Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Elektrik Yükü Nedir?

  • 26 Nisan 2021
  • Elektrik Yükü Nedir? için yorumlar kapalı
  • 103 kez görüntülendi.

Elektrik yükleri elektrostatik güç sağlamaktadır. Antik çağlarda dahi yüklerin birbirine güç uyguladıkları öğrenilirmiş. Sırça parçası yün kumaşa sürtülerek çubukla oynatılabilirmiş. Aynı top sırça tüple yüklenirse evvel birbirine sürükler sonra itermiş. Ancak topların biri sırça değişiği plastik çubukla yüklenirse her zaman birbirine sürüklermiş. Bu vaka 18. yüzyıl sonlarına doğru Charles-Augustin De Coulomb tarafından araştırıldığında günümüzde dahi herkesin […]

Elektrik yükleri elektrostatik güç sağlamaktadır. Antik çağlarda dahi yüklerin birbirine güç uyguladıkları öğrenilirmiş. Sırça parçası yün kumaşa sürtülerek çubukla oynatılabilirmiş. Aynı top sırça tüple yüklenirse evvel birbirine sürükler sonra itermiş. Ancak topların biri sırça değişiği plastik çubukla yüklenirse her zaman birbirine sürüklermiş. Bu vaka 18. yüzyıl sonlarına doğru Charles-Augustin De Coulomb tarafından araştırıldığında günümüzde dahi herkesin bildiği neticeye erişmiştir. Aynı yükler birbirini iter, ters yükler birbirine sürükler.

Elektrik Yükü Nedir?Elektrik yüklü parçalar kendileri üzerine de güç uygularlar. Yük geçirgen bir yüzeye erişmek ister. Bu elektromanyetik gücün büyüklüğü, yükler çarpımının uzaklık karesine kısmıyla doğru orantılıdır. Elektromanyetik güç, güçlü etkileşimlerin ikincisidir. Ancak uzaklık istikametinden mukayese etilememektedir. Kendinden çok cılız kütle çekim gücüne göre, elektromanyetik güç elektronları 10-42 kere daha uzağa itebilir.
Yapılan çalışmalarla atom parçalarının elektrik yükü işlevi gördüğü ispatlanmıştır. Elektrik yükleri elektromanyetik güçle tesirleşir. Elektrik yükünün korunan nicelik olduğu, deneylerle ispatlanmıştır. İzolatör sistemde yük ölçüyü her zaman aynıdır. Sistemde elektrik yükü doğrudan veya geçirgen yoluyla nesneden nesneye geçirilebilir. Sabit elektrik demek elektrik yükünün nesnede bulunması demektir.

Atomun yüklü parçaları elektron ve proton birbirine ters yüklüdür. Elektron olumsuz, proton pozitif elektrik yüklüdür. Dolayısıyla enerji ölçüyü pozitif veya olumsuz kabul edilir. Elektrik yükü ölçüsünün üniteyi Coulomb Q’dur. Elektronlar takribî -16022*10-19 Q elektrik yükü taşımaktadırlar. Protonlar ise denk ölçüde, ancak ters istikamette elektrik yükü taşımaktadır. Elektrik yükünü sadece maddeler oluşturmaz. Aynı zamanda anti madde ve anti parça da birbirine denk ters yük taşırlar.

Elektrik yükünün çok muhtelif ölçüm usulleri mevcuttur. İlklerinden biri altın yaprak olup bazen gösterim emelli kullanılmaktadır.

Elektrik yükü fizikçiler tarfından madde tutumları belirlemede kullanılmaktadır. Hiç bir zaman hiç kimse doğrudan elektrik yükü görmemiştir, ancak bazı parçacıkları araştırıp eşlikleri tespit etmişlerdir.

Denk ölçüde hem pozitif hem olumsuz yük taşıyan parçacıklar birbirini elediği için nötr yüksüz diye anılır. Parçacıklar arası bu efor Coulomb Yasayı ile nicel hesaplanır.
Bibliyografi:
Wikipedia

Yazar:Halil İbrahim Arik

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ