronomik mesafeler süresince, fiziğin tek ehemmiyetli esas gücü yerçekimidir. Gökbilimciler hesaplamalarının ve gözlemlerinin bütün olarak anlaşmadığını keşfetmişlerdir. Bunu düzenlemek için karanlık madde ismi verilen tespit edilmemiş bir madde şekli kuramlaştırılmıştır. Son deliller karanlık maddeyi desteklemektedir. Başka çalışmalar da karanlık bir enerjinin olabileceğini göstermektedir. Mevcut varsayımlar, aşamanın % 70 karanlık enerji, % 25 karanlık madde ve aşamanın yalnızca % 5’inin görünür madde veya enerji olduğu güzergahındadır.

Kuantum Şuuru

Kuantum fiziğindeki ölçüm problemini çözme teşebbüslerinde yukarıya bakınız, fizikçiler sıklıkla şuur problemiyle karşılaşırlar. Çoğu fizikçi bu meseleden kaçmaya çalışsa da, şuurlu deney tercihi ile deneyin neticeyi arasında bir irtibat var gibi görünmektedir. Bazı fizikçiler, en ehemmiyetlisi Roger Penrose, mevcut fiziğin şuuru açıklayamayacağına ve şuurun enteresan kuantum alemiyle bir irtibatı olduğuna inanmaktadırlar.

Antropik İlke

Son deliller, aşamanın azıcık değişik olsaydı, rastgele bir hayatın büyümesi için yeterince uzun müddet var olmayacağını gösteriyor. Rastlaya dayalı olarak, içinde var olabileceğimiz bir aşamanın ihtimalleri çok miniktir. Müzakereli Antropik İlke, aşamanın ancak karbon esaslı hayatın ortaya çıkabileceği biçimde var olabileceğini belirtir. Antropik İlke alaka çekici olsa da, fiziksel bir kuramdan çok felsefi bir kuramdır. Yeniden de, Antropik İlke, alaka çekici bir entelektüel muamma oluşturmaktadır.
Görelilikten kuantum fiziğine kadar en enteresan fizik olgusu, bilimin sıkıcı olduğunu düşünen insanları yanıltan bir gidişat olarak karşımıza çıkmaktadır. Fizik eksantriktir ve bu inkar edilemez bir hakikattir. İhtimaller dışında var olmayan parçacıklar; ne kadar süratli hareket ettiğine göre değişen zaman; bir koliyi açana kadar canlı ya da ölü olabilecek ölü canlılara kadar bir hayli esrarengizliği barındıran fizik bilimi asırlardır insanlık tarihine hizmet vermektedir. Fizik ile alakalı yanıtlanması gereken bir hayli sual vardır ve olmaya da devam edecektir. Belki de fiziği popüler yapan bu gidişatıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ