Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

El Ayak Ağız Hastalığı Risk Çanlarını Çalıyor!

  • 12 Mayıs 2021
  • El Ayak Ağız Hastalığı Risk Çanlarını Çalıyor! için yorumlar kapalı
  • 85 kez görüntülendi.

Bir gün kızımın anaokulundan aradılar. “Çocuğunuzun kollarında döküntüler var. Azıcık sulu döküntüler. Daha evvel bir çocuğumuzda görüldü. “El ayak ağız hastalığı”dediler. Ona benzettik. Acilen kızınızı hekime götürmeniz gerekiyor. Seri dağılan bir rahatsızlık.” dediler. Ne yapacağımı afallamıştım. İsmini ilk kere dinlediğim bu rahatsızlıkla alakalı hiçbir şey öğrenmiyordum. Kızımı hekime götürdüğümde, alerjik bir gidişat olduğunu ve korkulacak […]

El Ayak Ağız Hastalığı Tehlike Çanlarını Çalıyor!Bir gün kızımın anaokulundan aradılar. “Çocuğunuzun kollarında döküntüler var. Azıcık sulu döküntüler. Daha evvel bir çocuğumuzda görüldü. “El ayak ağız hastalığı”dediler. Ona benzettik. Acilen kızınızı hekime götürmeniz gerekiyor. Seri dağılan bir rahatsızlık.” dediler. Ne yapacağımı afallamıştım. İsmini ilk kere dinlediğim bu rahatsızlıkla alakalı hiçbir şey öğrenmiyordum. Kızımı hekime götürdüğümde, alerjik bir gidişat olduğunu ve korkulacak bir şey olmadığını dinlediğimde, dünyalar benim olmuştu. Yeniden de bu hastalık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalıydım. Şimdi sizlere bu mevzuda yaptığım araştırma ve edindiğim bilgi ve tecrübeleri aktarmak istiyorum.

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?

Ülkemizin yoğun göç alan bir ülke olması ile beraber, takribî 2 Milyon aşısız çocuk ülkemize giriş yaptığından, daha evvel ismini dinlemediğimiz hastalıklarla baş etmeye çalışır vaziyete geldik. Daha çok 10 yaş altındaki çocuklarda görülen,bağışıklık sistemine göre hastalık süresi değişmekte, yüksek ve düşmeyen ateş, bedende döküntü el-ayak-bilek-genital bölge-bacak arkaları vb., iştahsızlık, boğaz-karın ağrısı gibi bulgularla başlayıp, solunum, mukus, salya veya hasta birinin dışkısı ile temas edildiğinde ayrıca yazın havuz sezonunun açılması ile beraber havuz sularının yutulması ile süratle dağılan bir hastalıktır.

El Ayak Ağız Hastalığı Tehlike Çanlarını Çalıyor!El Ayak Ağız Hastalığının Bulguları Nelerdir?

– Ağızda, dilde, yanak içlerinde bağışlamada eş yaralar çıkmaya başlar. Buna yüksek ateş 38-40 derece arasında eşlik eder. Bu gidişat çocuğunuzun beslenmesini yasaklayabileceğinden ona akışkan yiyecekler vermeye çalışmanız bereketli olacaktır.
– Ayak tabanları, avuç içi, el,kol,baldır, bacak, kalça ve genital bölgede kırmızı, genellikle içi su dolu pütür pütür döküntüler olur.
– Döküntüler su çiçeğine benzemektedir bu sizi yanlış yönlendirmesin. Su çiçeğine göre daha minik olan bu döküntüler, 7 ila 10 gün arasında kurumaya ve kahverengi izler vazgeçmeye başlar. Bu izler daha sonra geçer.
– Hastalıkla beraber çocuğunuzda ishal de görülebilir.

El Ayak Ağız Hastalığında Uygulanabilecek Tedavi Usulleri:

– Belli bir tedavisi bulunmayan ve kuluçka süresi 7-10 gün arasında olan bu hastalıkta yüksek ateş için ateş düşürücü şuruplar kullanılır. Antibiyotik tedavisi uygun görülmemektedir.
– Ağızdaki aftlar ve bedendeki döküntüler çocuk için dayanılmaz ağrılara neden olabileceğinden, ağrı kesici dayanağı verilir.
– Ağız içindeki yaralar, çocuğun zorunlu akışkan alımını düşüreceğinden ve ishala neden olabileceğinden serum takılabilir.
– Ağız için uygulanan analjezik diş jelleri çocuğun daha acısız beslenmesine dayanakçı olur.
– Yutma eforluğu sürükleyen bu çocukların bol akışkan ve muhallebi, yoğurt, çorba gibi yiyeceklerle beslenmeleri, sık sık ılık içmeleri tedavi sürecinde çocuğunuzun seri derlenmesini sağlayacaktır.
– Döküntüler için kaşıntı giderici losyonlar çocuğun gevşemesi açısından büyük fayda sağlar.
– Hastalık seri bulaştığından çocuğunuzun ellerini sık sık yıkamalısınız. Bunu ılık sabunlu ile de yapabilirsiniz.

El Ayak Ağız Hastalığı Tehlike Çanlarını Çalıyor!Çocuklarımızı El Ayak Ağız Hastalığından Nasıl Gözetebiliriz?

– Hastalık bulaşıcı olduğu için özellikle bu hastalığa tutulmuş insanlardan uzak durun.
– Unutmayın ki; bu hastalık sizin çocuğunuzda da görülebilir. Gidişatın netleşmesi halinde çocuğunuz mektep-anaokuluna gidiyorsa en az bir hafta çocuğunuzu mektebe yollamayın ki öbür çocuklar da risk altına girmiş olmasın.
– Zorunlu olmadığı halde çocuğunuzu fazla kalabalık civarlara sokmayın.
– Çocuğunuza el devireme alışkanlığı kazandırın. Ellerini iyi bir biçimde yıkayıp deviremediğini hakimiyet edin.
– Oyuncaklarını sık sık dezenfekte edin. Özellikle sağlık kurumularda çocuk polikliniklerinin kapısında binlerce çocuğun oynadığı ve dezenfekte olup olmadığından emin olmadığından emin olmadığınız oyuncaklarla temasını yasaklayın.
– Şayet değişik bir bebek-çocukla temas halinde iseniz; bebeğin altını değiştirdikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın. Kendi bebeğiniz-çocuğunuz için de aynı harekâtı uygulamalısınız. Zira hastalık başka birinini dışkısı ile temas halinde de bulaşabilmektedir.
– Kadeh,tabak, çatal, kaşık, havlu vb. eşyaların ortak kullanımından sakınınız. Özellikle konuklukta, su istediğinizde size-çocuğunuza verilen su kadehi ile başka birinin su içtiğini gördüyseniz, ayıp olur diye düşünmeden kadehin değiştirilmesini istemelisiniz.
– Hastalandığını bildiğiniz birey ve şahıslarla temas etmekten sarılıp öpüşmekten sakınmalısınız. Türk örf ve adetlerindeki kesintisiz öpüşme sarılma alışkanlığını çocuğunuza kazandırırken, gerektiği zaman, gerektiği şahıslarla ve gerektiği kadar yapılması mevzusunda bilgi vermenizin çocuğunuzun sıhhatini gözetmeniz için ehemmiyetli bir adım olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımızın sağlık, mutluluk, güven ve huzur içerisinde yaşadığı bir dünya dileğiyle…

Yazar:Eda Şahan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ