Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Egzersizler Hakkında Doğru Bildiğimiz 7 Yanlış

  • 15 Haziran 2021
  • Egzersizler Hakkında Doğru Bildiğimiz 7 Yanlış için yorumlar kapalı
  • 154 kez görüntülendi.
Egzersizler Hakkında Doğru Bildiğimiz 7 Yanlış

Egzersiz yapmak bedenimizi zinde meblağ ve günlük olarak yapmamız gereken hareketleri yapmamızı sağlar. Bunlarla birlikte egzersiz yapmak sıhhatli hayatın gereğidir. Kimi insanlar yalnızca sıkılaşmak ve kilo vermek için egzersiz yapmak ister. Her ne için yapıyorsanız yapın egzersiz yapmak bedeninize çok fayda sağlayacaktır. Ama egzersiz çok uzun araştırma gerektiren bir uğraş olmalıdır. Hem bünyenizi fazla yormaktan […]

Egzersizler Hakkında Doğru Bildiğimiz 7 YanlışEgzersiz yapmak bedenimizi zinde meblağ ve günlük olarak yapmamız gereken hareketleri yapmamızı sağlar. Bunlarla birlikte egzersiz yapmak sıhhatli hayatın gereğidir. Kimi insanlar yalnızca sıkılaşmak ve kilo vermek için egzersiz yapmak ister. Her ne için yapıyorsanız yapın egzersiz yapmak bedeninize çok fayda sağlayacaktır. Ama egzersiz çok uzun araştırma gerektiren bir uğraş olmalıdır. Hem bünyenizi fazla yormaktan hem de sakatlıktan sakınmalısınız. Bu biçimde hazırlayacağınız düzgün bir egzersiz programıyla çok daha sıhhatli olabilirsiniz. Peki ama egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz diye hiç düşündünüz mü? Hakikatinde egzersiz yaparken doğru sandığımız bir çok yanlış mevcuttur. Gelin bu yanlışlardan 7 tane en öğrenilen misalini araştıralım.

1. Devamlı Aynı Hareketi Yapmak!
Devamlı aynı hareketleri yapıp gözle görülür metamorfoza kadar her gün tekerrür ederseniz bedeninizin bir kısmını çok yormuş ama öbür kısımlarını da hiç çalıştırmamış olursunuz. Bu balanssızlık size pratikte dahi çok mesele yaşatabilir. Düşünsenize kol adaleleri muhteşem ama bacakları kırılacak gibi biri olduğunuzu. O surattan devamlı aynı hareketleri yapmamalıyız. Değişik değişik hareketlerle her gün değişik bir yerimizi çalıştırarak çok daha oranlı bir biçimde adale gelişimimizi sağlayabiliriz.

2. Çok Yüksek Niyetler Koymak!
Kimi insanlar egzersiz yaparken çok yüksek niyetler koymanın daha iyi olduğunu düşünür. Fakat vaziyet hakikatinde öyle değildir. Çok yüksek niyetler koymak bünyenizi fazla yormaya neden olur. Neticesinde de muhtelif sakatlanmalar yaşanabilir. Bu gibi sakatlanmalardan sakınmak için kendinize hoş ve muvaffak olunması mümkün niyetler koyun. Onları reelleştirdikçe yenilerini ilave edin. Bu biçimde devamlı gayelerinizi egale ederek çok daha zaferli bir egzersiz programı oluşturabilirsiniz.

3. Uzun Aralar Vermek!
Uzun aralar vermek kalp ritminizi düşürür. Natürel ki spor yaparken aralar verip tekerrürden başlayacağız ama aralar çok uzun olursa kalp ritmimiz de yavaşlar. Kalp ritmi yavaşladıktan sonra tekerrürden onu süratlendirmek kalp rahatsızlıklarına neden olur. Bu surattan spor aralarınızı dinlenebileceğiniz ama çok da temponuzu düşürmeyecek biçimde yapmalısınız.

4. Yalnızca Spor Salonu Aygıtlarını Kullanmak!
Özellikle çağdaş yaşamla birlikte spor salonu dışında egzersiz yapmaz olduk. Ama arada sırada da olsa egzersizlerinizi pak havada yapmanız sizin için çok daha faydalı olacaktır. Sarih havada hem oksijen ambarlarken hem de egzersiz yapabilirsiniz. Fakat spor salonları oksijen mevzusunda baya bir bahtsız yerlerdir. Her zaman yapamasak da fırsatını buldukça sarih havada egzersiz yapmalıyız.

Egzersizler Hakkında Doğru Bildiğimiz 7 Yanlış5. Yalnızca Kardiyo Yapmak!
Egzersizden kavradığımız yalnızca kardiyo olmamalı. Daha evvel de dediğimiz gibi değişik değişik egzersizleri bir arada yapmalısınız. Tek güzergahlı egzersizler sizi geliştirmez hatta sakatlanmanıza neden olabilir. Mesela koşuyu netlikle programınızdan çıkartmamalısınız.

6. Yanlış Elbiseler Seçmek!
Spor için kimilerimiz yanlış elbiseler seçebiliyor. Spor elbiselerinin en büyük özelliği hava aldıran pamuklu elbiseler olmalıdır. Bununla beraber fazla kalın giysilerden de sakınalım ki pişik olmayalım. Kolumuzu ve bacağımızı rahatça hareket ettireceğimiz fazla dar olmayan giysiler de sporda bize çok destekçi olur.

7. Meblağsız Olmak!
Sporda en ehemmiyetli hususlardan biri de meblağsızlık. Ben göbeğimi eriteyim de sonra sporu vazgeçerim manasında spora başlayanlar genelde vazgeçtiğinde tüm eriyenleri geri alırlar. Ne çok süratli ne çok yavaş orta seviyede sporunuzu yapacaksınız ve emeliniz kilo vermekse ortalanma aynı süratte kilo vereceksiniz. İdeal kilonuza eriştiğinizde de aynı biçimde egzersize devam edeceksiniz ki hem daha sıhhatli yaşayın hem de verdiğiniz kiloları geri almayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ