Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

El ve Ayaklarınız Isınmıyorsa Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • 03 Temmuz 2021
  • El ve Ayaklarınız Isınmıyorsa Nelere Dikkat Etmelisiniz? için yorumlar kapalı
  • 148 kez görüntülendi.
El ve Ayaklarınız Isınmıyorsa Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Soğuk havalarda dışarıya çıktığınızda bazen soğuktan ellerinizi bile sezmezsiniz. Kapalı sıcak bir civara girdiğinizde bu soğukluk kendisini sıcaklığa vazgeçer ve beden ısınız olağana döner. Böylece hem el ve ayak parmaklarınız hem de tüm bedeniniz ısınmış olur. Fakat bazı gidişatlarda elinizi ve ayaklarınızı ne kadar sıcakta meblağsanız tutun bir cinsli ısınamazsınız. Hatta elinizi kalorifer peteğinde bekletseniz […]

Soğuk havalarda dışarıya çıktığınızda bazen soğuktan ellerinizi bile sezmezsiniz. Kapalı sıcak bir civara girdiğinizde bu soğukluk kendisini sıcaklığa vazgeçer ve beden ısınız olağana döner. Böylece hem el ve ayak parmaklarınız hem de tüm bedeniniz ısınmış olur. Fakat bazı gidişatlarda elinizi ve ayaklarınızı ne kadar sıcakta meblağsanız tutun bir cinsli ısınamazsınız. Hatta elinizi kalorifer peteğinde bekletseniz bile bir cinsli beden sıcaklığınız olağana dönmez. Peki bu ısınamama probleminin kaynağı nedir?

Kan Dolaşımınıza Dikkat Ettiniz mi?

El ve Ayaklarınız Isınmıyorsa Nelere Dikkat Etmelisiniz?Uzmanların verdiği bilgilere göre bu ısınamama probleminin nedeni yavaş kan dolaşımı olabilir. Kan dolaşımında yavaşlık problemi de muhtelif nedenlerden dolayı alana gelebiliyor. Sigara bağımlısı iseniz veya kilolarınız fazlaysa kan dolaşımınız yavaş olabilir haliyle ısınamama problemi de yaşayabilirsiniz. Bununla beraber gün içindeki hareketsiz yaşam kan dolaşımını da yavaşlatabilir. Kumpaslı egzersizler yaparak veya dükkanında muhtelif pratik hareketler yaparak kan dolaşımınızı süratlendirebilirsiniz.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı günümüz insanının en büyük hastalıklarından bir tanesi. Harcanan hazır besinler, şekerli mahsuller şeker hastalığına davetiye çıkarıyor ve günümüzde bir hayli insan şeker hastalığıyla gayret etmekte. Kan şekerinin uzun bir müddet süresince yüksek olması atardamarlara hasar verebiliyor. Hasar gören kılcal damarlar el ve ayaklara yeterince kan gitmesini yasaklayabiliyor ve böylece ısınma problemi ortaya çıkıyor.

Anemi Meseleyi Olabilir

El ve Ayaklarınız Isınmıyorsa Nelere Dikkat Etmelisiniz?El ve ayaklardaki üşümenin başlıca nedenlerinden bir tanesi de anemidir. Tıptaki ismiyle kansızlık rahatsızlığı bir cinsli ısınamamanıza, el ve ayaklarınızın aralıksız soğuk olmasına sebebiyet verebilir. Aneminin bir hayli bulgusu bulunuyor. Bedende daimi bir halsizlik, solgun beniz, kalp çarpıntıları muhtelif kansızlık bulgularındandır. Şayet bedeninize bu cins bulgular görüyorsanız demir beceriksizliğinden alana gelen anemi, başka bir deyişle öbür ismiyle kansızlık olabilirsiniz.

Atardamarlarda Tıkanma Meseleyi

Günümüzde bazı insanlarda periferik atardamar hastalığı görünebiliyor. Atardamarlarda yağ birikmesi anlamına gelen bu hastalık kılcal damarlara kan gitmesini yasaklıyor. Kan gitmeyen uzuvlar, özellikle el ve ayak parmak uçları aralıksız ısınma problemi yaşıyor. Bacaklarda da tesirini gösteren bu rahatsızlık şayet hareket ettiğinizde sızılar yaşıyorsanız bir uzman hekime gitmenizi gerektirebilir.

Raynoud Belirtiyi

Millet arasında bu adıyla fazla meçhul rahatsızlık belki de çoğumuzun uğraştığı bir mesele. Stres ve soğuk hava menşeli olabileceği gibi nedeni bütün olarak meçhul Raynoud rahatsızlığı el ve ayak damarlarında spazmlar oluşmasına neden oluyor. Oluşan spazmlar sonucunda kan dolaşımı topallıyor ve ısınma meseleyi alana geliyor. Bu belirtinin bulguları arasında kan dolaşımı esnasında iğne batması, anlaşma veya parmakların beyazlaması gibi unsurlar bulunuyor.

Her halükarda el ve ayaklarınızda hali hazırda ısınma problemi yaşıyorsanız uzman bir hekime gitmenizde fayda var. Rant emeliyle ekranlarda boy gösteren ilaçlara yönelmeyin. İlle de ilaç kullanılacaksa hekim nasihatiyle alınan ilaçlar harcanmalı. Bunların yanında mevsim geçişlerinin yaşandığı, özellikle güz yarıyılında demir güzergahından zengin sebze ve meyveleri harcamaya özen gösterebilirsiniz.

Yazar:Hasan Demİrcİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ