Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Elektromanyetik Fazla Duyarlılık Rahatsızlığı Nedir?

  • 15 Nisan 2021
  • Elektromanyetik Fazla Duyarlılık Rahatsızlığı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 150 kez görüntülendi.

Gitgide çoğalan rakamda insan, öğrenilen bir nedeni veya rehabilitasyonu olmayan hastalıklara tutuluyor. Bu hastaların gördükleri rehabilitasyonların kimileri tartışmalıdır. Bir şey oluyor ve bu rehabilitasyon edilemiyor. Bunlara çağdaş çağın hastalığı da diyebiliriz. Soluduğumuz havanın niteliği, içtiğimiz su, lekelilik hepsinin bunda tesiri var. Burnunuzun dibinde ne var kimse bakmak istemez. Hekimler, doktorlar, hastalar naçar kalmıştır. Ne kadar […]

Gitgide çoğalan rakamda insan, öğrenilen bir nedeni veya rehabilitasyonu olmayan hastalıklara tutuluyor. Bu hastaların gördükleri rehabilitasyonların kimileri tartışmalıdır. Bir şey oluyor ve bu rehabilitasyon edilemiyor. Bunlara çağdaş çağın hastalığı da diyebiliriz. Soluduğumuz havanın niteliği, içtiğimiz su, lekelilik hepsinin bunda tesiri var. Burnunuzun dibinde ne var kimse bakmak istemez. Hekimler, doktorlar, hastalar naçar kalmıştır. Ne kadar insan acı sürüklüyor hiçbir fikrimiz dahi yok. Her sene milyonlarca insan kronik hastalıklara tutuluyor. Bu yalnızca başlangıcı. Buz dağının ucunu görüyoruz.
Bu enteresan hastalıklar, psikosmotik mi yoksa psikolojik mi? Tek bir biyo-göstergesi bile yok. Belirli bir testi de yok. Çoğu insan inanmıyor. Kimse dinlemiyor.

Elektromanyetik Aşırı Duyarlılık Rahatsızlığı Nedir?Elektro hassasiyet nedir? Çağdaş dünyada “işlevsel olmamak” demektir. Cep telefonu ışınımı, radyo dalgaları gibi… Elektromanyetik dalgalara hepimiz maruz kalıyoruz. Ama bir grup insan bunlara karşı duyarlı olduğunu söylüyor. Başka Bir Deyişle kablosuz internet olan yerde yatamıyorlar. Ruh halleri değişiyor. Başları ağrıyor. Çoğu kaçınma taktiği izliyor. Elektromanyetik frekanslardan uzak durabilmek ismine mermiden yapılmış kafeslerin içinde yatan insanlar var.
Elektromanyetik hassasiyeti olan insanlar, yaşadıkları konuttaki tüm makbuzlar çekilidir. Wi-fi bulundurmazlar. Herşeyin kablolu iletişimle olması gerekmektedir. Bilgisayar başında çok durduklarında suratlarında ekran yanığı da sınan bir kızarma alana gelebiliyor. Ayrıca çok ateşleri çıkıyor ve baş sızısı da alana geliyor. Elektriğin çok fazla olduğu etraflarda, yanma hisleri tavan yapıyor. Aynı zamanda, kalpte taşikardi ve ritim bozukluğu da yapabiliyor. Lekeli elektriği süzmek için konuttaki her prizde filtreleyici kullanıyorlar. Her frekansın verdiği sızı değişik olarak hastayı etkiliyor. Kimi frekans boyun bölgesinde sızı yaparken bazısı da dişlerde veya kollarda sızıya neden olabiliyor.

Peki bu rahatsızlığın ilk bulguları nelerdir? Hastalık, kafa karmaşıklığıyla başlamaktadır. Hasta her zaman geldiği bir ortamda mektep, iş yeri, konut gibi… yabancılık sürüklemeye başlar. Bir sürü eksantrik bulgular ortaya çıkar. Bunlardan kimileri civardaki aydınlatmanın fazla rahatsız etmesi neticeyi kalp ritminde bozukluk olarak ortaya çıkabilmektedir. Çok uzun bir süreçte fark edilen bu rahatsızlık basit basit tanısı konulamayan bir rahatsızlıktır. Birkaç hekim toplanıp pek çok inceleme ile bu kararı ancak verebiliyorlar. Doktorler tanıyı koymakta zorlandıkça bu rahatsızlık şahısta şiddetlenme meyli göstermeye başlayabilir.
Elektromanyetik hassasiyeti olan insanlar, etraflarındaki insanların bu vaziyeti uydurduğunu düşündükleri için yardım görememektedir. Onların us hastası olduklarını sanıyorlar.

Belirtileri listelemek gerekirse… Baş sızısı, Uyku Problemleri, Konsantrasyon ve Hafıza problemleri, Btümörün kanaması, Fazla susama, Makûs alerjiler, Açıklanamayan cilt döküntüleri, Sindirim problemleri, mide sızıları, kabızlık, ishal, Stres, anksiyete ve açıklanamayan duygular gibi nörolojik meseleler, Kalp çarpıntısı, Güçlü bitkinlik, İştahta kayıp en sık karşılaşılan bulgulardır.

Elektromanyetik Fazla Duyarlılık Hakikat Bir Hastalık mıdır?Elektromanyetik Aşırı Duyarlılık Rahatsızlığı Nedir?

Şimdiye kadar, EHS Elektromanyetik Hassasiyet Belirtiyi çalışmalarının neticeleri meblağsız olmuştur. Reelinde, kobaylar hakikat elektromanyetik alanlara maruz kaldıklarına bakılmaksızın semptomlar yaşamışlardır. Çift-âmâ deneyler sırasında mevzu ya da analist, hakikat ya da sahte elektromanyetik alanlara maruz kalıyorsa, analist tarafından öğrenilmemektedir elektromanyetik alanların neden olduğu bulgulara dair bir ispat göstermemiştir.

Az rakamda fert, EMF maruziyetine atıfta bulundukları bir dizi semptom bildirmiştir. Bu Elektromanyetik Hassasiyet Belirtiyi EHS olarak adlandırılmıştır. Bazı şahıslar için bu semptomlar hafif olabilirken kimileri için ise çalışmayı, yemek pişirmeyi veya şahsi bakım gibi kolay günlük işleri yapabilmelerini dahi yasaklayarak ciddi şekilde onları devre dışı vazgeçebilir.

Ne yazık ki, EHS’nin semptomlara neden olduğu fizyolojik mekanizma hakkında çok az şey öğrenilmektedir. Adına karşın bir hayli çalışma EHS semptomları ve RF-EMF elektromanyetik alan maruziyeti arasında korelasyon olmadığını göstermiştir. EMF maruziyetini ve EHS’yi bağlayan delillerin beceriksizliği göz önüne alındığında, bu hastalık için öbür tetikleyiciler önerilmiştir. Bunlar, hengame ve ışıklandırma gibi öbür etrafsal etkenleri ile stres ve us hastalığı gibi psikolojik etkenleri kapsar. Bu mevzuda yapılan çalışmalar ne yazık ki hudutlu vaziyettedir.

Bunun hakikat bir hastalık mı olduğu sorusundan kazançsak. EMF ve EHS semptomları arasındaki mümkün irtibata karşın, bulguların bu alt kümesinden muzdarip fertlerin, tıpkı başka bir gidişattan muzdarip fertler gibi, tıbbi bakım ve rahatsızlığın giderilmesini gerektirdiği söylenebilir. Bunu güçleştiren şey şu andaki gidişatın anlaşılmasındaki beceriksizliğimizdir: Bir şartı veya bir topluluğu temsil edip etmediği, hakikat tetikleyicilerin ne olduğu ve tabiatta fizyolojik, etrafsal veya psikolojik olup olmadığı mevzusu çok ehemmiyetlidir. Bu sebeple, bu fertler için nitelikli tıbbi bakımın yönlendirilmesinde temel teşkil edecek olan bu alanda daha fazla araştırmaya lüzum dinlenmektedir.

Yapılan Çalışmalar Neler?

Avustralya Hükümeti, elektromanyetik enerjinin EME sıhhat tesirleri ile ulus sıhhati siyasetleri ve önerilerinin, mevcut en iyi bilimsel bilgilere direnmesini sağlama gereği mevzusunda kamuoyunda kaygı dinlendiğinin farkındadır. 1996’dan beri Hükümet, kamuya bilgi sağlamak ve cep telefonları, cep telefonu baz istasyonları ve öbür irtibat aygıtları ve teçhizatları ile alakalı sıhhat mevzularındaki araştırmaları desteklemek için EME Programını yürütmektedir.

EME Programının üç bileşeni vardır:

• Milli Sıhhat ve Tıbbi Araştırma Konseyi NHMRC tarafından idarenen ve Avustralya’yla alakası olan ve denizaşırı araştırma faaliyetlerini bitirecek EME mevzularına ait araştırmalar yürüten bir Avustralya araştırma programı. Bu, son iki araştırma harikuladeliği merkezi, Avustralya Elektromanyetik Biyo-Tesirler Araştırması Merkezi ACEBR ve Elektromanyetik Enerji Üzerine Nüfus Sıhhat Araştırması Merkezi dahil olmak üzere muhakkak EMR mevzularını incelemek için muhtelif araştırma projelerinin finanse edilmesine yol açmıştır.

• Avustralya’nın Dünya Sıhhat Teşkilatı’nün WHO Beynelmilel Elektromanyetik Alanlar EMF Projesi’ne, Avustralya Işınım Gözetmesi ve Nükleer Güvenlik Ajansı ARPANSA aracılığıyla, DSÖ Işınımdan Korunma İşbirliği Merkezi olarak katılması.

• ARPANSA tarafından kamuya ve medyaya bilgi sağlamak için idarenen bir ulus bilgilendirme programı. EMP ve sıhhat ile alakalı bilgiler, konutta ve etrafta tipik maruziyetler de dahil olmak üzere ARPANSA’nın Işınım ve Sıhhat Balaka Formlarından temin edilebilir .

Kamu bilgilendirme programının bir parçası olarak, EMP Referans Grubu EMERG, ARPANSA’nın İcra Heyeti Başkanına, irtibat için radyo frekans spektrumunun 3kHz – 300 GHz kullanımı ile alakalı ulus sıhhati mevzularını ele almak için öneri ve girdi sağlamak üzere kurulmuştur. :
• EME ve sıhhat mevzusundaki mevcut denizaşırı ve Avustralya araştırmaları
• Genel kamuoyu ve hissedar grupları arasında kaygı uyandıran EME ile alakalı mevzular ve bunlara müteveccih önlemler
• yeni teknolojilere ait ortaya çıkan EME meseleleri
• EMP mevzusunda ARPANSA kamuoyunun gelişimi
• EME sıhhat meselesinin ele alınması için Hükümet yaklaşımlarının tamamı.

Böyle Bir Rahatsızlığı Olanlar Ne Yapmalı?

Elektromanyetik Fazla Duyarlılığım Sağlayan Temel Çözümler

• EMF ışınım kaynaklarının her zaman nerede olduğunu öğrenil ve dedektörleri kullanarak bunları önleyin.

• Yakınızıdaki ağır metaller, cıva diş dolguları, metal kaplama altı ile diş kapaklar, pimler, teller ve zımbalar, metal takı ve kıyafetler, vs. bunlar hasassasiyeti çoğaldıran unsurlar olduğu için kullanılmamalıdır.

• Bedeninizdeki iyot seviyelerini azıcık daha artırın. Selenyum, B-6 ve magnezyum iyot emilimine takviyeci olmak için ehemmiyetlidir. Bu, ağır metallerin detoksuna, uygun tiroid işlevlerinin oluşmasına, bedendeki makûs bakterileri rahatlatmaya ve hücrelerin ışınımdan korunmasına takviyeci olur. Düşük iyot seviyeleri muhakkak kanser cinslerinde rol oynamaktadır.

• Lime bakterisinin spiroketler ve onun kofaktör bakterilerinin fazla artması olup olmadığını bilin ve bunu ele alın.

• Elektromanyetik fazla duyarlılığınız varsa, bedeninizin elektromanyetik alanını devamlı olarak yine dengelemeniz ve makûs frekansları boşaltmanız gerekir.

• Stres ve duyguları dengelemek son derece ehemmiyetlidir ve sıhhatinizle doğrudan ilişkilidir.

Netice

Elektrikli ekipmanın varlığında ortaya çıkan sıhhat meseleleri, genel popülasyondaki elektromanyetik fazla duyarlılık EHS özelliklerinin daha iyi anlaşılmasını gerektiren bir husustur. Bu çalışmada, demografik özellikler, hayat stili etkenleri, sıklık ve müddet, başa çıkma taktikleri, elektromanyetik alanlara EMF atfedilen intolerans için muayenehane kriterleri karşılayan oran ve komorbidite incelenmiştir. Büyük ölçekli bir popülasyona dayalı anket çalışmasından elde edilen bilgileri kullanarak, kendileri tarafından bildirilen n = 91 EHS olan şahıslar, referanslara mukayeseyle n = 3,250 incelenmiştir. Orta yaş, bayan cinsiyet ve makûs idrak edilen sıhhat, EHS ile ilişkili bulunmuştur. EHS grubunda, %50’den aşırısı, EMF ile ilişkili semptomların haftada bir kereden daha sık olduğunu ve EHS’yi yaşayan vasati senelerin 10.5 olduğunu bildirmiştir. EHS grubunun yarısından aşırısı, semptomlarının yüksek doz veya uzun yarıyıl EMF maruziyetinden sonra başladığını, EMF kaynaklarından sakınmaya çalıştıklarını ve çoğunlukla EMF etrafını etkileyebileceğini bildirmişlerdir. EHS grubunun bir azınlığı, tıbbi takviye aramış, bir doktor tarafından teşhis edilmiş ve rehabilitasyon almıştı. EHS ile ekzozyon belirtiyi, anksiyete bozukluğu, sırt / eklem / adale bozukluğu, bunalım, fonksiyonel somatik belirti ve migren komorbiddi arasındak bağlatı incelenmiştir. Neticeler, bu karakteristik özelliklerin EHS’nin gelişimi için tehlike etkenleri veya EHS’nin neticeleri olarak gelecekteki çalışmalarına taban sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ