Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Elektrik Akımı

  • 27 Nisan 2021
  • Elektrik Akımı için yorumlar kapalı
  • 179 kez görüntülendi.

Elektrik akımı demek elektrik yüklerinin hareketi demektir. Üniteyi amperdir. A Elektronların hareketiyle sağlanır. Elektrik akımı hakikatleşmesi için elektron hareketi yeterlidir. Tarihi hipoteze göre, pozitif akım demek pozitif yüklerin akış güzergahında ilerleyen akım demektir. Artıdan eksiye doğru akış diye de ifade edilir. Elektronların hareketi elektronların akış istikametinin tersi yönde ise pozitif kabul edilir. Ancak elektrik akımı […]

Elektrik akımı demek elektrik yüklerinin hareketi demektir. Üniteyi amperdir. A Elektronların hareketiyle sağlanır. Elektrik akımı hakikatleşmesi için elektron hareketi yeterlidir.

Elektrik AkımıTarihi hipoteze göre, pozitif akım demek pozitif yüklerin akış güzergahında ilerleyen akım demektir. Artıdan eksiye doğru akış diye de ifade edilir. Elektronların hareketi elektronların akış istikametinin tersi yönde ise pozitif kabul edilir. Ancak elektrik akımı bir anda iki yönde birden asıllaşabilmektedir.

Elektrik akımının metalden metale iletilmesine elektrik mesajımı denir. Elektrik mesajımının doğası yüklü parçacık ve bunu ileten materyal türüne bağlıdır. Metalik geçirgenlik ve elektroliz buna başlıca misallerdir. Parçacıklar yavaş da hareket etse bazen vasati dönüş sürati sayesinde elektriksel alanda ışık süratine yanaşırlar. Dolayısıyla uzun kblolar boyu sinyalleri anında taşırlar.

Elektrik akımı, varlığına ispat pek çok gözlemlenebilir tesire sahiptir. Mesela; 1800 senesinde Nicholson ve Carlisle su ve elektrik akımıyla galvanik bataryaları bulmuştur. Bu elektroliz hadiseyi 1833 senesinde Michael Faraday tarafından epeyce ilerletilmiştir. 1840 senesinde James Prescott Joule, üzerinden akım geçen mukavemetin ürettiği elektriği matematiksel yoldan keşfetmiştir. Elektrik akımına ait en ehemmiyetli bulgulardan biri de 1820 senesinde Hans Christian Orsted tarafından yapılmıştır. Dersine hazırlanırken, üzerinden akım geçen telin iğneye tesirini gözlemlemiş, böylece elektromanyetizmayı keşfetmiştir.

Elektrik akımı iki çeşittir. Doğru akım ve seçenek akım. Elektrik akımı şiddet ve istikametinin zaman içinde metamorfozuna göre ayırt edilir. Doğru akım pille üretilir, her zaman devrenin pozitif tarafından olumsuz tarafına doğrudur. Elektronlar elektrik akımına ters yönde akarlar. Seçenek akım ise sinüs çarpıksı biçiminde gözlemlenebilen, doğrultu ve şiddeti zaman içinde değişen elektrik akımıdır. Seçenek akım, geçirgen üzerinde net yükü değişmeden ve net uzaklık göstermeden ileri-geri hareket eder. Zaman vasati bedeli sıfırdır. Enerjiyi evvel bir istikamette sonra başka istikamette yayar. Seçenek akım serinkanlı akım olarak gözlemlenemez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ