Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ekonometri Nedir?

  • 02 Ekim 2021
  • Ekonometri Nedir? için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Ekonometri Nedir?

Sıklıkla dinlenen, haberlerde ismi geçen, gazetelerde okunan ancak derin mantıkta cemiyet nezdinde bilgi beceriksizliği bulunan bir kavramdır ekonometri. Ekonomik teorilerin, istatistiksel ve matematiksel yöntemler desteği ile denenmesini, aynı zamanda da ekonomi ile alakalı bilgilerin açıklanmasını sağlayan bilim dalına, ekonometri adı verilmiştir. Ekonometrik tahliller ise, zaman içinde, teknolojinin de desteği ile daha fonksiyonel ve kullanışlı hale […]

Sıklıkla dinlenen, haberlerde ismi geçen, gazetelerde okunan ancak derin mantıkta cemiyet nezdinde bilgi beceriksizliği bulunan bir kavramdır ekonometri. Ekonomik teorilerin, istatistiksel ve matematiksel yöntemler desteği ile denenmesini, aynı zamanda da ekonomi ile alakalı bilgilerin açıklanmasını sağlayan bilim dalına, ekonometri adı verilmiştir. Ekonometrik tahliller ise, zaman içinde, teknolojinin de desteği ile daha fonksiyonel ve kullanışlı hale gelmiştir.

Ekonometrinin doğuşu ise, istatistik bilimi ile beraberdir. İki bilim dalı, birbirlerini yoğurarak ve besleyerek ilerleme göstermiştir.

5985_ekonomi

Etimolojik açıdan araştırıldığında, “ekonomik ölçüm” anlamına gelen bu kavram, Matematiksel İktisat, İstatistik ve Ekonomi Kuramı’nin bir sentezinden alana gelmiştir. Ekonomik kuramların, muhtelif tahlille denenmesini sağlamaktadır. Buna misal olarak, Ekonomi Kuramı’nin öngördüğü biçimde arz çarpığının alt istikametli meyilli olumsuz meyil de denmektedir olup olmadığı, ekonometrik yöntemler ile test edilmektedir. Buradaki fark, Ekonomi Kuramı’nin meyil katsayısı hakkında kesin değer ile alakalı net bir yorumda bulunmaması; ancak ekonometri ile meyil katsayısının net değeri bulunmaya çalışılmaktadır. Daha net anlaşılması için, somut ifadeler ile anlatmak gerekirse, arz çarpıksı misalinde mevzubahisi olan bir mülkün maliyetinde alana gelen bir ünitelik çoğalışın, arz ölçüsünde rastgele bir eksilmeye neden olup olmadığı, eksilme oluyorsa da muhakkak bir aralıkta ve takribî olarak ne kadar bir eksilmeye yol açtığı, ekonometri bilim dalı sayesinde tanımlanmakta olduğu söylenebilir.

Ekonometri bilim dalının en çok kullandığı tekniklerden biri, sanayi mühendisliği ve idareyicilik dallarında da ayrıntılı biçimde anlatılan bir yöntem olan regresyon tahlilidir. Bu tahlil anlamı, daha çok yöneylem araştırmaları mevzularında geçmektedir.

Ekonometrik analiz etmeler, temel olarak iki ana dalda araştırılmaktadır. Bunlardan ilki, zaman çabuksu tahlilidir. İkinci olan ise, yatay kesit tahlilidir.

5985_usak_universitesine_ekonometri_bolumu_h2288

Zaman Çabuksu Tahlili; Tanımlanan değişkenlerin, muhakkak bir zaman aralığı üzerindeki değerlerini ve bu gösterilen değerlerin değişik değişkenler için birbirleriyle kıyaslanmaları ve karşılaştırılmasına ilkesine ve anlamına katlanmaktadır.

Yatay Kesit Tahlili; Tek bir zaman noktasında, değişik değişkenlerin araştırılması ilkesine katlanmaktadır.

Bu iki incelemenin tek bir misal üzerinden anlatılması istenirse, şu gidişat iyi bir kıyas olacaktır;

Gidişat: 1990 ile 2000 seneleri arasında yaşanan ekonomik sihrime ve istihdam arasındaki ilişki, sadece tek bir ülke ismine araştırıldığında, bu tahlil “zaman çabuksu tahlili”; 1990 seneyi baz alınarak, değişik ülkelerin istihdam ve ekonomik sihrime sayıları araştırıldığında ise bu tahlil “yatay kesit tahlili” adlarını almaktadır.

Bu iki incelemenin kesişim noktası ise, zaman serilerinin ve yatay kesit bilgilerinin birliktece kullanıldığında ortaya çıkan “oturum bilgi tahlili” yöntemidir. Yeniden aynı misal üzerinden gidildiğinde, bu incelemenin 1990 ile 2000 seneleri arasında ve 20 değişik ülkenin istihdam ve ekonomik sihrime sayıları baz alınarak tahlil asıllaştırıldığında, oturum bilgi tekniklerinin kullanılmış olduğu görülecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ